انواع خط کش خیاطی
header
آموزش کف پوش سه بعدی

انواع خط کش خیاطی

انواع خط کش خیاطی

خیاطی از هنر هایی است که بااندازه گیری آغاز میشود .استفاده از ابزار اندازه گیری به شما کمک می کند تا کا ر را سریع و صحیح انجام دهید . برای کشیدن خطوط راست ، منحنی وعمود روی الگو وسایلی ابداع شده که انجام کار را راحت می کند . همچنین لوازمی برای علامت گذاری روی پارچه وجود دارد که به خیاط کمک می کند راحت تر الگو را به پارچه منتقل کند .

متر اندازه گیری : آنچه که بطور خلاصه آن را متر مینامیم عبارت است از نواری پلاستیکی یا پارچه ای که دارای درجات سانتی متر و اینچ است . هر اینچ حدوداً ۲/۵ سانتی متر می باشد . و طول این نوار حدود ۱۵۰ سانتی متر و هر ۱۰ سانت آن بعنوان یک دسی متر علامت گذاری شده . در بعضی از متر ها هر دسی متر رنگ متفاوتی دارد . از متر برای اندازه گیری های بدن و اندازه زدن روی کاغذ برای کشیدن الگو استفاده می گردد .

variety-of-sewing-ruler

 

 

طرز استفاده از پیستوله خیاطی

منحنی فرانسوی (پیستوله): : این نوع نوع خط کش جزو خط کش های منحنی محسوب می شود که فقط منحنی های مثل کاپ ستین ، حلقه و گودی گردت را می توان با آن کشید . نوع کوچک آن که معمولا سه قسمتی است برای الگو های اشل و کوچک هم کار برد دارد .

variety-of-sewing-ruler

خط کش پیستوله خیاطی

خط کش های منحنی : که شکل های مختلف این نوع خط کش ها را در بازار زیاد می توان یافت . از طول آنها برای انحنای پهلو ها و ساسون ها و اریبی دامن خمره ای استفاده می شود و از قسمتهایی با انحنای بیشتر برای فاق شلوار ، انحنای حلقه آستین ، انحنای کاپ آستین و گودی گردن پشت و جلو استفاده می شود .

variety-of-sewing-ruler

variety-of-sewing-ruler

خط کشهای خیاطی

خط کش : وسیله ای مدرج به اندازه های متریک ( میلیمتر ، سانتی متر) می باشد که در انواع چوبی ، فلزی ، شیشه ای یا طلقی آن در بازار بوفور یافت می شود .از آن برای علامت گذاری لبه ها و کشیدن خط های راست استفاده می شود . نوع کاغذی آن نیز وجود دارد که برای اندازه گیری کف حلقه آستین بکار می رود زیرا براحتی میتوان آن را روی بدن خواباند . خط کش ها انواع مختلفی دارد که به ترتیب در مورد آنها توضیحات مختصری می د هیم .

variety-of-sewing-ruler

variety-of-sewing-ruler

انواع گونیای خیاطی

xخط کش تی و گونیا : این وسیله ها برای کشیدن خطوط عمود مورد استفاده قرار می گیرند . گونیا نوع کاغذی یا مقوایی که به صورت اشل (در مقیاس کوچک ۱/۲ و ۱/۴) در بازار وجود داردکاربرد آموزشی نیز دارد .

منبع : http://mehrmihan.ir/variety-of-sewing-ruler/

مطالب دیگر :

کاربرد خط کش پیستوله

روش استفاده از پیستوله خیاطی

اشل خیاطی چیست

آموزش مانتو بارداری


آموزش مانتو بارداری در این بخش از آموزش خیاطی با ما همرا باشید با : آموزش مانتو بارداری:ابتدا بالاتنه را با استفاده از الگوخیاطی ما رسم کنیدویا ازالگوهای آماده استفاده کنید فقط چون مانتو آزاد هست دورسینه را به علاوه ۳کنید ودر الگو های آماده ۱/۵ سانت به پهلو اضافه کنید برای قسمت گودی کمر هم میتوان به دلخواه کم کرد البته ...

کاربرد کاغذ در خیاطی


کاربرد کاغذ در خیاطی     خیاطان و طراحان لباس برای رسم الگو در خیاطی از کاغذ استفاده می کنند. کاغذهایی که در رسم الگو مورد کاربرد قرار می گیرند : کاغذ گراف و کاغذ روغنی (پوستی) کاغذ گراف به صورت کاهی سفید و زرد تیره می باشد . برای کشیدن الگو عموما  از مداد H B استفاده می نمایند . کاغذ روغنی یا (پوستی) ...

پیستوله خیاطی چیست


پیستوله خیاطی چیست   برای رسم خطوط منحنی موجود در اطراف اگو ها در هنگام طراحی مورد استفاده قرار میگیرد. نوعی از خط کش های پیستوله که در خیاطی کاربرد بیشتری دارند. بزرگتر بوده وبرای رسم الگو های طراحی شده یا استاندارد به کاربرد می روند. کاربرد پیستوله در خیاطی شکل های مختلف این نوع خط کش ها را در بازار زیاد می توان ...

این مطلب را به اشتراک بگذارید :

a b