دلایل درد معده از چیست ؟
header
آموزش کف پوش سه بعدی

دلایل درد معده از چیست ؟

what-causes-stomach-ache

 

همه انسانها به گونه ای شکم درد یا معده درد را تجربه کرده اند. دردهای شکمی اصولا زودگذر هستند یا پس از صرف غذا سراغ فرد می آیند. این نوع دردها دلایل متنوعی دارند و ما چندین نمونه از آنها را برایتان نام برده ایم.

چه وقت به پزشک مراجعه کنیم:

۱. درد شکم ناگهانی و شدید است.

۲. درد بیش از چهار روز طول کشیده است.

۳. خونریزی مقعد یا کاهش وزن وجود دارد.

۴. اسهال و درد شکم به‌طور مکرر روی می‌دهد.

what-causes-stomach-ache
درد معده عصبی

استرس، ناراحتی های عصبی و اضطراب روی سیستم گوارش اثر گذاشته که سبب تحریک سیستم گوارش و ترشح کاسترین می شود که این امر در نهایت زخم معده و عثنی اشعر را در پی دارد.

هر گونه اضطراب و استرس می تواند سیستم عصبی گوارش را مختل کند یا اگر شخصی در حادثه ای مثل آتش سوزی و يا خبر ناراحت کننده قرار گیرد، ممکن است دچار استرس شده و این استرس سبب خونریزی و عصبی شدن معده شود.

از عمده ترین علائم این بیماری می توان به درد معده ، ترش کردن ، سوزش معده، بادگلو، حالت تهوع و استفراغ، اسهال و یبوست اشاره کرد.

بايد زمینه های عصبی و استرس را از بین برد و از مصرف غذاهای پر ادویه و پرچرب و نوشیدنی های کافئین دار خودداری کرد.
درمان درد معده با عسل

هفته ای دو بار شربت زنجبیل با عسل میل کنید. هیچ وقت غذای خام به همراه پخته میل نکنید و آب همراه غذا نخورید، مدتی (حدود یک ماه) نیز از خوردن مواد خام، میوه ها و ترشیجات (خصوصاً پرتقال و نارنگی) خوداری کنید و عسل بیشتر بخورید، مصکی را هم به عنوان ادویه در غذاهایتان استفاده کنید.
برای زخم معده زردچوبه نیز خوب هست که باید در غذاهایتان استفاده کنید یا این که هفته ای دو بار از دم کرده آن استفاده کنید.
بهداشت دهان و دندان نیز در رفع مشکلات معده نیز موثر است، لذا با پودر شویا دندان هایتان را مسواک بزنید، آب نمک قرقره کنید، شب ها عسل خوب، روی دندان هایتان بمالید (تمام حفره های دندان هایتان را کاملاً با عسل آغشته نمایید) و صبح ها بعد از برخاستن از خواب مسواک بزنید.

what-causes-stomach-ache
درد معده و حالت تهوع

صدای پیچ دار در قسمت مرکزی معده که با غذا خوردن بدتر می شود و با رفتن به دستشویی تسکین پیدا می کند.این درد ممکن است جزو علایم سندروم روده تحریک پذیر باشد در این حالت سیستم گوارش به غذایی که از آن عبور می کند حساسیت پیدا می کند.در اغلب موارد، علت این سندروم مصرف مواد غذایی یا نوشیدنی تحریک کننده است که پزشکان پرهیز از آن را توصیه می کنند اما درصورت وخیم تر شدن وضعیت جسمی بهتر است به پزشک مراجعه کنید. علایمی نظیر وجود خون در مدفوع، کاهش ناگهانی وزن و تغییرات مداوم در اجابت مزاج را جدی بگیرید. زیرا این علایم ممکن است نشانه سرطان روده باشد. ظاهر شدن ناگهانی علایم همراه با تب، استفراغ و اسهال ممکن است به دلیل مسمومیت غذایی باشد.
درد در ناحیه زیر یا پشت جناغ سینه که با گرسنه شدن وخیم تر می شود گاهی نیز همراه با حالت تهوع است که، اغلب هنگام شب رخ می دهد: ورم معده، نوعی التهاب دیواره معده است که بر اثر استفراغ، مصرف زیاد آسپرین، و… به وجود می آید. این درد با پرهیز از مصرف مواد غذایی پرادویه از بین می رود. اما اگر درد به مدت بیش از ۲ هفته ادامه پیدا کرد و اشتهای فرد کم شد باید به پزشک مراجعه کرد زیرا احتمال زخم معده یا سرطان وجود دارد.
علت درد معده كه به پشت مي زند

احساس ناراحتی و درد در زیر دنده ها، بروز درد ناگهانی و شدید به ویژه پس از خوردن غذاهای چرب و خامه دار: احتمال سنگ در کیسه صفرا وجود دارد. این سنگ های ریز در کیسه صفرا گیر می کند. این نوع درد باید فروکش کند اما اگر طول بکشد و همراه با تب باشد باید به پزشک مراجعه کنید.اگر به صورت ناگهانی دچار ناراحتی سنگ کیسه صفرا شده اید، این احتمال وجود دارد که در آینده نیز به این ناراحتی دچار شوید. اگر سابقه سنگ کیسه صفرا دارید و یا دچار یرقان و تب بالا شده اید به پزشک مراجعه کنید.

درد شدید در پهلو، سمت راست یا چپ بدن:احتمالاً مشکل کلیه دارید. اگر تب دارید، ممکن است دچار عفونت کلیه شده باشید. اگر دفع ادرار دشوار است، ممکن است نشانه سنگ کلیه باشد.در صورت ابتلا به عفونت کلیه، پزشک آنتی بیوتیک و مسکن تجویز می کند. درد ناشی از سنگ کلیه به قدری شدید است که انتقال بیمار به بیمارستان ضرورت پیدا می کند.اگر این علایم همراه با وجود خون در ادرار، تب و درد مداوم بیش از ۲ هفته باشد، ممکن است علایم عفونت کلیه یا سنگ مثانه باشد.
what-causes-stomach-ache
داروی درد معده

آنتی‌بیوتیک بخورید.

اگر درد مقاوم شکم و اسهال دارید، احتمالاً برای از بین بردن باکتری‌های جای گرفته در معده باید آنتی‌بیوتیک بخورید. شیر بخورید. خوردن یک لیوان شیر بدون چربی در حملهٔ درد زخم معده تسکین سریع آن را به‌دنبال دارد. شیر مانند یک ضداسید عمل می‌کندو با خنثی کردن اسید درد را هم از بین می‌برند. اما مواظب باشید: برخی از کسانی که برای تسکین درد معده شیر خورده‌اند، بعد از مدت کوتاهی دچار درد شدیدتر گشته‌اند.
غذای محرک نخورید. پزشکان مدت‌ها قبل متوجه شده‌اند که غذاهای پرادویه ایجاد زخم گوارش نمی‌کند، ولی درد زخم را شدت می‌بخشد. بافت زخم بسیار حساس‌تر است و وقتی غذای تند یا اسیدی خورده شود، درد ایجاد می‌شود. پس، از خوردن غذاهای محرک زخم خودداری کنید. قهوه نخورید. دلیلی وجود ندارد که نشان دهد خوردن قهوه زخم معده می‌آورد، ولی کافئین قهوه زخم را تحریک می‌کند. به‌هر حال، هیچ‌وقت بیش از دو یا سه فنجان قهوه در روز نخورید

 

 

منبع : http://mehrmihan.ir/what-causes-stomach-ache/

این مطلب را به اشتراک بگذارید :

a b