خط قرمز هایی برای نگهداری بهتر و طول عمر گوشی های هوشمند تلفن همراه
header
آموزش کف پوش سه بعدی

خط قرمز هایی برای نگهداری بهتر و طول عمر گوشی های هوشمند تلفن همراه

کارهایی که نباید با گوشی هوشمند خود بکنید!!!!

۱- روشن گذاشتن WiFi و بلوتوث به شکل مداوم

هنگامی که بدون هیچ استفاده موردی، WiFi یا بلوتوث یا هر دو آنها در گوشی هوشمند فعال و روشن باشد، عملا انرژی گوشی به شکلی بی مورد هدر می رود. متأسفانه اغلب کاربران حتی در زمانی که خارج از منزل یا محل کار هستند و عملا به اینترنت دسترسی ندارند WiFi گوشی خود را روشن می گذارند که مصرف باتری را به شدت افزایش میدهد. بهترین کار عادت به خاموش کردن WiFi در مواقع غیر ضروری یا استفاده از نرم افزارهای مخصوص به این کار است.

۲- استفاده از گوشی در آب و هوای نامناسب

گوشی هوشمند شما برای کار با یک دمای خاص طراحی شده و چنانچه در آب و هوایی بیش از اندازه سرد یا گرم قرار بگیرد، منجر به خالی شدن سریع باتری یا حتی خاموش شدن ناگهانی آن خواهد شد. این دما بین ۰ تا ۳۲ درجه سانتی گراد است. در چنین شرایطی بهترین کار خاموش کردن گوشی یا نگه داشتن آن در جیب لباس است تا از آسیب به باتری یا گوشی به شکل کلی اجتناب شود.

۳- خاموش نکردن گوشی

کارشناسان بر این باورند، برای جلوگیری از استهلاک شدید گوشی هوشمند به ویژه در خصوص باتری آن باید حداقل هر یک هفته یک بار آن را خاموش کنید، زیرا روشن بودن گوشی به شکل مداوم منجر به تحت فشار بودن شدید باتری خواهد شد. در نتیجه بهتر است، به جای کوک کردن ساعت گوشی هوشمند خود، یک ساعت زنگ دار بخرید و در طول شب و هنگام خواب به هوشمند خود استراحت دهید.

۴- شارژ کردن هوشمند در تمام طول شب

معمولا بسیاری از ما کاربران عادت داریم گوشی هوشمند خود را در شب و هنگام خواب به شارژ بزنیم تا صبح با باتری پر از آن استفاده کنیم. اما برخی کارشناسان بر این نظر هستند که این کار اساسا ایده خوبی نیست. هرچند این موضوع یکی از آن موضوعات جنجالی است که هنوز بر سر صحت آن توافقی صورت نگرفته، گفته میشود، این کار منجر به آسیب باتری در بلند مدت می شود. برخی کارشناسان بر این باور هستند که بهترین زمان برای کشیدن گوشی از شارژ، قبل از رسیدن به ۱۰۰ درصد است، زیرا باقی ماندن در شارژ بعد از پر شدن باتری به مرور زمان منجر به کاهش ظرفیت آن می شود.

۵- استفاده از شارژهای متفرقه یا مربوط به گوشی های دیگر

هر باتری شارژر مخصوص خود با ولتاژ تعریف شده را دارد و بر اساس ظرفیت باتری و نوع آن این شارژر متفاوت است. در نتیجه استفاده از شارژرهای متفرقه هرچند می تواند منجر به شارژ شدن هوشمند شما باشد، در عین حال میتواند آسیب جدی به گوشی یا باتری آن نیز وارد کند. بهتر است پیش از استفاده از یک شارژر متفرقه، از همخوانی آن با باتری هوشمند ـ با استفاده از اطلاعات قبلی در مورد شارژر مخصوص گوشی خود ـ مطمئن شوید.

۶- شارژ بیش از اندازه یا خالی کردن کامل باتری

«شان بروسکی» مشاور ارشد یکی از شرکت های سازنده تجهیزات شارژ به نام Farbe Technik معتقد است، باتری های از نوع Lithium-ion یعنی باتری هایی که در گوشی های هوشمند هم استفاده می شوند، بهترین کارایی خود را در بازه ۵۰ تا ۸۰ درصد شارژ دارند. خالی شدن کامل باتری هوشمند منجر به وارد شدن آن به حالت دشارژ عمیق می شود که خود منجر به آن می گردد که یون های باتری قادر به ذخیره شارژ نباشند. در واقع اپل بر این عقیده است که باید با باتری ها همانند رویه های تغذیه رفتار کرد. همانطور که هیچ انسانی نباید بیش از اندازه یا کمتر از حد نیاز غذا بخورد، این موضوع در مورد باتری های Lithium-ion هم صادق است.

۷- تمیز نکردن گوشی

گوشی های هوشمند منبعی از ویروس ها و آلودگی ها هستند. برای آنکه از این موضوع مطمئن شوید، کافی است بدانید وب سایت Mashableگزارش داده که ظرف غذای حیوانات و دستشویی ها جرم و آلودگی کمتری در هر اینچ مربع نسبت به گوشی هوشمند دارند! در نتیجه بهتر است هر چند وقت یک بار به فکر تمیز کردن گوشی هوشمند خود و ضد عفونی کردن آن با اسپری های مخصوص باشید. استفاده با احتیاط از یک سوزن یا خلال دندان برای پاک کردن اجرام از حاشیه های گوشی نیز مناسب است.

۸- اجازه به برنامه برای دسترسی به اطلاعات موقعیت جغرافیایی

نرم افزارهایی مانند نقشه ها و مسیریاب ها برای آنکه به درستی کار کنند، نیازمند دسترسی به اطلاعات مکان جغرافیایی شما یا همان Location Service هستند. همچنین این برنامه ها هر زمان که نیاز به استفاده از این ابزار داشته باشند، شما را در جریان قرار می دهند. سایر برنامه ها اما نیازی به دسترسی به این امکان ندارند و اگر هر برنامه متفرقه ای نیاز به این دسترسی داشت، بهترین حالت این است که به آن شک کنید. در نتیجه بهتر است برای سایر برنامه های غیر متفرقه، Location را خاموش کنید.

۹-فعال کردن اعلان یا Notification برای هر یک از برنامه ها

اعلان ها صرف نظر از آنکه مدام گوشی شما را به صدا درمی آورند، نیاز به برقراری ارتباط مخابراتی یا اینترنتی مداوم دارند. نتیجه این موضوع نیز کاهش سریع ذخیره باتری است. در نتیجه بهترین راه برای رهایی از مزاحمت های بی مورد و نجات ذخیره باتری غیر فعال کردن اعلان های غیر ضروری در تنظیمات گوشی هوشمند است.

۱۰- عدم استفاده از گذرواژه بر هوشمند

البته این موضوعی است که بارها در مورد آن هشدار داده شده و اکنون نیز بسیاری از کاربران از الگو یا گذرواژه برای حفاظت ابتدایی از گوشی هوشمند خود استفاده می کنند. این توصیه برای آن دسته از کاربرانی است که بنا به هر دلیل از جمله تنبلی گوشی خود را بدون هیچ گذرواژه یا مکانیزم حفاظتی رها کرده اند. همچنین باید توجه داشت که استفاده از گذرواژه به نسبت با استفاده از الگو ضریب امنیتی فوق العاده بیشتری را در اختیار کاربر قرار می دهد، لذا توصیه این است که تا حد امکان به جای استفاده از الگو از گذرواژه بر روی هوشمند خود استفاده کنید.

روش صحیح مراقبت از باتری لیتیوم یون گوشی های هوشمند

 

باتری ها در میان مهمترین اجزای سخت افزاری گوشی های هوشمند امروزه می باشند . مهم نیست که گجت شما پیشرفته ترین پردازنده را دارد یا از یک نوت بوک رده میانی رم بیشتری دارد یا بزرگترین دوربین را به همراه دارد. اگر عمر باتری کافی را نداشته باشد شما احتمالا باقی خصوصیات پیشرفته گوشی هوشمندتان را به سرعت فراموش می کنید.

 

ویژگی های باتری های لیتیوم یونی


۱٫ ارتباط بین عمق تخلیه شارژ و ظرفیت باتری
باتری شما عمر بیشتری خواهد داشت اگر آن را بیشتر شارژ کنید و از تخلیه کامل باتری جلوگیری کنید. در جدول زیر، شما می توانید تعداد چرخه باتری که به به طور معمول با سطوح متفاوت تخلیه باتری قبل از اینکه ظرفیت باتری به میزان ۳۰ درصد خرابی برسد مشاهده کنید( حتی اگر شما در گوشه بالای نوار وضعیت گوشی ۱۰۰ درصد را ببینید باز باتری بدتر شده است)

برای مثال ، اگر شما معمولا می گذارید تا باتری تلفنتان به صورت کامل تخلیه شود تا به صفر درصد برسد ، بین ۳۰۰ تا ۵۰۰ چرخه شارژ را قبل از اینکه ظرفیت باتری توسط فساد به ۷۰ درصد برسد خواهید داشت. اگر شما عادت دارید که گوشی را بیشتر شارژ کنید و نمی گذارید که شارژ آن کامل تخلیه شود ، باتری با طول عمر بیشتری خواهید داشت .

۲٫ ارتباط متقابل بین ولتاژ سلول و طول عمر باتری
همانطور که در جدول زیر مشاهده می کنید، یک باتری که دارای سلول با ولتاژ ۴.۲ می باشد، به طور معمول بین ۳۰۰ تا ۵۰۰ دوره شارژ ۱۰۰ درصد را فراهم می کند.اگر ما ولتاژ اسمی را کاهش دهیم مثلا با ولتاژ ۴ ، ما بین ۱۲۰۰ تا ۲۰۰۰ چرخه تخلیه شارژ خواهیم داشت، اما حداکثر ظرفیت توان مخزن تقریبا ۸۰ درصد باتری ۴.۲ ولتی خواهد بود.به همین دلیل تولیدکنندگان نیاز به پیدا کردن میانگین مناسب بین این دو متغیر می باشند. یا باتری برق بیشتری را نگه دارد و عمر کوتاه تری داشته باشد. یا اینکه ولتاژ اسمی کمتری داشته باشد و عمر بیشتری را داشته باشد.

۳. شارژ سریع باعث فشار به باتری می شود.
در صورت امکان، یک شارژر با شدت جریان برق خروجی کمتری انتخاب کنید. هر چند این کار باعث می شود که باتری کندتر شارژ شود ، ولی فشار کمتری به باتری وارد می شود . این فشار باعث خرابی باتری در توانایی نگهداری طولانی مدت شارژ خواهد شد. هرچند تولید کنندگان باتری راه هایی برای دور زدن این مسئله دارند اما به طور کلی باتری توان شارژ و تخلیه سریع را ندارد.

بعد از توجه به چند خصوصیت اساسی باتری های لیتیوم یون ،حالا زمان شکستن برخی خرافات و ارائه ترفندهایی برای مراقبت از باتری می باشد . اکثر پیشنهادات زیر از اطلاعات بالا گرفته شده است.

روش صحیح مراقبت از باتری گوشی هوشند :


۱. چندین شارژ جزئی بهتر از یک فول شارژ می باشد.
خب ، درست مثل زندگی واقعی ، چند دو سرعت بهتر از یک دو مارتن می باشد . باتری های لیتیوم یون شارژهای جزئی را دوست دارند. برای مثال از ۳۰ درصد تا ۶۰ درصد یا از ۴۵ درصد تا ۷۹ درصد ، این کار سلولهای باتری را بیشتر در حالت ایده آل شان نگه می دارد. این بدان معنی است که بهانه ای برای چند بار شارژ نکردن گوشی در صورت امکان در طول روز نخواهید داشت .

۲. از تخلیه شارژ کامل جلوی گیری کنید
گذاشتن گوشی در ماکزیمم ولتاژ برای یک بازه زمانی طولانی بد می باشد ولی تخلیه آن تا به صفر برسد خیلی بدتر می باشد. در حالی که باتری های جدید نمی توانند به صورت کامل تخلیه شوند (هرچقدر انجام دهید باز یک میزان کوچکی از الکتریسیته به صورت غیر قابل دسترس برای گوشی شما در باتری باقی می ماند )

۳. بهترین حالت برای باتری گوشی شما در ۴۰ درصد شارژ می باشد
یک دلیل وجود دارد که چرا اکثر گوشی ها قبل از شارژ بین ۴۰ تا ۵۰ درصد شارژ دارند . این یک حالت ایده آل برای باتری است که ولتاژ آن نه بالا و نه پایین می باشد . اول از همه این حد شارژ سلول های باتری را تحت فشار قرار نمی دهند ،و هنوز اجازه تخلیه آهسته شارژ را تا زمانی که مجددا شارژ شود می دهد . ۴. از دمای بالا جلوگیری کنید

دمای بالا برای باتری شما بد می باشد. باتری شما می تواند تا ۸۰ درصد ظرفیت کلی اش را از دست بدهد اگر شما آن را در دمای ۶۰ درجه سانتیگراد برای یک سال قرار دهید، اگر چه ما شک داریم که کسی این کار را انجام دهد ، در دمای ۲۵ درجه سانتیگراد گوشی شما بعد از یک سال ۲۰ درصد ماکزیمم ظرفیت خود را از دست خواهد داد.

۴٫ باتری های لیتیوم یون یک عمر مفیدی دارند .

به عبارت ساده ، روی یک باتری لیتیوم یون نگاه بلند مدت نداشته باشید، بدون در نظر گرفتن اینکه آیا شما از آن استفاده می کنید یا خیر ،آنها به آرامی در طول زمان از ظرفیت ماکزیممشان کم می گردد .

۵٫ ترک باتری به صورت کاملا خالی برای مدت طولانی آن را بی استفاده می گرداند .

به طور معمول، باتری های لیتیوم یون شما اگر سطح ولتاژ آنها تقریبا به ۳ ولت در هر سلول برسد خالی می شوند. اگر ولتاژ درونی باتری به زیر ۲.۷ ولت برسد ، مدار محافظ باتری آن را در حالت sleep قرار می دهد ، که آن را غیر قابل شارژ می گرداند. این بدترین سناریو می باشد. این دلیل این توصیه هست که همیشه از شارژ گوشی در یک حدی مطمئن شوید ( ایده آل آن ۴۰ درصد می باشد همان طور که قبلا ذکر شد).

 ۶. دمای خیلی پایین هم خوب نیست

اگر شما نیاز دارید که یک باتری را ذخیره کنید (به دلایل ناشناخته) ، مطمئن شوید که در دمای خیلی پایین نگه داری نمی شود . انجماد باعث فساد سلولهای باتری و از دست دادن توان نگهداری شارژشان می گردد ، شبیه به تاثیری که گرما در آنها دارد.

 منبع:http://mehrmihan.ir/red-lines-for-better-maintenance-and-longevity-of-smart-mobile-phones/
این مطلب را به اشتراک بگذارید :

a b