تاثیر سیگار در بدنسازی
header
آموزش کف پوش سه بعدی

تاثیر سیگار در بدنسازی

باور این مساله مشکل است که هنوز افراد نوجوانان بسیار زیادی در حدود سن ۱۳ سالگی وجود دارند که سیگاری هستند و هنوز به این درک نرسیده اند که سیگار میتواند چه صدماتی برای سلامتی‌ آنها داشته باشد.

اما حوزه ورزش حوزه ای است که اثرات مصرف سیگار در آن کاملا مشهود خواهد بود.یکی‌ از مزایای ورزش این است که افراد ورزشکار برای ارتقا سطح عملکرد خود سیگار کشیدن را ترک میکنند تا سلامتی و عملکرد خود را افزایش دهند.

تاثیرات بلند مدت سیگار کشیدن
اگر بخواهیم به صورت جزئی تاثیرات سیگار کشیدن را بر روی اجزای بدن بررسی کنیم خواهید دید که هیچ یک اجزای بدن از مضرات سیگار در امان نخواهند بود.سیگار کشیدن باعث خرابی‌ لثه ها، ایجاد حفره در دندان‌ها و تنگی نفس میشود.اکسیژن رسانی ناصحیح به بدن و تنگی رگ‌های خونی با همدیگر میتوانند عامل ایجاد سکته باشند.افراد سیگاری در معرض خطر بالای ابتلا به سرطان های دهانی قرار دارند و نسبت به افراد عادی ۱۰ برابر بیشتر در معرض ابتلا به سرطان ریه و امفیزم قرار دارند.ترشح موکوز در ریه افراد سیگاری کاهش می‌یابد و همین موضوع میتواند منجر به ایجاد سرفه‌های بسیار شدید شود.
نیکوتین موجود در سیگار همچنین باعث افزایش خون و در نتیجه لخته شدن آن میشود.کربن مونوکسید ایجاد شده در بدن با از بین بردن اکسیژن موجود در خون باعث رسوب کلسترول در دیواره شریان‌ها میشود.افراد سیگاری در معرض خطر ابتلا به سرطان‌های مری، حنجره و پانکراس قرار دارند.افزایش فشار خون ناشی‌ از سیگار کشیدن میتواند صدمات بسیار جدی به کلیه وارد کند.احتمال مرگ افراد سیگاری در سن بازنشستگی ۴۰% و برای افراد غیر سیگاری ۱۸% می‌باشد.

 

سیگار کشیدن و بدن سازی

از آنجایی که سیگار کشیدن مستقیما بر روی تنفس تاثیر دارد سیگار میتواند باعث ایجاد انسداد شدید در راه تنفسی و کاهش جذب اکسیژن به درون جریان خون شود.نبض یک فرد سیگاری حدود ۳۰% سریعتر از یک فرد غیر سیگاری می‌باشد.ضربان قلب بالا باعث میشود که گردش جریان خون در رگ‌ها به شکل خوبی‌ انجام نگیرد و به همین دلیل عملکرد فرد کاهش خواهد یافت.منبع سایت ادکوان. به آن لحظه فکر کنید که برای چربی‌ سوزی خود نیاز دارید که چند دقیقه اضافه تمرین خود را ادامه دهید اما نمیتوانید.زیرا سیگار باعث شده است که کارایی طبیعی ریه‌های شما کاهش پیدا کند و در آن لحظه‌هایی که بیشتر از همه مواقع به اکسیژن نیاز دارید اکسیژنی در اختیار شما قرار نخواهد گرفت.
از آنجایی که افراد سیگاری خلط بیشتری را تولید میکنند این خلط جریان راه تنفس را مسدود می‌کند و کیفیت تنفس شما به شدت کاهش پیدا خواهد کرد.بنابراین در این حالت ماهیچه‌های شما به اندازه کافی‌ اکسیژن دریافت نمیکنند و در عوض مقادیر بالایی از کربن مونوکسید دریافت میکنند که آن هم بر خلاف اکسیژن به هموگولوبین‌ها متصل میشود.سیگار کشیدن میتواند دسترسی‌ به حداکثر اکسیژن را تا ۱۰% کاهش دهد و همین موضوع میتواند صدمات جدی زیادی به سلول‌ها که تولید کننده تستوسترون هستند وارد آورد.

تحقیقات دانشگاه فرانسه {mode freak} نشان داده كسانی ك همراه با ورزش سیگار میكشند احتمال بروز سرطان ریه را تا ۷ درصد افزایش می دهند.

دکتر معصومعلی معصومی در گفت وگو با خبرنگار سلامت خبرگزاری دانشجویان ایران(ایسنا) منطقه کرمانشاه، با بیان اینکه مصرف انواع مواد دخانی از جمله سیگار و قلیان مخاطرات جدی قلبی را در پی دارد، اظهار داشت: مصرف این مواد نه تنها موجب به وجود آمدن بیماریهای قلبی عروقی بسیاری می شود بلکه سایر اندام های بدن از جمله ریه را نیز درگیر می کند. 

به گفته معصومی، ضرر قلیان بسیار بیشتر از سیگار است به طوری که بر اساس آزمایشات مشخص شده که زیان هر بار کشیدن قلیان برابر با کشیدن ۶۰ نخ سیگار است.
وی افزود: موضوع دیگری که عوارض قلیان را بیشتر از سیگار افزایش می دهد این است که نیکوتین قلیان وقتی از درون فضای مرطوب عبور می کند به هنگام ترکیب شدنش با آب ترکیبات جدیدی را تشکیل می دهد که زیان کشیدن قلیان را به مراتب بیشتر می کند.
معصومی ادامه داد: از طرف دیگر آثار و مضرات مواد افزودنی جدیدی که با عنوان توتون های میوه ای در بازار عرضه می شود با گذشت زمان مشخص می شود.
این فوق تخصص جراحی قلب با بیان اینکه قبلا از چوب تنباکو در قلیان ها استفاده می شد، اظهار داشت: مضرات چوب تنباکو مشخص است اما مضرات موادی افزودنی که به تنباکوی قلیان اضافه و آن را خمیری شکل می کند هنوز مشخص نشده و معلوم نیست که این مواد می توانند چه آسیب هایی را به بدن اشخاص وارد کنند.
وی کشیدن قلیان را موجب رسوب چربی در جدار عروق قلب عنوان و ابراز داشت: رسوب چربی، سختی عروق و تنگ شدن فضای داخلی رگها را در پی دارد که اگر در این بین به طور ناگهانی لخته شدن خون در اثر استعمال قلیان در آن محل به وجود بیاید عارضه سکته در فرد رخ خواهد داد که این سکته ممکن است در قلب و یا در مغز ایجاد شود.
به گفته معصومی، اگر این اتفاق در رگهای پا حادث شود موجب پوسیدگی و مردگی آن قسمت خواهد شد که در نهایت به قطع عضو فرد منجر میشود.
معصومی افزود: کشیدن قلیان موجب تنگی کیسه های هوایی یا برونشیت می شود که مرحله پیشرفته آن بروز بیماری های قلبی ریوی است که قلب و ریه را با هم درگیر می کند و غیر از عروق قلب، موجب نارسایی بطن راست قلب شده که این امر موجب کبودی رنگ پوست افراد، تورم کبد و تورم پا خواهد شد.
وی افزود: در چنین حالتی اگر فرد دچار سکته نشده و نمیرد، قبل از مرگ از تنفس راحت هوا محروم خواهد شد و تنفس در برخی موارد برای این افراد تنها با نصب کپسول اکسیژن ممکن می شود.
به گفته معصومی، نصف بیشتر افرادی که تا پایان عمر قلیان و سیگار می کشند به دلیل عواض ناشی از کشیدن سیگار و قلیان از بین می روند.
به گفته این فوق تخصص جراحی قلب، این ذهنیت که با کشیدن قلیان عوارض گفته شده در شخص به وجود نمی آید، باید از ذهن افراد خارج شود و افراد باید بدانند خطر ابتلا به این عوارض با کشیدن قلیان همواره وجود دارد.

 

تنباکوی مصرفی در قلیان ۴۰۰ نوع ماده سمی و سرطان زا دارد. تنباکوهای میوه ای علاوه بر این ۴۰۰ نوع سم، مضرتر نیز هستند.
قلیان های میوه ای که از پوست میوه تخمیر شده با مواد افزودنی تهیه می شوند، علاوه بر داشتن این ۴۰۰ نوع سم به دلیل وجود مواد افزودنی موجب آلرژی، آسم و حساسیت نیز می شوند.
هیچ فرقی بین قلیان های با تنباکوی سنتی و میوه ای وجود ندارد، اما قلیان با تنباکوی میوه ای به دلیل وجود مواد افزودنی ضرر بیشتری نیز دارند.
نیکوتین، ماده ای اعتیادآور است که در تنباکو وجود دارد، این مطلب که چون دود قلیان از روی آب گرفته می شود، ضرر ندارد، باور غلطی است که در اذهان وجود دارد و آب قلیان فقط نیکوتین آن را گرفته و کم می کند.
این در حالی است که کم شدن نیکوتین باعث می شود فرد قلیانی برای تأمین نیاز خود قلیان بیشتری مصرف کرده و در نتیجه خطرات بیشتر و مضرات زیادتری برای او ایجاد می شود.
عوارض خوش خیم قلیان رنکس معده، زخم معده، سوء هاضمه و عوارض بدخیم و خطرات عمده آن شامل انواع سرطان ها خصوصاً سرطان مثانه، تنگی نفس، حساسیت و آسم است که در درازمدت بین پنج تا ۱۰ سال نشان داده می شود.
سیگار در حالت عادی ۴۳ نوع سم و ماده سرطان زا دارد که همراه نیکوتین وارد بدن می شود.
شوک حرارتی و دائمی که از سیگار به وجود می آید، وارد حلق شده و باعث می شود سلول های دفاعی در نای و ریه بر اثر این حرارت تخریب شده و در نتیجه نمی توانند کار دفاعی و وظیفه خود را انجام دهند و این مسئله نیز باعث سرطان ریه و نای می شود.
دسترسی آسان و سریع به سیگار یکی از علل استفاده زیاد برخی از افراد از آن است و با استفاده روزانه یک تا دو نخ سیگار طی ۱۰ سال احتمال ابتلا به سرطان دو برابر شده و اگر میزان مصرف در همین مدت دو برابر شود خطر ابتلا به سرطان هشت برابر خواهد شد.
سیگار موجب آب مروارید، چین و چروک پوست، زردی دندان ها و بیماری های قلبی و عروقی می شود و نیکوتین موجود در آن نیز در بدن به دلیل داشن میل ترکیبی شدیدی که با گلبول های قرمز دارد، جایگزین واحدهای اکسیژن در گلبول های قرمز شده و موجب می شود اکسیژن رسانی به بافت ها انجام نشود.
تغییر رنگ انگشتان، سقط جنین، سرطان رحم در بانوان و تغییر حالت سلول های ***ی در مردان از دیگر عوارض مصرف سیگار می باشد.
کشیدن سیگار یک تا دو دقیقه طول می کشد و با مصرف هر نخ سیگار نیز نیم تا یک لیتر دود ایجاد می شود؛ در حالی که هر وعده کشیدن قلیان حداقل نیم ساعت طول کشیده و بیش از ۷۰ تا ۱۰۰ لیتر دود تولید می کند و به همین دلیل استفاده هر وعده قلیان برابر با کشیدن ۱۰۰ نخ سیگار است.

داداش خوده سیگار و قلیان اگر ضررهاشو که بگیم تموم نشدنی هستش
ولی بدترین ضرری که میده در حین بدنسازی تمرین زدگی هستش که به من به رفیقام گفتم باور نکردن الان هیچکدومشون باشگاه نمیان این تمرین زدگی رو از هم خودم نمیگم تویکی از این مجله ها با یک صفحه توضیح نوشته بود.

 

 

 

 

 

منبع: http://mehrmihan.ir/the-effects-of-smoking-in-the-gym/

 

این مطلب را به اشتراک بگذارید :

a b