کاربرد کاغذ در زندگی
header
آموزش کف پوش سه بعدی

کاربرد کاغذ در زندگی

کاربرد کاغذ در زندگی

the-use-of-paper-in-life

اختراعات بزرگ و گوناگونی که در طی قرن‌ها صورت گرفته که زندگی بشر را از عصر غارنشینی به دوران کنونی تحول بخشیده است. اختراعات بزرگ مثل هواپیما، کشتی، ترن، راه‌آهن، برق، تلفن، ماشین‌های نساجی و صدها اختراع دیگر، هیچ‌کدام یکباره و بی‌مقدمه صورت نگرفته، بلکه به‌تدریج از یک حالت ساده و ابتدائی به‌صورت کامل و جالب امورزی درآمده است. بهمین جهت آگاهی از چگونگی هر اختراعی، در واقع ماجرای شیرین و جالبی است که چگونگی تحول اندیشهٔ انسان و پیشرفت دانش را نشان می‌دهد.
اختراع کاغذ یکی از مهمترین اختراعات بشر است، زیرا اگر کاغذ نبود، کتاب هم نبود و گسترش دین و فرهنگ و دانش و تمدن با مشکلات فراوان روبرو می‌شد. همچنین اختراع کاغذ در زندگی روزانه نقش مؤثری بازی کرده است. مثلاً اگر کاغذ نبود، نامه هم نبود، عکس و تصویر نبود، جعبه و مقوا نبود، اسکناس هم نبود و خیلی چیزهای دیگر…

 

حالا ببینیم این کاغذ ارزشمند که این‌همه در زندگی بدرد ما می‌خورد، اولین بار چگونه اختراع شده و چه مراحلی را پیموده تا به‌صورت امروزی درآمده است؟
در پاسخ این پرسش ابتدا باید چند هزارسال به عقب برگردیم و سری به مصر باستان بزنیم. در آن زمان‌های دور، در سواحل رود نیل که در مصر جاری است، گیاهی می‌روئید بنام (پاپیروس) که مصریان از آن ورقه‌هائی می‌ساختند و روی آنها می‌نوشتند. کاغذ به مفهوم کنونی آن نزدیک به دو هزار سال پیش ابتدا در چین اختراع شده است.
طبق مدارک تاریخی موجود، در اوایل قرن دوم میلادی، وزیر کشاورزی چین بنام (تسابی یون) دستوری صادر کرده که از الیاف گیاهی کاغذ تهیه شود. قبل از آن در چین فقط از ابریشم، نوعی کاغذ بسیار لطیف تهیه می‌شده است. در آن زمان چینی‌ها الیاف خیزران و درخت توت را به‌وسیلهٔ گرزهای مخصوصی می‌کوبیدند و به‌صورت ورقه‌های مسطحی
در می‌آورند و در آفتا خشک می‌کردند و بدین‌گونه نوعی کاغذ زبر و کلفت بدست می‌آورد.
قدم بعدی در راه تکمیل اختراع کاغذ توسط مسلمانان برداشته شد. با ظهور و گسترش اسلام در قسمت اعظم جهان آنروز، مرز کشورهای اسلامی به سرزمین چین رسید و مسلمانان با فن کاغذسازی آشنا شدند و قدم‌های مؤثری برای تکمیل آن برداشتند. یکی از ابتکارات مسلمانان در این زمینه تهیهٔ کاغذ از الیاف کتان بود که محصول بهتر و بادوام‌تری بدست داد. در قرن دوازدهم میلادی حدود ۸۰۰ سال پیش ـ در کشورهای اسلامی کارگاه‌های متعدد کاغذسازی به‌وجود آوردند. از طریق اسپانیا بود که صنعت کاغذسازی به اروپا راه یافت، زیرا قبل از آن کسی در اروپا از اختراع کاغذ خبر نداشت و اروپائی‌ها تا آن‌زمان به‌جای کاغذ از پوست حیوانات برای نوشتن استفاده می‌کردند.
بعد از رواج کاغذ در اروپا، تعداد کتاب‌هائی که درسترس مردم قرار می‌گرفت افزایش یافت و همین باعث گسترش علم و دانش شد و اختراع چاپ را در قرن پانزدهم توسط (گوتنبرگ) آلمانی به همراه آورد. اختراع چاپ بنوبهٔ خود مصرف کاغذ را زیاد کرد و به تدریج ماشین‌های مجهزتری اختراع شد که امکان تولید کاغذ را به مقدار زیاد فراهم آورد.
مرحلهٔ نهائی در اختراع کاغذ، توسط یک دانشمند فرانسوی بنام (رئومور) در اوائل قرن هیجدهم صورت گرفت. وی که یک دانشمند طبیعی‌دان بود متوجه شد که زنبورها در ساختن کندوهای خود چیزی شبیه کاغذ بکار می‌بنرد که ماده اولیهٔ آنرا از چوب بدست می‌آورند. دانشمند مزبور پیشنهاد کرد که به‌جای گیاهانی نظیر کتان و خیزران و توت و غیره، برای تهیهٔ کاغذ از چوب که ارزان‌تر و فراوان‌تر است استفاده شود و در واقع انسان در این مورد از زنبور که صنعتگر ماهری است تقلید کرد. پیشنهاد جالبی بود، اما سال‌ها طول کشید تا امکان عملی شدن آن فراهم آمد

کاربرد کاغذ در زندگی

علی‌رغم آن که فناوری، جایگزین بهتری را برای کاغذ معرفی کرده است، هنوز هم که هنوز است کاغذ‌های جور واجوری دور و برمان را گرفته‌اند. حال با وجود آن که کاغذ همچنان در قلب توجهات ماست، رویکرد بدون کاغذ نه‌ تنها می‌تواند به حفظ درختان بیشتر و بالطبع محیط‌ زیست کمک شایان توجهی نماید، بلکه قادر خواهیم بود تا به سادگی آنچه را که مایلیم پیدا کرده و استفاده کنیم. بیایید با هم قدری زندگی بدون کاغذ را تجربه کنیم.

اسناد

زمانی که نوبت به دیجیتالی کردن اسناد می‌رسد دو گزینه پیش روی ما است. اگر دارای یک دستگاه اسکنر خوب و به درد بخور هستید می‌توانید تمام اسناد و مدارک خود را طی چند ساعت اسکن کنید. راهکار دیگر بهره از برنامه‌های کاربردی است که بر روی گوشی تلفن همراه یا گجت خود دارید. از این گذشته استفاده از سرویس ۱DollarScan می‌توانید اسنادتان را با قیمت بسیار پایینی اسکن نمایید. برنامه OfficeDrop یک برنامه به درد بخور برای اسکن ساده‌تر است که حتی قابلیت تشخیص متون (OCR) را نیز در خود دارد. از سویی دیگر می‌توان از Doo برای مدیریت اسناد تازه اسکن شده بر روی سیستم OS X یا ویندوز بهره برد که به رایگان در اینترنت در اختیارمان هست. اگر از سیستم عامل اپل استفاده می‌نمایید برنامه Yep مناسب شماست که البته قدری برایتان خرج برمی‌دارد. بسیاری از کاربران‌ ترجیح می‌دهند اسناد PDF خود را در برنامه Evernote نگهداری کنند چرا که این نرم‌افزار دارای قابلیت جستجوی متن است.

کتاب، مجله و کتاب‌های مصور

در حالی که بسیاری از مردم کتب، مجلات و کتاب‌های مصور کاغذی را‌ترجیح می‌دهند، نگهداری از آرشیو دیجیتالی این رسانه‌ها به مراتب ساده‌تر بوده و مقرون به صرفه‌ است. امروزه، این کار به صنعتی مجزا از چاپ و توزیع کتاب بدل شده است که خود تکنیک‌های خاصی را دارد. اما دست نگه دارید، لزومی‌ ندارد نسخه دیجیتالی کتاب‌های موجود در کتابخانه خود را دوباره تهیه فرمایید! بهتر است برای این کار پیچیده از سرویس‌هایی نظیر ۱DollarScan استفاده نمایید. اگر هم وقت و حوصله کافی دارید، می‌توانید با هزینه‌ای در حدود ۲۰ دلار یک اسکنر مناسب تهیه کرده و آرشیو دیجیتال خود را سر و سامان دهید. برای این منظور می‌توانید از راهنماهای مختلفی که در وب جهان گستر موجود است نیز استفاده کنید. اما اگر واقعاً مایلید تا رویکرد بدون کاغذ را پیشه کنید، توصیه می‌کنیم از این پس به جای خریداری نسخه‌های چاپی به دنبال خرید نسخه دیجیتالی کتاب یا مجله مربوطه باشید و آن را با هزینه‌ای کمتر تهیه فرمایید. البته هر کتابی نیز نسخه دیجیتالی ندارد. شما نیز به آرشیو نسخه دیجیتالی همه کتاب‌ها احتیاج ندارید. برخی از آنها را اسکن کنید و نسخه کاغذیشان را به دیگران ببخشید، برخی را بفروشید، کتب جدیدی که نسخه دیجیتالی ندارند خریداری کنید و باز هم این روند را ادامه دهید. ترکیبی از این تکنیک‌ها می‌تواند به صرفه‌جویی چشمگیر در زمان و هزینه شما منتج شود.

 

تصاویر

می‌توان از یک دستگاه اسکنر خوب برای دیجیتالی کردن تصاویر آلبوم عکس‌تان بهره‌ ببرید. اگر تعداد این تصاویر زیاد باشد یا این که چندتایی اسلاید هم در بین‌شان وجود داشته باشد، آنگاه نیازمند دستگاه بزرگتر و قدرتمندتری خواهید بود و به یک برنامه‌ قوی برای مدیریت تصاویر نیاز خواهید داشت. تنها موردی که از قلم‌ انداخته‌اید داده‌های EXIF تصاویر است.

با استفاده از برنامه‌های XnView (در ویندوز) و یا jhead (در لینوکس) می‌توانید این اطلاعات را نیز ویرایش نمایید. اگر نمی‌خواهید خودتان این کار را به تنهایی انجام دهید، سرویس‌های زیادی هستند که این مهم را برای شما انجام می‌دهند. از آنجایی که خودمان این سرویس‌ها را بررسی نکرده‌ایم، بالاطبع نمی‌توانیم هیچ یک را به عنوان بهترین مورد به شما توصیه کنیم. برخی از محبوب‌ترین سرویس‌ها عبارتند از ScanCafe ،PhootoBin ،RitzPix.

 

رسید‌های خرید

تهیه نسخه دیجیتالی از تمامی‌رسید‌ها لزومی‌ ندارد. اما نگهداری آنها به خصوص در جوامع غربی برای تعیین مالیات خانوار بسیار حائز اهمیت است. برنامه OneReceipt گزینه خوبی در این بین است چرا که می‌تواند به صورت خودکار رسید‌هایتان را به صندوق پست الکترونیکی شما هدایت نماید، پس کار چندانی برای شما باقی نمی‌ماند. اگر هم یک رسید کاغذی در دست دارید لازم است تا آن را نیز دیجیتالی کنید. برای این منظور گوشی تلفن همراه‌تان ابزار مناسبی است. متاسفانه نسخه اندروید این برنامه تهیه نشده است ولی Digital Receipt جایگزین خوبی به شمار می‌رود.

کاغذها همه جا دور و برمان را گرفته اند، از کاغذ توالت گرفته تا آن کارنامه لعنتی! به خدا که هیچ دانش‌آموزی راضی نمی‌شود جان درختان بی‌زبان برای تهیه کارنامه تلف شود! پس بیایید از این هفته کم‌کم تمرین زندگی بدون کاغذ را شروع کنیم. گرچه هیچ بویی خوشایندتر از کتاب‌های تازه چاپ شده اول مهرماه یا کاغذ‌های خوشمزه ساندویچی نیست، یادش بخیر!

مواد طبیعی و مواد مصنوعی

شناخت مواد طبیعی ومصنوعی

مواد طبیعی: هر ماده ای که در طبیعت به همان شکلی یافت شود که استفاده می شود، ماده طبیعی نام دارد مانند: اکسیژن،نیتروژن، نفت خام، ماسه، نی به کار رفته در حصیر، فلز طلا و…

مواد مصنوعی

مواد مصنوعی: موادی هستند که انسان آنها را از ماده ی موجود در طبیعت می سازد. این مواد به شکلی که وجود دارند در طبیعت یافت نمی شوند،مانند: فلزهای آهن، آلومینیم، پلاستیک، مداد، شمع، شیشه و…

 

شناخت مواد طبیعی ومصنوعی

جهت مقایسه ساخته های طبیعی و ساخته های دست بشر چه باید کرد؟

ما ممكن است كه اقلام ساخته شده از مواد طبيعي را در مقابل آن هايي كه به روش هاي مصنوعي ايجاد شده‌اند، تشخيص ندهیم. به عنوان نمونه، محصولات چوبي نظير كاغذ از درختان ساخته شده اند. بنابراين اين مواد طبيعي هستند اما خود محصول توسط بشر ساخته شده است. و ليكن پلاستيك ها از يك تركيب شيميايي شامل محصولات نفتي حاصل مي‌شوند و به طور مصنوعي توليد مي‌گردند. محصولات نفتي طبيعي هستند اما پلاستيك ها به طور شيميايي ساخته می شوند..

امروزه تكنولوژي بسياري محصولات مصنوعي را مي‌سازد كه بسيار شبيه انواع طبيعي آن هاست. كه اين مي‌تواند ما را در جداسازي دچار سردرگمي نمايد. يك مورچه، پرنده يا هر حيوان ديگر خانه‌اي مي سازد و ما آن را طبيعي مي‌نماييم. يك انسان نيز خانه‌اي مي‌سازد كه مصنوعي يا ساخته دست بشر درنظر گرفته مي‌شود. اختلاف در چيست؟ وقتي يك موجود زنده با موجودات زنده ديگر در يك ناحيه زندگي مي‌كند،امري طبيعي است. وقتي موجود زنده اي مانند انسان ها، محيط را به نقطه‌اي هدايت مي‌كنند كه شبيه حالت اوليه‌اش نيست، اين محيط مصنوعي يا يك محيط ساخته شده توسط انسان درنظر گرفته مي‌شود.

باید دانست که آينده محيط زيست در اختيار و كنترل ماست.پس بايد در حفظ محيط زيست كوشا باشیم.

کارهای ما دانش آموزان در تشخیص مواد طبیعی و مصنوعی

۱ – يك ستاره دريايي به طور طبيعي ايجاد مي‌شود.

۲ – يك چوب پنبه كش ساخته دست بشر است اگرچه دستگيره مي‌تواند چوبي و فلزي باشد كه از طبيعت گرفته شده است. تمام محصولات خام مي‌توانستند در يك كارخانه انساني ساخته شوند.

۳ – يك كرم خانه‌اش را بدون دخالت انسان ها مي‌سازد.

۴ – گلايدر ساخته دست بشر از تركيبات چوب و فلز است.

۵ – يك درخت طبيعي است.

۶ – موشك ها توسط بشر ساخته شده‌اند اما انسان خودش توسط طبيعت به وجود آمده است.

۷ – ماشين ها توسط انسان ها ساخته شده اند. البته بسياري از بخش ها به ويژه فلز و پلاستيك آن از طبيعت گرفته شده است. بسياري از بخش هاي يك ماشين از محصولاتي ساخته مي‌شوند كه براساس قواعد تركيب حاصل مي‌شوند.

۸ – ابرها به طور طبيعي از آب ساخته مي‌شوند.

۹ – يك لامپ به طور مصنوعي ساخته مي‌شود.

۱۰ – انسان از ماشين ها براي ساخت اشيای مختلف در كارخانه استفاده مي‌كند،كه اين ماشينها ساخته ی دست بشر هستند.

۱۱ – ابزار اگرچه از فلزات ساخته شده اند كه به طور طبيعي به وجود آمدند و ليكن ساخته دست انسانند.

۱۲ – گاو ساخته ی طبيعت است.

و…

استفاده کاغذ در قنادی


استفاده قناد از کاغذ خانم های کدبانو و علاقه مند به هنر شیرینی پزی با صرف هزینه و گذاشتن وقت، اقدام به تهیه شیرینی در منزل می کنند. در این زمینه خواندن مطلبی از سایت «Home cooking» درباره نحوه استفاده از کاغذ روغنی که کاربرد زیادی در شیرینی پزی دارد، خالی از لطف نیست. ۱ -قبل از قرار دادن خمیر، کاغذ روغنی ...

کاربرد کاغذ برای دانش آموزان


کاربرد کاغذ برای دانش آموزان در گفت‌وگو با ايسنا عنوان شد: مصرف يك پنجم كاغذ كشور توسط دانش آموزان ورود مباحث فرهنگي تفكيك كاغذ از زباله به كتاب‌هاي درسي سالانه حدود 40 هزار تن كاغذ در بخش كتاب درسي، دفتر و اوراق امتحاني دانش آموزان در مدارس سراسر كشور مصرف مي‌شود و بدين ترتيب با پايان هر سال تحصيلي، با انبوهي از ...

کاربرد کاغذ در عکاسی


 کاربرد کاغذ در عکاسی کاغذی با پوشش مواد شیمیایی حساس به نور است که برای چاپ عکس مورد استفاده قرار می‌گیرد.     کاغذ عکاسی برای انواع چاپ: چاپ تماسی  و یا با استفاده از آگراندیسور  مورد مصرف دارد. تقریباً کاغذ عکاسی شبیه به فیلم عکاسی است، و از ترکیب ژلاتین ونقره برمید ساخته می‌شود، با این تفاوت که پایه کاغذ عکاسی از فیبر ...

این مطلب را به اشتراک بگذارید :

a b