درد کتف راست ناشی از چیست
header
آموزش کف پوش سه بعدی

درد کتف راست ناشی از چیست

چیزی که اغلب افراد آن را شانه می نامند در واقع مفاصل متعددی است که با تاندون ها و عضلات ترکیب می شوند تا دامنه گسترده ای از حرکات در بازو صورت بگیرد، از خاراندن کمر گرفته تا پرتاب کردن توپ بولینگ. با این حال، تحرک تبعات خود را دارد. تحرک منجر به مشکلات بی ثباتی یا آسیب وارد شدن به بافت نرم یا ساختارهای استخوانی شانه و در نتیجه شانه درد می شود. شما تنها زمانی احساس درد خواهید کرد که شانه خود را حرکت دهید یا در تمامی لحظات احساس درد می کنید. درد کتف و شانه می تواند موقتی یا مستمر باشد و به تشخیص و درمان درد شانه نیاز داشته باشد.

 

what-right-shoulder-pain-caused-by

 

درد کتف راست

همه می دانند که درد شانه چپ یک نشانه بد و خطرناک است و ممکن است نشانه حمله قلبی باشد اما بسیاری از مردم فکر می کنند درد شانه راست اهمیت چندانی ندارد و به آن توجه زیادی نمی کنند . اما حقیقت این است که درد شانه راست ممکن است علامت چند بیماری جدی باشد . به یاد داشته باشید که درد هرگز یک چیز طبیعی در بدن نیست و همیشه باید آن را جدی بگیرید.

what-right-shoulder-pain-caused-by

درمان درد کتف

روش های درمانی مختلفی برای درمان شانه درد جود دارد که به علت شانه درد و علائم شانه درد شما بستگی دارد.بعضی از روش های درمانی مثل گرما درمانی، کمپرس یخ و داروهای مسکن باعث تسکین شانه درد و درمان خشکی شانه و آسیب دیدگی خفیف در خانه می شوند.همچنین انجام ورزش های شانه درد میتواند به بهبود آن کمک کند. در صورتی که درد شانه شما ناشی از آسیب دیدگی، مزمن، بسیار شدید باشد و یا پس از چند هفته بهبود پیدا نکند، باید حتما به پزشک مراجعه کنید.

پزشک ممکن است شما را نزد یک متخصص ارتوپد یا متخصص روماتولوژی بفرستد. بسته به علت شانه درد، پزشک توصیه می کند که از انجام بعضی از فعالیت ها یا حرکات مشخص که باعث تشدید علائم می شوند خودداری کنید. برای مثال، در سطح دردناک اولیه بیماری شانه منجمد، به شما توصیه می شود که فعالیت هایی که شامل بلند کردن بازو بالاتر از سر و کشیدن شدید آن که باعث تشدید درد شانه می شود، خودداری کنید. با این حال، شما برای انجام فعالیت های دیگر باید از شانه خود استفاده کنید، زیرا بی حرکت نگه داشتن آن ممکن است باعث تشدید علائم شود.

کمپرس یخ
در صورتی که در حین انجام فعالیت هایی مثل ورزش کردن به شانه خود آسیب وارد کنید، می توانید برای کاهش درد شانه و التهاب در ناحیه آسیب دیده از کمپرس یخ استفاده کنید. شما باید کمپرس یخ را به مدت ۱۰ تا ۳۰ دقیقه مورد استفاده قرار دهید. یک کیسه نخود فرنگی یخ زده یا چیزی شبیه آن نیز موثر است. کمپرس یخ را در یک حوله مرطوب قرار دهید تا از تماس مستقیم یخ با پوست و ایجاد سوختگی یخ جلوگیری کنید.

دارو
در صورتی که درد شانه شما خفیف باشد، داروهای مسکنی مثل کدئین برای کنترل درد کفایت می کند. همیشه داروها را براساس دستورالعملی که روی جعبه نوشته شده است مصرف کنید تا دارو برای شما کارآمد شود و آن را بیش از حد مصرف نکنید. در صورتی که درد شانه شما شدیدتر است، پزشک داروهای ضد التهابی غیراستروئیدی مثل ایبوپروفن یا ناپروکسن را تجویز می کند. این داروها نیز باعث کاهش درد و ورم در ناحیه شانه می شوند. در صورتی که این داروها به صورت منظم مصرف شوند و مصرف آنها محدود به زمان شدت پیدا کردن علائم نباشد، بیشترین کارایی را خواهند داشت. هیالورونات داروی دیگری است که برای درمان درد شانه به شانه تزریق می شود. بررسی مطالعات مختلف نشان می دهد که تزریق هیالورونات برای کاهش شانه درد بسیار موثر است.

مگنت تراپی
مغناطیس درمانی یا مگنت تراپی یک روش درمانی جایگزین است که برای درمان بسیاری از اختلالات مختلف از قبیل کاهش درد و التهاب، درمان افسردگی و استرس مورد استفاده قرار می گیرد. در مورد کارایی روش درمانی مگنت تراپی ابهاماتی وجود دارد، زیرا بسیاری از پزشکان آن را یک روش درمانی معتبر در نظر نمی گیرند. وقتی آهنرباها بر روی پوست قرار بگیرند، نیروی مغناطیسی آنها در بدن نفوذ می کند و با آهن خون تعامل برقرار می کند. این جذب مغناطیسی باعث افزایش جریان خون و بهبود گردش خون می شود. تحریک به صورت موضعی است، مگر اینکه آهنرباها روی یک سرخرگ اصلی قرار بگیرند. در این مورد، گفته می شود که نیروهای مغناطیسی میدان تاثیر گسترده تری دارد. این روش باعث کاهش شانه درد می شود.

پی آر پی (PRP)
پلاسمای غنی از پلاکت (PRP) نامی است که به پلاسمای خونی داده می شود که غنی از پلاکت است و حاوی دوزهای بزرگی از پروتئین های زیست فعال از قبیل عوامل رشد است که برای ترمیم و بازسازی بافت ها بسیار ضروری هستند.

طب سوزنی
طب سوزنی بر کاهش التهاب، بهبود گردش خون و کاهش درد شانه متمرکز است. طب سوزنی در درمان آسیب های مزمن و دردناکی که به روش های درمانی سنتی واکنش نمی دهند، بسیار موثر است. در روش درمانی طب سوزنی آزادسازی مواد شیمایی مثل آدنوزین و مسکن طبیعی با ویژگی های ضد التهابی، تحریک می شود. روش طب سوزنی شامل قرار دادن سوزن های باریک از پیش استرلیزه شده به نواحی مختلف بدن به منظور ایجاد واکنش می شود. در طب سوزنی آزادسازی مواد شیمایی آدنوزین و مسکن طبیعی با ویژگی های ضد التهابی ، تحریک می شود.

 

what-right-shoulder-pain-caused-by

 

ماساژ
هیچ چیزی جای یک متخصص ماساژ درمانی حرفه ای را نمی گیرد. حتی اگر مالش دادن گردن یا شانه با دست مخالف باعث التیام موقتی درد شانه می شود، متخصص ماساژ درمانی می داند که چگونه برای بدست آوردن نتایج بهینه به صورت مستقیم فشار وارد کرد. برای تسکین درد شانه دو نوع روش وجود دارد:

ماساژ سوئدی: این روش ماساژ درمانی سطح اکسیژن خون را افزایش می دهد که منجر به کاهش سموم عضلات و بهبود گردش خون می شود، این موارد منجر به کاهش درد شانه می شود.
ماساژ نقاط ماشه ای: این روش می تواند به صورت فعال موقعیت و شدت حواس را تشخیص دهد، درد شانه مزن را به صورت طبیعی مدیریت کند. اغلب یک جلسه درمان منجر به کاهش قابل توجه درد می شود، در حالی که جلسات درمانی مستمر باعث بدست آمدن نتایج کارآمدتر و درمان درد شانه می شود.
فیزیوتراپی
در روش فیزیوتراپی از روش های فیزیکی مختلفی برای تسکین درد شانه استفاده می شود. در صورتی که شما به یک فیزیوتراپیست ارجاع داده شوید، فیزیوتراپیست به شما توضیح می دهد که از چه روش های درمانی استفاده می شود و نحوه اثرگذاری آنها به چه شکلی است. روش های درمانی احتمالی از قرار زیر است:

ورزش های مخصوص شانه: برای مثال، در صورتی که دچار بی ثباتی شانه شده اید، ورزش شانه برای استحکام شانه برای شما عرضه می شود
ماساژ: در این روش فیزیوتراپیست از دست های خود برای ماساژ شانه و تسکین درد شانه استفاده می کند.
حرکات ورزشی
در صورتی که شانه درد دارید، باید با حرکات سبک و خفیف شانه خود را حرکت دهید. عدم استفاده از شانه باعث فرسوده شده عضلات و تشدید سفتی عضلات می شود. از این رو، در صورت امکان، باید مطابق معمول از شانه خود استفاده کنید. در صورتی که شانه شدیدا سفت شده باشد، انجام حرکات ورزش شانه درد ممکن است همراه با درد شانه باشد. پزشک یا فیزیوتراپیست حرکات ورزشی ای را برای شما ارائه می کند که باعث تشدید آسیب دیدگی شانه نمی شوند. حرکات ورزش درد شانه را یا خودتان به شخصه انجام می دهید تا تحت نظارت پزشک یا فیزیوتراپیست آنها را صورت می دهید. همچنین، می توانید از درمان با دست استفاده کنید. در این روش پزشک دست شما را حرکت می دهد. در روش های درمان با دست برای حرکت دادن مفاصل و بافت های نرم در شانه شما از روش های مخصوصی استفاده می شود. این حرکات به شما کمک می کند که درد شانه صبحگاهی که در بعضی بیماران وجود دارد را کاهش دهید.

جراحی
اغلب مشکلات درد شانه بدون نیاز به جراحی بهبود پیدا می کنند. اما بعضی از بیماری ها برای درمان نیاز به جراحی دارند. در صورتی که به عمل جراحی نیاز باشد، اغلب با استفاده از روش های جراحی سوراخ کلید صورت می گیرد. در این روش ها از برش های کوچکتری استفاده می شود و اغلب زمان بهبودی کمتر می شود. بعضی از روش های جراحی شایع برای درمان درد شانه شامل موارد زیر می شود:

تراشیدن استخوان و بافت از زیر زائده اخرمی استخوان کتف در سر شانه ( جراحی رفع فشار زیر اخرمی)
ترمیم پارگی روتاتور کاف
آزاد سازی کپسول سفت در شانه منجمد
بیماری درد شانه می تواند از خود شانه یا در اثر مشکلات قسمت های دیگر بروز پیدا کند. پزشک شما تشخیص می دهد که علل درد شانه چیست و پس از آن بهترین درمان را برای شما تجویز می کند. حرکات ورزشی که پزشک یا فیزیوتارپ برای شما تجویز می کند می تواند تا حد زیادی به شما کمک کند و شانه دردصبحگاهی که بعضی از بیماران آن را تجربه می کنند را کاهش می دهد. فقط تعادا کمی از بیماران ممکن است به جراحی شانه برای درمان نیاز داشته باشند. درد می تواند به صورت درد شانه چپ، راست و یا هر دوی شانه ها بروز پیدا کند.
درد شانه و گردن

آبسه کبد
کبد دقیقا” در زیر قفسه سینه قرار گرفته است بنابراین وقتی آسیب می بیند درد آن در زیر استخوان شانه راست هم احساس می شود.آبسه کبدی در اثر تجمع باکتریها ایجاد می شود . با کتریها بخشی از کبد را از بین می برند و یک سوراخ به جای می گذارند و در نهایت منجر به عفونت کبد می شود. یکی از نشانه های اصلی این بیماری احساس درد در شانه راست است که با تب شدید و علائم شبه آنفولانزا همراه است .
سرطان سینه
زنان باید بطور منظم برای سرطان سینه تست بدهند زیرا تشخیص و درمان به موقع این بیماری بهترین راه برای درمان آن است. زیرا اگر زود تشخیص داده نشود، کم کم در بدن منتشر می شود. درد در ناحیه شانه راست یکی از علائم انتشار سرطان سینه است . اگر غده سرطانی در سینه راست باشد ، انتشار آن باعث ایجاد درد در شانه سمت راست می شود.

what-right-shoulder-pain-caused-by
درد بازوی راست

طرز نشستن و ایستادن نامناسب: استفاده نامناسب از مفصل شانه به مرور باعث درد و گرفتگی شانه می شود.

شانه منجمد: بیماری دردناکی که باعث کاهش حرکت نرمال مفصل می شود و گاهی اوقات به طور کلی مانع حرکت و خشکی شانه می شود.

اختلالات روتاتور کاف: روتاتور کاف گروهی از عضلات و تاندون ها هستند که دور مفصل شانه قرار دارند و آن را ثابت نگه می دارند و اختلال در این ناحیه مانند پارگی

تاندون شانه باعث بروز درد شانه ها می شود. در مواردی که علائم بیماری پارگی روتاتور کاف به مدت طولانی ( حدود ۱۲-۶ ماه) وجود داشته است و در موارد پارگی

های وسیع ( بیش از سه سانتیمتر) ممکن است درمان پارگی تاندون شانه غیر جراحی نتایج مطلوبی نداشته باشد. در این موارد معمولا تصمیم به درمان جراحی توسط جراح شانه گرفته می شود.

دررفتگی شانه: یکی از شایع ترین آسیب های شانه، دررفتگی شانه است که بیشتر در ورزشکاران جوان و افرادی که در ورزش های پر برخورد شرکت می کنند، شایع است. که منجر به دردناک شدن شانه می گردد.

بی ثباتی شانه: وقتی شانه بی ثبات است و دامنه حرکتی بسیار زیادی دارد ( تحرک بیش از حد)

اختلالات مفصل: آکرومیوکلاویکولار و بیماری هایی مثل آرتروز شانه که بر مفصل آکرومیوکلاویکولار، مفصل بالای شانه، اثر می گذارند و باعث بروز درد شانه یا درد مفصل شانه می شود.

همانند سایر آرتروزها، شروع درمان آرتروز شانه نیز با فعالیت‌های غیر تهاجمی آغاز می شود. برای درمان آرتریت شانه باید با از یک سری اصول اساسی پیروی کرد، مانند آغاز اصلاح فعالیت‌های روزمره افراد و محدود کردن بعضی از فعالیت‌های خاص.

شکستگی استخوان شانه: به طور مثال شکتگی استخوان بازو یا ترقوه. در بعضی از موارد، درد شانه ناشی از وجود مشکل در مفصل شانه نیست، بلکه به دلیل مشکلی است که در ناحیه دیگری از بدن مثل گردن وجود دارد که در شانه و قسمت بالای کمر احساس می شود.

what-right-shoulder-pain-caused-by
درد پشت سمت راست

سنگ کیسه صفرا
وقتی فردی مبتلا به ناراحتی کیسه صفرا و یا سنگ کیسه صفرا می شود ، بارزترین علامت آن ، احساس درد در ناحیه شانه راست است. این درد از زیر استخوان پهن شانه آغاز می شود و کم کم نقاط اطراف را هم در بر می گیرد . این درد هم ممکن است ملایم باشد و مثل گرفتگی یک عضله به نظر برسد و هم ممکن است خیلی شدید و حاد باشد. درد شدید حاصل از حمله کیسه صفرا از استخوان پهن شانه راست آغاز می شود آنقدر شدید می شود که حتی نفس کشیدن هم برای فرد بیمار دردناک می شود ، که در چنین شرایطی فرد باید فورا” به بیمارستان منتقل شود و حتی ممکن است در اتاق مراقبتهای ویژه بستری شود .در بسیار ی از موارد حتی جراحی فوری هم لازم است.

کتف درد عصبی

اگرچه درد شانه راست می تواند نشانه یک بیماری جدی باشد اما در بسیاری از موارد نیز این درد موقتی است و یک عامل نه چندان مهم باعث بوجود آمدن آن می شود . مثلا” گاهی اوقات فشرده شدن یک رگ باعث این درد می شود وگاهی انقباض عضله باعث این درد می شود. آسیب دیدگی های ورزشی مثل کشیدگی و در رفتگی هم ممکن است باعث بروز چنین دردی شوند.

منبع :    http://mehrmihan.ir/what-right-shoulder-pain-caused-by/

این مطلب را به اشتراک بگذارید :

a b