دلایل درد پهلو چیست
header
آموزش کف پوش سه بعدی

دلایل درد پهلو چیست

what-are-the-causes-of-flank-pain

دلایل درد پهلو

تحمل سنگ کلیه بسیار دردناک می باشد و تشخیص آن توسط خود فرد بسیار دشوار است، مگر اینکه بدانید چه علائمی دارد. در زیر به برخی از مهمترین علائم و نشانه‌های سنگ کلیه اشاره می‌کنیم.

سنگهای كلیوی در دستگاه جمع كننده ادرار در كلیه ها تشكیل می شوند.این سنگها هنگامیكه غلظت بعضی از مواد به قدری بالا می رود كه قابلیت حل شدن خود را از دست می دهند ، به صورت بلورهای كوچك شروع به رسوب كردن در ادرار می كنند . سنگهای كلیوی انواع متعددی دارند ولی اكثر آنهااز اگزالات كلسیم ایجاد می شوند . سنگهای كلیوی در مردان شایع تر است و در سفید پوستان شایع تر از سیاه پوستان است.

تحمل سنگ کلیه بسیار دردناک می باشد و تشخیص آن توسط خود فرد بسیار دشوار است، مگر اینکه بدانید چه علائمی دارد. در زیر به برخی از مهمترین علائم و نشانه‌های سنگ کلیه اشاره می‌کنیم.
سنگ‌کلیه دردی دارد که شما را به زانو درمی‌آورد، تا حدی که حتی نمی‌توانید خود را به بیمارستان برسانید.

با اینکه برخی از مُسکن‌ها می‌توانند به طور موقت درد آن را التیام بخشند، اما فرد مبتلا به سنگ‌کلیه باید برای درمان دائمی، روزهایی را با نوشیدن مایعات و احتمالا جراحی سر کند.

علائم سنگ کلیه:
– دوره های درد شدید و پیچشی (متناوب ) به فاصله هر چند دقیقه. درد معمولاً ابتدا در ناحیه پشت، درست پایین دنده ها، ظاهر می گردد. در طی چند ساعت یا چند روز، ناحیه درد از مسیر حرکتی سنگ از حالب به طرف کشاله ران پیروی می کند. با دفع سنگ درد بیمار متوقف می گردد.
دردهای تیز و سوزن‌سوزن شدن در یک طرف کمر. اگر یک دفعه احساس درد شدیدی به شما دست داد، گویی که شکمتان را از داخل بریده و باز کرده باشند، احتمالاً دچار حمله سنگ‌کلیه شده‌اید. درد شما در این مقطع دو برابر می شود و نیاز به مراجعه فوری به پزشک دارید.

– یکی دیگر از علائم سنگ کلیه تهوع مکرر است.

– دفع مقادیر اندک خون در ادرار نیز از دیگر علائم سنگ کلیه است. ادرار ممکن است کدر یا تیره به نظر برسد.

با اینکه خانم‌ها هم به همان میزان آقایان ممکن است دچار سنگ‌کلیه شوند، اما تعداد مردانی که دچار سنگ‌کلیه می‌شوند بیشتر است. برخی محققان باور دارند که سابقه خانوادگی مشکلات کلیوی می‌تواند به طرز قابل توجهی احتمال ایجاد آن را افزایش دهد.

هر گونه سابقه خانوادگی که نشان دهنده سنگ‌کلیه باشد را در خود بررسی کنید. پیشگیری همیشه بهتر از درمان است. اگر می‌دانید که سنگ‌کلیه در خانواده‌تان موروثی است، حتماً از اقدامات پیشگیرنده مناسب، مثل افزایش مصرف مایعات بدون قند و کافئین و خودداری از مصرف بیش از حد لبنیات مخصوصاً در شب، استفاده کنید.

هیچوقت عمدا بدنتان را به مرز کم‌آب شدن نکشانید که ممکن است در اثر ساعات طولانی کار بدنی یا صرف زمان زیاد در هوای گرم ایجاد شود. همیشه حین کار، یک بطری آب همراه خود داشته باشید.

افرادی که در معرض درد سنگ‌کلیه هستند،هیچگاه نباید از دو چیز دور بمانند: یکی آب آشامیدنی و دیگر دستشویی. نگه داشتن ادرار به مدت طولانی برایتان ایجاد مشکل می‌کند.

what-are-the-causes-of-flank-pain

 

علت درد پهلو چپ

حالت گرفتن و ول کردن درد پهلو یکی از علایم بیماری‌های کلیوی است و در فصل سرما نیز به دلیل گرفتگی عضلانی دفعات ادرار افراد به خصوص سالمندان متغیر می‌شود و ادرار آنان به صورت کامل تخلیه نمی‌شود.

what-are-the-causes-of-flank-pain
علت درد پهلو سمت راست

نگه داشتن ادرار در مثانه منجر به مشکلات کلیوی
این فرایند یعنی تخلیه نامناسب ادرار در فصل سرما بیشتر صورت می‌پذیرد و ادرار در مثانه باقی می‌ماند. این مسئله می‌تواند به مرور زمان باعث مشکلاتی برای فرد شود زیرا به هیچ عنوان ادرار نباید در مثانه باقی بماند.
بیماری کلیوی به دلیل باقیماندن ۵۰ سی‌سی ادرار در مثانه
تنگی و گرفتگی در مسیر ادرار یکی از عوامل تخلیه نامناسب است ولی در مجموع باقیماندن حداکثر ۵۰ سی سی ادرار، پیگیری تعجیل وار درمانی نمی‌خواهد ولی باقیماندن بیش از ۵۰ سی سی ادرار در مثانه چه در مردان و چه در زنان باید به صورت ویژه و سریع بررسی شود.
درد دو طرف پهلو

درد های ناحیه پهلو علل متفاوتی می توانند داشته باشند.نیاز به اطلاعات بیشتری در خصوص درد شما,مدت زمان,فاصله آنها ,علایم همراه و … می باشد.مشکلات مربوط به کلیه,تخمدان ها در زنان,بیضه ها در مردان,درد های عضلانی و … از علل گوناگون این درد می توانند باشد.با مراجعه به پزشک و انجام یک معاینه بالینی و شرح حال بیشتر از درد شما علت آن و درمان مورد نیاز را مشخص می کند.
درمان درد پهلو با داروهای گیاهی

مام رضا (علیه السلام) در رساله ذهبیه که در بردارنده توصیه های شفابخش و آموزه های تندرستی است ، در مورد درد پهلو و سینه می فرمایند :

کسی که از بروز درد شقیــقه و درد پهلو و شکم ( شوصه یا ذات الجنب ؛ ورمی گرم و دردناک است ) بیمناک است در فصل تابستان پس از خوردن ماهی تازه ، بلافاصله به خواب و استراحت نپردازد (زیرا طبع ماهی سرد است وخواب هم سرد کننده بدن است که موجب تشدید سردی مغز و اعصاب و احشاء و درد سر و شکم می شود.

محمد بن ابراهیم جعفى می گوید: مردى از شکم ‏دردى که چیزى نمانده بود باعث مرگش شود ، به نزد امام رضا (علیه السلام)  نالید و از ایشان خواست  براى او در پیشگاه خداوند عزوجل دعا کند؛ چرا که دارو و درمان‏هاى  فراوانى که به وى داده‏اند ، او را به ستوه آورده است و نه فقط او را سودى نرسانده، بلکه بر شدّت درد او نیز افزوده است.

مام رضا (ع) به او فرمود : « دعاى ما به درگاه خداوند ، جاى خود دارد و من از خداوند مى‏خواهم به مدد و نیروى خود ، درد تو را بکاهد ، امّا چون درد بر تو غلبه کرد و از آن به خود پیچیدى ، گردویى بردار و بر آتش بگیر تا هنگامى که بدانى آنچه در درون آن هست ، کباب شده و آتش ، رنگ پوست آن را نیز دگرگون کرده باشد . در این هنگام ، آن را بخور که در دم ، درد را آرام مى‏کند». او مى‏گوید : به خداوند سوگند ، تنها یک بار این کار را انجام دادم و به اذن خداوند ، آن شکمْ‏دردِ من ، آرام شد

 

what-are-the-causes-of-flank-pain
درمان خانگی درد پهلو

برنامه غذایی تان را عوض کنید. بسیاری از معده دردها به خاطر برنامه غذایی های ضعیف یا اشتباه هستند . اگر دل دردهایتان در طول چند ماه یا سال ادامه داشت , یکی از این روش ها را برای تنظیم کردن رژیم غذایی تان به کار گیرید.

از یک کمپرس آبگرم استفاده کنید . گرما دادن به شکمتان می تواند در کاهش درد کمک زیادی کند . از یک بطری حاوی آب داغ یا یک جوراب ( تمیز ) که با برنج خشک گرم پر شده است می توانید استفاده کرده و آن را روی شکمتان بگذارید . برای نتیجه ی بهتر , به پشت دراز کشیده و یک دستگاه گرم کننده روی شکمتان قرار دهید .

یک حمام آب داغ بگیرید. رفتن به زیر دوش آب گرم, گردش خونتان را افزایش می دهد و ماهیچه هایتان را آرام می کند. حداقل روزی یک بار به مدت ۱۵ الی ۲۰ دقیقه حمام بگیرید .
شکمتان را ماساژ دهید. شکم دردتان ممکن است به خاطر گرفتگی ماهیچه شکم باشد. برای کمک به کاهش این درد, با فشار کم شکمتان را ماساژ دهید. روی نقاط درد تمرکز کنید, اما کل ناحیه پایینی شکم را هم ماساژ دهید.
وعده های غذایی کوچک تر بخورید، ولی تعداد آن ها را افزایش دهید . خوردن سه وعده غذایی سنگین به مراتب احتمال سوءهاضمه و تهوع را نسبت به وعده ی سبک در روز بیشتر می کند . اگر چاره ای نبود , وعده غذایی سنگین خود را به قسمت های کوچک تر تقسیم کنید و از اسنک به عنوان میان وعده استفاده کنید .

از خوردن غذاهایی که می توانند باعث دل درد شوند خودداری کنید . برای مثال، از غذاهایی که تند یا خیلی چرب هستند پرهیز کنید. کافئین , الکل و نوشابه های گازدار هم می توانند معده تان را به هم بریزند .

اگر مطمئن نیستید که کدام غذا معده تان را اذیت می کند، هر دفعه یک غذا را از برنامه غذایی تان حذف کنید. مثلاً یک هفته بدون لبنیات بگذرانید و ببینید که دل دردتان رفع می شود یا خیر.

یک دفترچه ی غذا داشته باشید و هر غذایی را که می خورید را در آن بنویسید . در دفترچه ی غذایی تان , روزهایی را که در آن ها به دل درد دچار شدید را بنویسید . پس از مدتی شما ممکن است بفهمید کدام غذا برایتان مشکل ساز است و از آن پرهیز کنید .

وزنتان را کنترل کنید . وقتی چربی های اضافه اطراف شکم و کمرتان داشته باشید معده تان به سمت بالا هل داده می شود و اسید معده را به مری بر می گرداند . برای وزن کم کردن , یک ورزش معمولی و مداوم انجام دهید و غذای سالم بخورید .
گرفتگی پهلو

درمان درد پهلو:
اغلب کم‌کردن سرعت حرکت درد پهلو را آرام می‌کند. اگر این‌طور نشود، کارهای زیر را انجام دهید. بایستید و بدمید. اگر نمی‌توانید دراز بکشید، لااقل بایستید و انگشتان را بر نقطهٔ درد بفشارید. این محل معمولاً درست زیر دنده‌ها و در طرف راست است. سپس لب‌ها را حلقه کرده و با فشار هوا را بیرون بدهید. این کار فشار را از روی دیافراگم بر می‌دارد و می‌‌توانید بدون درد به دویدن ادامه بدهید.
نفس عمیق بکشید. راه رفتن آرام و بلند کردن دست‌ها تا بالای سر راه دیگری برای کم‌کردن فشار روی دیافراگم است. وقتی دست‌ها را بالا می‌برید، نفس عمیق بکشید و با پائین آوردن آنها نفس را بیرون بدهید. با شکم نفس بکشید. برای جلوگیری از شروع درد پهلو، با شکم و به‌طور عمیق تنفس کنید. تنفس شکمی به تقویت ماهیچه‌های دیوارهٔ شکم هم کمک می‌کند. قوی بودن این ماهیچه‌ها کمربندی نگاهدارنده برای اندام‌های درونی به‌وجود می‌آورد تا کمتر بر دیافراگم فشار آورند.
به‌تدریج سرعت بگیرید. به‌آرامی ورزش را شروع کنید و به‌تدریج بر سرعت و شدت آن بیفزائید تا تنفس و بدن خود را با آن وفق دهند. بعد از غذا فعالیت نکنید. اگر مستعد درد پهلو هستید، تا دو ساعت بعد از غذا فعالیت زیاد از خود نشان ندهید. چربی نخورید. غذاهای چرب و پرپروتئین مثل گوشت قرمز و لبنیات پرچربی بیشتر در معده می‌مانند و دیافراگم را مدت بیشتری به پائین فشار می‌‌دهند. اگر باید غذا بخورید و بدوید، چیزی زودهضم و کم حجم بخورید.
درد پهلو و کمر
۱- آترواسلکروز یا تصلب شرایین سرخرگ های کلیوی در اثر تشکیل لخته خونی یا ایسکمی (کم خونی موضعی در اثر انسداد رگ) : هر نوع قطع جریان خون در کلیه ها نیاز به درمان فوری دارد و باید سریعاً به پزشک مراجعه کرد.

۲- خونریزی کلیه (هموراژی)

۳- کلیه نعل اسبی : یک بیماری مادرزادی است که در آن دو کلیه از قسمت پایین به هم چسبیده اند.
وجود درد شدید در قسمت بالایی کمر و درد یک طرفه خصوصاً اگر همراه با تب و مشکلات ادراری باشد، می تواند نشان دهنده درد واقعی کلیه ها باشد
۴- هیدرونفروز : ورم کلیه ها در اثر برگشت و تجمع ادرار است.

۵- سرطان کلیه (یا تومور کلیه) : تومور یا سرطان کلیه می تواند رشد کند و باعث کشیدگی کلیه شود یا اعصاب کلیه را تحت تأثیر قرار دهد و باعث بروز درد شود.

۶- عفونت کلیه (پیلونفریت)

۷- بیماری کلیه پلی کیستیک (تشکیل کیست در کلیه): بیماری کلیه پلی کیستیک یک بیماری ارثی است که باعث بزرگ شدن کلیه ها و بروز درد شدید می شود که معمولاً در قسمت جلوی شکم احساس می شود تا در قسمت کمر.

۸- ترومبوز سیاهرگ های کلیه (تشکیل لخته خونی در سیاهرگ های کلیه)

۹- عفونت مجاری ادراری

۱۰- انسداد جریان ادراری: برخی مشکلات باعث انسداد تدریجی جریان ادرار می شود (انسداد ناگهانی جریان ادرار در سنگ کلیه دیده می شود). در این حالت کلیه ها کش می آیند و درد شدیدی بروز می کند.

۱۱- گرفتگی عضلات مثانه و میزنای: وقتی مثانه کاملا پر از ادرار است، قبل و در طی ادرار کردن، باعث بروز درد و ناراحتی در قسمت پایین شکم یا ناحیه خروج ادرار می شود. این درد مستقیما به کلیه ها مربوط نیست، ولی مربوط به انقباض عضلات غیر ارادی میزنای و مثانه است. مدت این درد کوتاه است و بایستی فورا بعد از تخلیه مثانه، برطرف شود.

عللی که در اینجا ذکر شدند، باعث ایجاد درد کلیه می شوند. ولی برای تشخیص صحیح علت، باید به پزشک متخصص کلیه مراجعه کنید.

 

منبع :   http://mehrmihan.ir/what-are-the-causes-of-flank-pain/

این مطلب را به اشتراک بگذارید :

a b