آموزش تابلو نقش برجسته
header
آموزش کف پوش سه بعدی

آموزش تابلو نقش برجسته

training-panel-relief
با سلام
“اگر به ساخت نقش برجسته علاقمند هستید شاید مطالب زیر بتواند راهنمای خوبی برای شما باشد.
با تمرین شما هم میتوانید برای ساخت تابلوهای نقش برجسته اقدام کنید.
“توجه داشته باشید اقدام به ساخت نقش برجسته با متراژ بالا نیازمند تجربه کافی میباشد در صورتی که هیچ تجربه ای در این زمینه ندارید بهتر است در ابتدا از تابلو های کوچک شروع کنید.
“مواد و وسایل مورد نیاز
۱- گل رس
۲-  ابزار ( گٍل کَن – چاقو های گٌل سازی یا هر ابزار دیگه ای که بتونید باهاش نقش ایجاد کنید)
۳- طرح دلخواه شما ( سعی کنید طرحی را که انتخاب می کنید خطها به صورت واضح نمایان باشد نقاشیهای آبرنگی بد ترین نوع طرح اند که به سختی قابل اجرا هستند)
training-panel-relief
“برای شروع
“پس از انتخاب طرح و تهیهء گل مناسب میبایست گل را به اندازه کافی ورز داد این کار باعث یک دست شدن بافت گل شده هوا را از گل  خارج میکند و در آخر مانع تَرَک خوردن تابلو در هنگام خشک شدن میشود. در تصویر نحوهء ورز دادن گل را ببینید.
training-panel-relief
“گلی مناسب نقش برجسته است که مدت زمان چند روز از ساخت آن گذشته باشد. برای جلوگیری از خشک شدن گل پس از ورز دادن آنرا درون پاکت پلاستیکی قرار دهید. پس از گذشت چند روز گل مناسب برای کار بدست می اید. پس از خارج کردن گل از پاکت مجدداٌ ان را ورز دهید.
training-panel-relief
“در مرحله بعد گل را با توجه به اندازهء طرح پهن کنید. ضخامت گل پهن شده بستگی به طرح شما دارد اما ضخامت گل بهتر است بیشتر از ۲ سانتی متر باشد. گل را میتوانید به وسیله وردنه یا ابزاری شبیه به وردنه پهن کنید. در صورتی که طرح شما دارای ابعاد بزرگتر از ۳۰*۳۰ سانتی متر است بهتر است از چهارچوب استفاده کنید.
“پس از پهن گردن گل سطح کار را با استفاده از کاردک صاف کنید این کار باعث میشود اثر بر جای مانده در هنگام انتقال  طرح به صورت واضح نمایان شود. بعد از صاف کردن سطح یک  پلاستیک نازک روی گل بکشید سپس طرح را روی گل منتقل کنید. (طرح را ثابت نگه دارید).
این لایه پلاستیک باعث میشود طرح کاغذی شما به گل نچسبد و طرح شما از بین نرود.
training-panel-relief
training-panel-relief
“حالا شروع به کار کنید
با استفاده از ابزار هایی که دارید میتوانید نقوش مد نظر خودتون رو ایجاد کنید. برای چگونگی استفاده از ابزار ها شما میتوانید از ویدئویی که به همین منظور آماده شده است کمک بگیرید.
training-panel-relief
training-panel-relief
training-panel-relief
training-panel-relief
“پس از اتمام کار باید شرایط مناسبی برای خشک شدن کار ایجاد کنید. یکی از دلایل ترک برداشتن کار خشک شدن  سریع و از یک طرف است . همیشه اطراف کار زود تر از مرکز کار خشک میشود برای جلوگیری از این نوع ترک خوردگی چند مورد زیر را رعایت کنید.
۱-بهترین  محل برای خشک شدن گل محیط هایی است که هوا جریان ندارد.
۲-بهترین سطح برای خشک شدن سطوحی است که آبِ گل را از کف جذب کند. مثل موزاییک، سنگ، سیمان و…
۳-کار را روی سطوح  عایق قرار ندهید.
“در مواردی امکان  تاب برداشتن گل وجود دارد برای جلوگیری از تاب برداشتن کار، شرایط مناسب خشک شدن را رعایت کنید و ضخامت گل را بالاتر از ۲ سانتی متر بگیرید. همچنین شما میتوانید جسم تختی  مانند موزاییک یا یک قطعه سنگ تخت را روی کار قرار دهید.پس از گذشت ۲ روز از شروع به خشک کردن میتوانید جای کار را عوض کنید.
لوازم مورد نياز :

ديوار يا MDF با ضخامت mm 7
رنگ هاي آنتيک
ليسه ساده و شانه اي
رنگ سفيد آکريليک
ورق طلا و مس
چسب چوب
مواد تکسچر ( Basket Crackle Pasta)
شابلون
کاردک درسايزهاي مختلف
کاشي ۲ × ۲
چسب ورق طلا
مناسب براي فضاهايي که دکوراسيون آن به سبک پست مدرن طراحي شده است .
مرحله اول : برجسته سازي …

۱ـ روي سطح ديوار يا MDF را با کاردک يا ليسه ساده يک لايه به ضخامت ۳mm تکسچر ( ترک ) بزنيد . لازم نيست خيلي صاف و يک دست شود . بگذاريد تا ناصافي ها باقي بماند . پس از خشک شدن ، ترک هاي زيبايي روي سطح ايجاد مي شود ( عمق و درشتي ترک ها بستگي به ضخامت آن دارد).
۲ـ براي قسمت هاي برجسته که بافت خاصي دارد ، از تکسچر بسکت استفاده کنيد اين متريال بافتي نرم دارد که افکت هاي مختلفي را مي توان با کاردک ، يا ليسه شانه و يا غلطک روي آن ايجاد کرد .

۳ـ قسمت هايي که در کار برجسته تر به نظر مي رسد ، بافت است ، اين متريال ، بافتي زبر و خشن دارد و بيشتر براي ايجاد نماهاي سنگي به کار مي رود . ضخامت اين مواد تا يک سانت به ما برجستگي لازم را مي دهد . روي قسمت هايي از طرح که اين مواد را زديد ، مي توانيد با ليسه شانه اي يا انتهاي قلم ، بافت و طرح هاي مهندسي و دايره اي ايجاد کنيد .
۴ـ پس از خشک شدن تکسچر کاشي هاي ۲×۲ را با چسب چوب بچسبانيد .

مرحله دوم : رنگ آميزي …
۱ـ پس از خشک شدن کامل به وسيله شاپون يا رنگ قهوه اي آنتيک ، روي قسمت هايي که ترک خورده رنگ بزنيد و با دستمال يا ابر پاک کنيد … قسمت هاي عميق تر ، تيره تر و برجستگي هاي آن روشن تر مي شود .
۲ـ براي سطح مياني که تکسچر زده ايد و مقداري رنگ سفيد و قهوه اي را با هم مخلوط کنيد تا کرم صورتي رنگي به دست بيايد و با قلم موي پهن به صورت عمودي و نامنظم رنگ بزنيد. سپس روي اين سطح را با رنگ کرم ، قهوه اي و طلايي به طور نامنظم رنگ کنيد .

۳ ـ براي قسمت هايي که کاشي چسبانده بوديد ، يک لايه چسب ورق طلا بزنيد و ورق طلا يا مس را روي آن بچسبانيد . بگذاريد قسمت هايي از رنگ زمينه مشخص شود .
۴ـ براي ايجاد يک سايه روشن روي کل تابلو به وسيله ابر و رنگ هاي آنتيک به صورت ضربه اي ملايم قسمت هايي از آن را تيره تر کنيد . سپس در انتها براي ايجاد مقاومت در برابر گرد و غبار و رطوبت ، يک لايه وارنيش مات بزنيد . براي قسمت هايي که ورق طلا يا مس دارد وارنيش مات مناسب نيست ، مي توانيد از وارنيش براق استفاده کنيد.
اهميت طراحي ديوارها در دکوراسيون داخلي …

ايجاد يک اثر هنري بر روي ديوار، جو خاصي را در محيط زندگي يا محل کار ما ايجاد مي کنيد و مي تواند به طور کامل با عناصر دکوراسيون داخلي هماهنگ شود…
فضا يا همان محيط زندگي ما مجموعه اي از عوامل و عناصر است که شرايطي را براي ايجاد نوعي زندگي فراهم مي آورد و با تغيير هر عامل و عنصر ، محيط زندگي ما مي تواند به طور محسوس يا نامحسوس تغيير کند…
محيط ما مانند موجودي زنده است و صفات و حالات انسان را به خود مي گيرد ، به طور مثال :
وقتي وارد فضايي مي شويم ، صحبت از اينکه اين فضا شاد ، غمگين سنگين و باوقار ، دلگير و يا دلباز است مي کنيم ، که همه اينها وابسته به نوع طراحي آن فضاست . طراحي داخلي ، لفظ پرمعنايي است که بسيار شتاب زده وارد فرهنگ کلمات ما شده است . طرح يا طراحي ، در جاهاي مختلفي به کار مي رود ، مثلا انجام بهتر يک طرحي که بخشي از آن قبلا کار شده است و يا ايجاد طرحي بديع که با خلاقيت همراه است .

منبع : http://mehrmihan.ir/training-panel-relief/
این مطلب را به اشتراک بگذارید :

a b