عکس های از جاهای دیدنی اربیل عراق
header
آموزش کف پوش سه بعدی

عکس های از جاهای دیدنی اربیل عراق

جاذبه های گردشگری و توریستی اربیل(کردستان عراق)

اربیل، هه ولیر یا آربلا پس از بغداد، بصره و موصل چهارمین شهر بزرگ عراق است و مرکز منطقه کردستان عراق محسوب میشود. تاریخچه زندگی شهرنشینی در اربیل به قرن ۲۳ قبل از میلاد برمیگردد. این شهر تحت سلطه بسیاری از پادشاهان و اعصار از جمله آشوری ها، بابلی ها، فارس ها، ساسانیان، اعراب و عثمانی ها بوده. موزه باستان شناسی اربیل آثار و عتیقه جات قبل از اسلام را در خود جای داده است.فاصله این شهر ازکربلای معلی با اتومبیل سواری چیزی حدود ۶ ساعت و نیم است.
در سفر به عراق و انجام زیارت آقا امام حسین بد نیست سری هم به زیبایی های این شهر (اربیل ) زد که گفته اند دیدن زیبایی های خلقت خدای متعال و شکر نعمتهای زیبای او کم از زیارت نیست.
درادامه برای آشنایی بیشتر شما عزیزان بخش هایی از مناطق گردشگری در اربیل را معرفی خواهیم کرد.

جاذبه ارگ اربیل

ارگ اربیل یا قلعه هاولر تل یا ماهوریست که مرکز تاریخی شهر اربیل عراق محسوب میشود و بعنوان قدیمی ترین شهر مسکونی دنیا شناخته شده است. اولین شواهد سکونت در این شهر به قرن پنجم قبل از میلاد و شاید قبل تر از آن برمیگردد. ساختمان های بالای این تل که از منطقه هموار اطراف خود، ۲۵ تا ۳۵ مر بالا آمده است، در امتداد منطقه ای بیضی شکل ۴۳۰ در ۳۴۰ متری که حدود ۱۰۲ هزار متر مربع را اشغال کرده است قرار گرفته اند. تنها بنای مذهبی این ارگ که امروزه همچناان برپاست، مسجد ملا افندیست. این ارگ در روزهای پر رونق خود به سه قسمت یا محله تقسیم میشده: سراها، تکیه ها و توپخانه.
see-the-sights-erbil

جاذبه شقلاوه

شقلاوه در ۵۱ کیلومتری مرکز شهر اربیل قرار دارد و بین دو کوه صفین و سرخ در ارتفاع ۹۶۶ متری از سطح دریا واقع شده است. شقلاوه به خاطر طبیعت، جنگل و کوه های زیبای خود بسیار مشهور است و درختانی همچون بلوط، تانین و بوته های زیبا را در خود جای داده. حیواناتی همچون بز کوهی، گرگ، گراز و انواع پرندگان نیز در این مناطق زندگی میکنند. نمای بالای کوه به پایین بسیار زیبا و خیره کننده است و سالانه هزاران توریست از داخل و خارج عراق را به این مکان زیبا جذب میشوند.

see-the-sights-erbil

جاذبه پارک آبی اربیل

این پارک آبی که مساحتی حدود ۲۰۰۰ متر مربع دارد در سال ۲۰۰۷ افتتاح شد و امروزه شامل وسایل تفریحی، سرسره های آبی، دریاچه ها، استخر شنا و مراکز ماساژ بسیار برای سنین خردسال تا بزرگسال میباشد. بخشی از مجموعه پارک آبی اربیل را یک رستوران، کافه، مرکز بولینگ و دو زمین تنیس به خود اختصاص داده است.

see-the-sights-erbil

جاذبه موزه منسوجات کردی

در این موزه خصوصی که در مرکز قلعه اربیل واقع شده میتوانید از زیبایی و ریزه کاری پارچه های زیبای دستباف میراث فرهنگی کردها لذت ببرید. بافندگی جزء لاینفک زندگی کردهاست و نیمی از قالیچه های این مجموعه از کردستان ایران در این موزه قرار گرفته اند. در نزدیکی این موزه، عتیقه فروشی جالبی نیز وجود دارد که در سال ۲۰۰۸ در آتش سوزی سوخت و بازسازی شد.

see-the-sights-erbil

جاذبه مناره مظفریه

مناره مظفریه یا چولی مناره در زبان کردی، مناره ای آجری در پارک مناره در قسمت غربی اربیل است. این مناره با ارتفاع ۳۶ متری خود، در سال ۱۲۳۲-۱۱۹۰ میلادی در دوران مظفرالدین ابو سعید الکوکبوری، پادشاه آن زمان اربیل ساخته شد. مناره مظفریه از پایه ای هشت گوش با ردیفی از طاق ها، بدنه ای بلند و استوانه ای شکل و بالکنی که مابین پایه و بدنه قرار دارد تشکیل شده. نمونه هایی از خط کوفی را بر روی این مناره تاریخی میتوانید مشاهده کنید.

see-the-sights-erbil

جاذبه بازار قیصری

بازاری سرپوشیده که در جنوب قلعه اربیل و مرکز شهر قرار دارد. قیصری ورودی های بسیاری از کوچه های اطراف دارد و مانند راه پر پیچ و خمیست که مملو از مغازه های کوچک و بزرگ سنتی جالب است. بیشتر کوچه ها برای سهولت خرید، به اجناس خاص اختصاص داده شده اند. گوشه شمال شرقی قیصری کوچه ای شمال-جنوبی را در خود جای داده که در آن عسل و لبنیات به فروش میرسد.

see-the-sights-erbil

جاذبه پارک شهید سامی عبدالرحمن

پارکی عظیم با زمین های بازی، کافه های بسیار، دریاچه ها، باغ رز، باغ های آواز، دشت های آرام، بنای یادبود شهدا، رستوران، بازار و یک قطار مینیاتوری زیبا. دریاچه زیبای این پارک با فواره ها و قایق های موتوری برای بازدیدکنندگان از جمله جذابیت های این پارک است.

see-the-sights-erbil

جاذبه پارک و گالری هنری شانه در

پارکی جدید و بزرگ با یک گالری هنری کوچک غار مانند که یکی از پر بازدیدترین گالری های دنیاست و اولین گالری دائمی اربیل محسوب میشود. با رفتن به بام گالری میتوانید از نمای زیبی پارک لذت ببرید و از مجسمه های سنگی حیوانات دیدن کنید.

see-the-sights-erbil


منبع: http://mehrmihan.ir/see-the-sights-erbil/

این مطلب را به اشتراک بگذارید :

a b