تاثیر 4 قل
header
آموزش کف پوش سه بعدی

تاثیر ۴ قل

برای در امان بودن از سحر و چشم زخم شبها قبل از خواب چهار قل را بخوانید.

۱- اخلاص (قل هوالله): سوره ایست مکی که در آن از توحید پروردگار و یگانگی او سخن میگوید و در چهار آیه کوتاه چنان توصیفی از یگانگی خداوند کرده است که نیازی به توضیح اضافه ندارد. در فضیلت خوآندن این سوره آورده اند که رسول اکرم فرمود :هرکه این سوره را تلاوت نماید گویی که یک سوم قرآن را تلاوت نموده است. نیز در خبر آمده است که رسول خدا بر جنازه “سعد بن معاذ” نمازگزارد ، در آن هنگام هفتاد هزار ملک – که جبراییل نیز در میان انها بود – بر جنازه او نمازگزاردند، رسول اکرم از جبراییل از علت حضور ملائک پرسید و او درپاسخ گفت: این میت کسی است که “قل هوالله” را در حال نشستن، ایستادن، سوارشدن، و پیاده روی و رفت وآمد قرائت مینمود.

۲- فلق: این سوره نیزمکی است ( یعنی درشهر مکه بر پیامبر خدا نازل شده است)، محتوای این سوره تعلیماتی است که خداوند به رسول اکرم به صورت خاص وبه سایر مسلمانان به صورت عام،در زمینه پناه بردن به ذات پاک او از شر همه اشرار می دهد.
پیامبر اکرم در فضیلت تلاوت این سوره فرموده است: ” ایاتی بر من نازل شده است که همانند آنها نازل نشده وآن دو سوره فلق وناس است.” همچنین از امام بار منقول است که هرکه در نماز” وتر”- نمازی یک رکعتی است که درنافله شب بجا می اورند- فلق و ناس و اخلاص را بخواند به او گفته می شود: ای بنده خدا! بشارت باد بر تو، که خداوند نماز وتر ترا قبول کرد.”

۳- ناس : در این سوره مکی نیز خداوند به پیامبرش به عنوان یک سرمشق و پیشوا و رهبردستور می دهد که از شر همه وسوسه گران به خدا پناه برد. نقل است که در ایام بیماری پیامبر اکرم جبرائیل نزد سر پیامبر نشست و میکائیل نزد پای او،جبرئیل سوره “فلق” را تلاوت کرد و پیغمبر را با آن در پناه خدا قرار داد و میکائیل سوره “ناس” را.

۴- کافرون :انچه از این سوره مکی به دست می آید آن است که مسلمین نباید در هیچ شرایطی در اساس دین و اسلام با دشمنان سازش کنند. از پیامبر اکرم نقل شده است که هرکه این سوره را تلاوت کند گوئی ربع قرآن را خوانده است.

 سورة الإخلاص – سورة ١١٢ – عدد آیاتها ۴ بِسْمِ اللَّهِ الرَّحْمَنِ الرَّحِیم

قُلْ هُوَ اللَّهُ أَحَدٌ (١) اللَّهُ الصَّمَدُ (٢) لَمْ یَلِدْ وَلَمْ یُولَدْ (٣) وَلَمْ یَکُنْ لَهُ کُفُوًا أَحَدٌ (۴)

سورة الفلق – سورة ١١٣ – عدد آیاتها ۵ بِسْمِ اللَّهِ الرَّحْمَنِ الرَّحِیم

قُلْ أَعُوذُ بِرَبِّ الْفَلَقِ (١)مِنْ شَرِّ مَا خَلَقَ (٢) وَمِنْ شَرِّ غَاسِقٍ إِذَا وَقَبَ (٣) وَمِنْ شَرِّ النَّفَّاثَاتِ فِی الْعُقَدِ (۴)وَمِنْ شَرِّ حَاسِدٍ إِذَا حَسَدَ (۵)

سورة الناس – سورة ١١۴ – عدد آیاتها ۶ بِسْمِ اللَّهِ الرَّحْمَنِ الرَّحِیم

قُلْ أَعُوذُ بِرَبِّ النَّاسِ (١) مَلِکِ النَّاسِ (٢)إِلَهِ النَّاسِ (٣) مِنْ شَرِّ الْوَسْوَاسِ الْخَنَّاسِ (۴) الَّذِی یُوَسْوِسُ فِی صُدُورِ النَّاسِ (۵)
مِنَ الْجِنَّةِ وَ النَّاسِ (۶۶)

سورة الکافرون – سورة ١٠٩ – عدد آیاتها ۶ بِسْمِ اللَّهِ الرَّحْمَنِ الرَّحِیم

قُلْ یَا أَیُّهَا الْکَافِرُونَ (١) لا أَعْبُدُ مَا تَعْبُدُونَ (٢) وَلا أَنْتُمْ عَابِدُونَ مَا أَعْبُدُ (٣) وَلا أَنَا عَابِدٌ

چهار قل در روایات:

هر چند در حوزه فضیلت وبرکات‌ قرآن‌ و خواص‌ قرآن‌ هیچ‌گونه‌ خواص، ثواب‌ یا فضیلتی‌ برای‌ قرائت‌ این‌ چهار سوره‌ باهم‌ ذکر نگردیده اما در برخی‌ احادیث‌ خواندن‌ سوره‌‌های اخلاص‌، فلق‌ و ناس‌ به‌ همراه‌ سوره حمد یا آیة الکرسی‌ و این‌ ۴سوره‌ به‌ همراه‌ سوره نصر به‌ عنوان‌ حرز و ذکر و تعویذ توصیه‌ و‌ علاوه‌ بر این‌، در برخی‌ نمازهامثل نماز شب‌ و نماز‌های مستحب‌ در شب‌های ماه‌ رجب‌، خواندن‌ این‌ چهار سوره‌ با هم سفارش‌ شده‌.

‌دیدگاه امام صادق از تفسیر ۴ قل:

حضرت صادق علیه السّلام فرموند:

مَنْ قَرَأَ إِذَا أَوَى إِلَى فِرَاشِهِ قُلْ یا أَیُّهَا الْكافِرُونَ وَ قُلْ هُوَ اللَّهُ أَحَدٌ كَتَبَ اللَّهُ عَزَّ وَ جَلَّ لَهُ بَرَاءَةً مِنَ الشِّرْك‏

هر كسی که هنگام  رفتن به بستر خواب رود سوره قُلْ یا أَیُّهَا الْكافِرُونَ و قُلْ هُوَ اللَّهُ أَحَدٌ را بخواند خداى عز و جل بیزارى (و دورى) از آتش را برایش بنویسد”

از آیةالله بهجت رضوان‌الله تعالی علیه  سوال شده کسی که سحر یا همان جادو شده باشد یا دچار چشم‌زخم شده باشد برای باطل کرد سحر و دفع چشم‌زخم باید چه کاری انجام دهد؟

ایشان در پاسخ فرمودند:  قرآن کوچک همیشه همراه خود داشته باشید، معوذتین  سوره‌های مبارکه فلق و ناس  راخوانده وباخود تکرار نمائید،.آیةالکرسی را بخوانید و در منزل نصب کنید.

چهار قل  سوره‌های مبارکه توحید، کافرون، فلق و ناس  را بخوانید و تکرار نمایید، خصوصا وقت خواب ،در موقع اذان با صدای نسبتا بلند اذان گفته شود،روزی پنجاه آیه از قرآن کریم را با صدای نسبتا بلند بخوانید.

دستورات اهل بیت برای درمان ورهایی از چشم زخم:

امام صادق (ع)فرمودند: ۳ مرتبه بگویید: ما شاء الله لا قوه الا بالله العلی العظیم.،خواندن آیه ۵۱ سوره قلم (و ان یکاد الذین کفروا …))،دست ها را مقابل صورت گرفته و سوره حمد و توحید و قل اعوذ را بخواند و دست به صورت خود بکشد،خواندن معوذتین.

باید توجه نمود که بطور کلی چشم زدگی و چشم زخم، یک واقعیت مهم بوده و راه های دفع آن را هم اسلام بیان نموده است.

 

 

 

 

 

 

منبع: http://mehrmihan.ir/the-effect-of-4-qul/

این مطلب را به اشتراک بگذارید :

a b