علت خیانت های زناشویی
header
آموزش کف پوش سه بعدی

علت خیانت های زناشویی

خیانت در افرادی بیشتر دیده می شود که علایق جنسی شدیدتری دارند، ارزش های جنسی سهل گیرانه تری اتخاذ می کنند، رضایت کمتری از شریک زندگی خود دارند و روابط اجتماعی مشترک کمتری با همسر خود دارند.

the-cause-of-marital-infidelity
بیشتر افراد تجربه مواجهه با خیانت را به شکل یک آسیب یا به اصطلاح تخصصی «تروما» تجربه می کنند. یعنی آسیبی دردناک که از طاقت بیشتر افراد خارج است؛ آسیبی شبیه به زمین لرزه یا مرگ عزیزان در پیش چشمانمان. در این نوشته به دنبال رسیدن به تعریفی از خیانت و انواع آن هستیم. در نهایت به بررسی علل خیانت خواهیم پرداخت.
خیانت به معنای شکسته شدن یک پیمان است. در اینجا منظور ما به طور خاص پیمان ازدواج است. خیانت در چارچوب پیمان زناشویی، وضعیتی است که به موجب آن، یکی از طرفین رابطه به شکل پنهانی قوانین و هنجارهایی را که ازدواج بر اساس آن بنا شده است، زیر پا می گذارد و با فردی جز همسر خود رابطه ای جنسی یا عاطفی بر قرار می کند.
در بسیاری مواقع هم فردی که خیانت می کند و هم فرد خیانت دیده دچار رنج روان شناختی شدیدی می شوند. این نشانه ها به ویژه برای فرد خیانت دیده شدیدتر است و تجربه اضطراب، خشم، کاهش احترام به خویشتن (حرمت نفس)، غم و افسردگی را در بر می گیرد.شیوع و میزان بروز خیانت به درستی مشخص نیست؛ اما پژوهشی در دانشگاه شیکاگوی آمریکا احتمال بروز خیانت را برای مردان ۱۲ درصد و برای زنان ۷ درصد برآورد کرده است؛ البته باید توجه داشته باشیم که میزان بروز خیانت در فرهنگ ها، برهه های تاریخی، گروه های اجتماعی- اقتصادی و سنین مختلف متفاوت است.
به طور کلی خیانت در افرادی بیشتر دیده می شود که علایق جنسی شدیدتری دارند، ارزش های جنسی سهل گیرانه تری اتخاذ می کنند، رضایت کمتری از شریک زندگی خود دارند و روابط اجتماعی مشترک کمتری با همسر خود دارند.خیانت انواع مختلفی دارد. بسیاری خیانت را در دو گروه کلی قرار می دهند. خیانت های عاطفی و خیانت های جنسی. خیانت عاطفی به معنی برقراری رابطه صمیمی احساسی با فردی جز شریک زندگی است. به همین ترتیب خیانت جنسی نیز به معنای برقراری روابط جنسی با فردی جز شریک زندگی خود است. ممکن است این دو شکل با هم ترکیب شوند و خیانت عاطفی و جنسی به طور همزمان رخ دهد.
معمولا گفته می شود وقوع خیانت های جنسی بیشتر برای مردان و وقوع خیانت های عاطفی بیشتر برای زنان رنج آور است؟از طرف دیگر می توان انواع خیانت را با توجه به شرایط فرد و میزان علاقه و تعهد موجود در رابطه نیز طبقه بندی کرد، به این ترتیب انواع خیانت ها را می توان در چند دسته قرار داد:
۱-خیانت موقعیتی خیانت موقعیتی به معنای تسلیم شدن در مقابل میل جنسی است. در واقع در این نوع خیانت، فرد شریک زندگی خود را دوست دارد اما در موقعیتی خاص در برابر تکانه های جنسی خود تسلیم می شود.
۲-خیانت تحت اجباردر این نوع خیانت نیز فرد به شریک زندگی خود علاقه مند است و سعی می کند به او متعهد بماند اما از ترس واکنش های فردی که نسبت به او ماجراجویی جنسی نشان می دهد، تسلیم می شود. این واکنش ها ممکن است دامنه ای از تهدیدهای عاطفی (مثل ترک کردن یا بی توجهی) تا تهدیدهای جسمی را در بر بگیرد.
۳-خیانت عشقی زمانی رخ می دهد که فرد علاقه خود نسبت به شریک زندگی اش را از دست داده است و به فرد دیگری علاقه مند می شود.
۴-خیانت عشقی متعارضاین نوع خیانت شکل پیچیده تری از خیانت عشقی است. در واقع در این حالت فرد به طور همزمان به چندین نفر علاقه‌مند است و ممکن است روابط پنهانی زیادی داشته باشد.

اما گذشته از تعریف و انواع خیانت یک سوال بسیار رایج این است که چرا افراد خیانت می کنند؟
به عقیده برخی انسان شناسان مانند هلن فیشر عوامل روان شناختی متعددی موجب گرایش افراد به خیانت می شود. برخی افراد به دنبال حل مشکلات رابطه زناشویی و جنسی خود هستند، برخی نیز به دنبال کسب توجه بیشتر، گرفتن انتقام یا ایجاد هیجان در رابطه فعلی هستند. علاوه بر این، به عقیده فیشر گرایش به خیانت ریشه های زیستی هم دارد. ما همان طور که گرایش بسیار زیادی به روابط صمیمی داریم، گرایش مشابه و خالصی هم برای کسب لذت جنسی بیشتر داریم. به نظر می رسد خیانت با غلبه این تمایلات جنسی نیز مرتبط باشد.علل مسئله خیانت را می توان به شکل جداگانه در زنان و مردان بررسی کرد.
بیشتر مردانی که خیانت می کنند عمده ترین دلیل خود را نارضایتی جنسی از رابطه فعلی می دانند و بیشتر زنان دلیل اصلی خود را نارضایتی عاطفی می دانند. برخی پژوهش ها نشان داده است که مهم ترین دلیل زنان برای خیانت نارضایتی از رابطه فعلی است و مهم ترین دلیل مردان برای خیانت، نارضایتی های جنسی و همچنین نبود درک متقابل و مشکل در برقراری ارتباط با همسرشان است.
عوامل دیگری که با خیانت بیشترین همبستگی را دارد عبارت است از: ارزش های سهل گیرانه جنسی، اعتقاد به روابط بی قید، تعداد زیاد روابط جنسی پیش از ورود به رابطه متعهدانه، تحصیلات بالاتر و زندگی در مناطق شهری.اما اگر قرار باشد فقط و فقط به یک عامل مشترک میان زنان و مردان اشاره کنیم که بیشترین میزان خیانت را پیش بینی می کند، بی شک آن عامل نارضایتی زناشویی خواهد بود. رضایت زناشویی به معنی ارزیابی ذهنی زوج ها از رابطه خود است. به نظر می رسد تاثیر عوامل دیگر از گذرگاه این عامل می گذرد. به این معنا که عوامل دیگر به این دلیل باعث خیانت می‌شوند که موجبات نارضایتی زناشویی را فراهم می‌کنند.

the-cause-of-marital-infidelity

خيانت بين همسران در حال حاضر به چند شکل ديده مي شود؟

 

– خيانت در رابطه خانوادگي داراي انواع و اقسام مختلفي است که عبارتند از:

 

۱- خيانت رفتاري: منظور از خيانت رفتاري اين است که يکي از همسران به صورت رفتاري و با ارتباط برقرار کردن با شخصي خارج از سيستم خانواده به همسرش خيانت کند که بخش اعظم آن را ارتباط هاي جنسي تشکيل مي دهد و در جامعه ما نيز رايج است.

 

۲- خيانت ذهني: افرادي که در فکر و تخيلاتشان مدام به شخصي ديگر مي انديشند و از آنجا که زاده ذهنشان است، آن فرد شخصي ايده آل به شمار مي آيد و در اين موقع است که براي زندگي مشترک خطر مي آفريند چرا که آن شخص دايما شريک زندگي اش را با فرد ايده آل ساخته ذهنش مقايسه مي کند و چون در حال قياس است، در ارتباط با همسرش به مشکل برمي خورد و رابطه سرد مي شود.

 

۳- خيانت کلامي: در اين نوع خيانت، زن يا مرد به صورت تلفني يا اينترنتي يا اينکه در هر موقعيتي که فراهم شود با يکديگر صحبت کرده و گرم مي گيرند. متاسفانه امروزه به دليل وجود اينترنت، ارتباط جنسي کلامي و حتي ويدئويي وجود دارد که اين هم به نوعي، خيانت محسوب مي شود. ناگفته نماند اين نوع خيانت نوعي انحراف جنسي به حساب مي آيد.

 

چه دلايلي منجر مي شود زن يا مرد به همسرش خيانت کند؟

 

– دلايل زيادي وجوددارد که آنها را به طور خلاصه ذکر مي کنم اما نمي توان براي آنها اولويت و مرتبه اي در نظر گرفت.

 

۱- سردي روابط: وقتي بين زوج ها روابط محبت آميز، عاطفي و هيجاني کم مي شود و ديگر خبري از احساس شور و عشق اوليه نيست، در اين زمان ممکن است يکي از زوج ها وارد رابطه خيانت آميز شود.

 

۲- سرد شدن نسبت به ظاهر يکديگر: در زندگي زناشويي افرد به تدريج ممکن است نسبت به ظاهر همسرشان دلسرد شوند يا اينکه جذابيت هاي فرد مقابل برايشان يکنواخت و تکراري شده باشد.

 

۳- اعتماد به نفس پايين و خودانگاره منفي نسبت به خود: افراد براي آنکه عزت نفس و خودانگاره شان را حفظ و تقويت کنند، مي کوشندت از طريق رفتارهايشان نشان دهند عزت نفس شان بالاست و در اين زمينه مشکلي ندارند.

 

اين دسته از اشخاص به دنبال رابطه هايي خارج از سيستم خانواده مي گردند تا خودشان را اثبات کنند. البته گاهي هم فرهنگ ها باعث ايجاد اين تصورات مي شوند. مرد مي خواهد از طريق مردانگي و زن از طريق جذابيت، خود را نشان دهد.

 

۴- داشتن اختلالت و مشکلات روانشناختي: افرادي که دچار يکسري از اختلالات باليني هستند بيشتر در معرض خيانت به همسرانشان قرار مي گيرند. مثلا اشخاصي که کنترل هاي هيجاني ندارند يا اينکه دچار ضعف شخصيت اند.

 

۵- ازدواج هاي اجباري: زن يا مردي که برخلاف ميل شان و به دليل اصرار خانواده تن به ازدواج مي دهند، احتمال آن که به همسرشان خيانت کنند بيشتر از سايرين است.

 

۶-انتقام گرفتن: زن و شوهر ممکن است به خاطر رنجشي که از يکديگر دارند دست به انتقام بزنند و راه خيانت را انتخاب مي کنند. مثلا مردي که به همسرش بدبين است و او را تحت فشار قرار مي دهد، همسرش براي انتقام گرفتن از او بي وفايي مي کند. اين مورد در زنان شايع است چرا که دائما زنان به اين فکرند کارهاي بدي را که همسرشان در حق شان کرده تلافي کنند.

 

۷- برآورده نشدن نيازهاي جنسي: افرادي که در روابط جنسي به مشکل برمي خورند به جاي آن که از طريق مشاوره و مراجعه به متخصصان مشکلاتشان را حل کنند، سعي مي کنند به همسرشان خيانت کنند.

 

۸- هيجان خواهي: يکسري از افراد دوست دارند دست به کارهاي پنهاني بزنند چرا که برايشان توليد هيجان مي کندن و اين احساس را به دست مي آورندت که افرادي زرنگ اند و ديگران نمي توانند اين قضيه را بفهمند اما اين را بايد دانست بالاخره روزي اين روابط آشکار مي شود.

 

۹- علل اقتصادي: وقتي يکي از همسرها در زندگي مشترک، خواسته هاي مادي اش برطرف نمي شود وارد رابطه اي قرار مي گيرد که مرکز توجه اند و نيازهاي اقتصادي شان فراهم مي شود مي شود که بيشتر در مورد زنان مصداق دارد.

 

۱۰- کنجکاوي: گاهي افراد به دليل صحبت سايرين درباره روابط خارج از سيستم خانواده، به دنبال بي وفايي مي روند و به اصطلاح مي خواهند ببينند چه خبر است.

 

با توجه به عللي که برشمرديد در جامعه امروز ما، کدام يک از دلايل در زمينه خيانت همسران پر رنگ تر است؟

 

– نمي توان جواب قطعي به اين سوال داد، چرا که ما در زمينه آمار مشکل داريم. در مورد خيلي از پديده ها، تحقيقات محکم، علمي و دقيق انجام نمي شود، لذا با نداشتن آمار نمي توان پاسخ دقيقي داد اما اگر بر مبناي تجربيات و مشاوره هاي باليني بگوييم، دلايلي چون هيجان خواهي، سرد شدن روابط از جمله توجه نکردن زنان به ظاهر خود و مشکلات جنسي نقش هاي پررنگ تري دارند. در مورد مسائل جنسي بايد اشاره کرد به دليل نگاه متفاوت زنان و مردان نسبت به اين قضيه، ممکن است دچار مشکلات جنسي شوند.

 

از نگاه مردان ارتباط جنسي، نشان دهنده مردانگي است و براي زنان، بعد عاطفي و هيجاني دارد، حال هر کدام از آنان با توجه به اين نگاهي که دارند اگر در روابط زناشويي شان آن ابعاد مورد توجه قرار نگيرد در جايي خارج از روابط خانواده، به دنبالش مي گردند.

 

بايد اين نکته را يادآوري کرد در جامعه کنوني که افراد تحت فشارهاي اجتماعي، اقتصادي و فرهنگي هستند، اميد خود را به آينده از دست مي دهند و به رفتارهايي چون اعتياد يا خيانت گرايش پيدا مي کنند.

the-cause-of-marital-infidelity

جامعه و فرهنگ حاکم بر آن، تا چه حد در افزايش خيانت زن و شوهر نسبت به به هم دخيل هستند؟

 

– نقش شان، به خصوص در آموزه ها و تربيت هاي گذشته، بسيار زياد است. به عنوان مثال اين فرهنگ در جامعه ما جا افتاده که خيانت مردان قابل قبول تر از خيانت زنان است. اگر مردي خيانت کند، گفته مي شود شيطنت کرده است اما در مورد زن مي گويند مشکل اخلاقي دارد.

 

در جامعه اي که به طور ضمني تعدد زوجات را تاييد مي کند آن هم بدون مسئوليت و تعهد، مسلم است به رواج خيانت کمک مي شود. فشارهاي اجتماعي در جامعه نيز سبب استرس مي شود و اين استرس بر روي زندگي تاثير مي گذارد و منجر به اختلالات زناشويي و تعارضات مي شود.

 

برخي از افراد براي رها شدن از اين استرس ها مي خواهند آرامش را در رابطه ديگر جستجو کنند. وقتي جامعه آستانهتحملش را نسبت به اين دسته از رفتارهاي غيرمعقول بالا مي بردو هيچ راهکاري براي جلوگيري از آن ارائه نمي دهد، زشتي اين مسئله از بين مي رود و ما خيانت را چه در دوران پيش از ازدواج يا بعد از ازدواج مي بينيم.

 

خيانت به همسر تا چند سال گذشته بيشتر از طرف مردان بود اما امروزه شاهد هستيم زنان نيز به اين ناهنجاري اخلاقي روي آورده اند، از نظر شما دليل اين موضوع چيست؟

 

– زماني که مردان در گذشته خيانت مي کردند، زنانشان براي مقابله با نارضايتي شوهر، خود را وقف امور خانواده مي کردندو از اين طريق تحملشان را بالا مي آوردند و پيش خود مي گفتند واقعيت زندگي همين است، مردان همه اينگونه اند اما امروزه با توجه به اطلاعاتي که از رسانه هاي مختلف کسب کرده اند و اينکه در جامعه حضوري پررنگ دارند، درصدد تغيير تابوهاي گذشته برآمده اند. برنامه هاي تلويزيوني ماهواره نيز به اين وضعيت دامن زده است.

 

اين برنامه ها که معمولا با توجه به فرهنگ هاي کشور ديگر است، براي بالا بردن جذابيت و هيجان، به پخش فيلم و سريال هايي مي پردازند که تمرکز اصلي بر روي خيانت است، همه به هم خيانت مي کنند و هيچ اتفاقي نمي افتد و تبعاتي نيز ندارد و نشان دادن اينگونه از برنامه ها سبب مي شود خيانت، زشتي خود را در خانواده از دست بدهد.

برای درمان خیانت زناشوئی باید دو طرف را وارد حل مسئله کرد. با کمک از زوجین برای شناسایی نیازهای جسمانی و روانی و درمیان گذاشتن نیازهای خود با شریک زندگی و موشکافی علل و عوامل تاثیرگذار و آموزش راه حل‌های مسئله می‌­توان خیانت را درمان کرد. زوجین به جای فرار از مشکلات باید مهارتهای حل مساله را بیاموزند.

افشاری خیانت را راهی برای افزایش اعتماد به نفس افرادی که در رابطه زناشوئی اعتماد به نفس آنان پایین آمده دانست و اظهارکرد: در این شرایط فرد به دنبال جایگاه بهتر و ارزشمندتر به طرف مقابل خود خیانت می­‌کند. خیانت در خانواده‌­ها دارای یک علت منحصر به فرد و وابسته به زمینه­‌های مختلف بیولوژیک و روانی و اجتماعی، و در روابط زناشویی ناموفق، یک روش حل مسئله برای حل مشکلات زندگی و حل مسائل آزاردهنده از جمله نیاز جنسی است.

این کارشناس ارشد روانشناسی تصریح کرد: در بعضی موارد متاسفانه یکی از همسران به دلیل خشم زیاد به طرف مقابل و نداشتن جرات برای ابراز خشم و مطالبه صحیح خواسته هایش به عنوان عملی تلافی جویانه به همسر خود خیانت می­‌کند.

افشاری با اشاره به اینکه گاهی اوقات زوجین بدون اختلال عمده روانپزشکی به دلیل عدم وجود مکانیسم­های تطابقی یا ضعف این مکانیسم­ها برای مواجهه با بحرانهای زندگی و فرار از آن دست به خیانت می زنند، افزود: در این موارد فرد به جای شناسایی علت اصلی مسئله به همسر خود خیانت می­‌کند، همچنین در صورت برآورده نشدن نیازهای زوجین و پی نبردن طرفین به نیازهای یکدیگر خطر دلزدگی دو برابر می‌شود.

 

منبع : http://mehrmihan.ir/the-cause-of-marital-infidelity/

این مطلب را به اشتراک بگذارید :

a b