نقش بازیافت ودرامد
header
آموزش کف پوش سه بعدی

نقش بازیافت ودرامد

در واقع زباله‌هایی را که به سادگی راهی سطل آشغال می‌کنید و ساعت ۹ شب بیرون می‌گذارید؛ از لحاظ اقتصادی بسیار با ارزشند و اغلب آنها می‌توانند در چرخه اقتصاد ملی عامل تولید، درآمد و اشتغالزایی باشند، اما متاسفانه این ثروت عظیم برای ما ناشناخته مانده و نمی‌دانیم که با کمی توجه به سطل آشغال خانه‌مان می‌توانیم در کاهش هزینه‌های دفع مواد زائد نقش داشته باشیم و با سهیم شدن در فرآیند بازیافت، میلیون‌ها تومان به اقتصاد کشور کمک کنیم.

تفکیک از آشپزخانه

برای اینکه در بازیافت زباله‌ها نقش داشته باشید، باید زباله‌هایتان را در آشپزخانه تفکیک کنید. بهتر است که برای هرکدام از پسماندها سطل جداگانه‌ای در نظر بگیرید. در یکی از سطل‌ها انواع زباله‌‌های تر مانند باقیمانده غذاها، پوست میوه و… را بریزید و سطل دیگر را به زباله‌های خشک اختصاص دهید؛ مانند انواع ظروف پلاستیکی، چوب، کاغذ، پارچه، فلزات، قوطی‌های کنسرو و… برای اینکه سطل بازیافت شما بهداشتی‌تر باشد می‌توانید قوطی‌ها، شیشه‌ها و ظروف آلومینیومی را بشویید و بعد جمع‌آوری کنید. معمولا هفته‌ای یک‌بار خودروهای شرکت بازیافت به محله شما می‌آیند که می‌توانید پسماندهای خشک خود را به آنها تحویل دهید.
این خودروها گاهی آژیر مخصوصی دارند که شما را از آمدنشان با خبر می‌کنند. اگر هم دیدید که از خودروهای ویژه‌ جمع‌آوری زباله‌های خشک‌ خبری نیست، سعی کنید کیسه‌هایی با رنگ شفاف و متفاوت برای زباله‌های خشک در نظر بگیرید تا ماموران شهرداری از تفکیک زباله‌های شما آگاه نشوند.
بنابراین اولین حلقه زنجیره بازیافت به شما وابسته است و هرچقدر که به این موضوع بیشتر و دقیق‌تر توجه کنید، بازیافت زباله‌ها موفقیت‌آمیزتر خواهد بود.
ضمن اینکه تفکیک زباله در مبدا کارآتر، بهداشتی‌تر و از لحاظ اقتصادی مقرون به صرفه‌تر است.

خلاقیت در مصرف زباله‌ها

همیشه یادتان باشد که زباله یک پسماند آلوده نیست تا شما هرچه زودتر بخواهید از شر آن خلاص شوید. در واقع ۳۰درصد از زباله‌هایی که تولید می‌کنیم قابل بازیافت و تبدیل شدن به محصولات تمیز و جدید هستند. اما در حال حاضر فقط حدود ۷درصد از زباله‌های ما بازیافت می‌شوند و مابقی همراه با زباله‌های تر از بین می‌روند.
اگر کمی خلاقیت به خرج دهید می‌بینید که زباله‌های خشک در منزل شما هم قابلیت بازیافت و تبدیل شدن به مواد تازه را دارند. به طور مثال می‌توانید از شیشه و بعضی ظروف فلزی و پلاستیکی برای کودکان کاردستی بسازید و با چند برش ساده یا اضافه کردن پارچه و روبان، محصولاتی زیبا و جذاب خلق کنید.
در واقع بعضی هنرمندان در سراسر دنیا از زباله‌ها به عنوان یک ماده خام برای ایجاد آثار هنری استفاده می‌کنند. آنها با ذهن خلاق خود از انواع فلزات یا مواد غیرفلزی مجسمه می‌سازند یا بطری‌های خالی را برای ساخت منزل و تزئینات داخلی به کار می‌برند.
در بعضی کشورهای پیشرفته دنیا برای جمع‌آوری زباله‌های تر هم سطل‌های بزرگ و ویژه‌ای وجود دارد که در بیرون منزل جاسازی می‌شود و مردم می‌توانند با استفاده از آنها زباله‌های تر را به کود کمپوست تبدیل کنند. در واقع کمپوست یک نوع کود آلی است که از تجزیه باقیمانده مواد غذایی طی مراحلی به دست می‌آید. مقدار مواد غذایی موجود در کمپوست در مواردی خیلی بیشتر از کود حیوانی است و برای تغذیه گیاهان و اصلاح خاک از آن استفاده می‌شود.

استفاده کمتر از ظروف یکبار مصرف

کاربرد ظروف یکبار مصرف هنگام رفتن به پیک‌نیک یا در مهمانی‌ها این حس را دارد که بعد از مصرف آنها را دور می‌اندازید و دیگر لازم نیست ظرف بشویید؛ اما برای همین راحتی شما، طبیعت باید بهای سنگینی را بپردازد؛ همچون ظروف پلاستیکی و یکبار مصرف در طبیعت تجزیه نمی‌شوند و حتی در زیر خاک هم بعد از سالیان سال به همین شکل باقی می‌مانند. در نتیجه با استفاده از آنها حجم زیادی زباله تجزیه‌ناپذیر را به زمین تحمیل می‌کنیم.
از طرف دیگر، کاربرد ظروف یکبار مصرف به اقتصاد خانواده هم لطمه می‌زند و هزینه‌ای اضافی ایجاد می‌کند که شاید بتوان مبلغ پرداختی برای خرید ظروف یکبار مصرف را در جای دیگر و به شکل مطلوب‌تری خرج کرد. به هر حال، سعی کنید تا آنجا که ممکن است پلاستیک کمتری به خانه بیاورید.
یک رفتار زیست‌محیطی خوب این است که یک کیسه پارچه‌ای برای خودتان بدوزید یا دوختن آن را به خیاط سفارش دهید.
هر بار که از خانه بیرون می‌روید این کیسه پارچه‌ای را داخل کیف‌ دستی خود بگذارید تا اگر چیزی خریدید، به جای حمل آن با انواع کیسه‌های نایلونی، از ساک پارچه‌ای خود استفاده کنید. این‌طوری خیالتان راحت می‌شود که به عنوان یک فرد دوستدار محیط‌زیست،‌ در آلوده کردن خاک، آب و هوا نقش کمتری ایفا می‌کنید و با آموزش این نکات به اطرافیانتان به حفظ سلامتی زمین برای زندگی نسل‌های آینده بیشتر کمک می‌کنید.

پسماند و نقش ان در ایجاد درآمد پایدار شهرداری

رآمد پایدار برای شهرداری ها از پشتوانه های مهمی است که به مدیران شهری برای تداوم برنامه ریزی و ارائه خدمات به شهروندان کمک می کند.

 

جعفر اردستانی نایب رییس شورای اسلامی شهر ورامین  طی یادداشتی در سایت وارنا شهر نوشت:درآمد حاصل از بازیافت زباله ها یکی از پایدارترین درآمدهاست که شهرداری ها می توانند با مدیریت صحیح و درست آن بخش ااز هزینه های خود را بدین وسیله جبران نماید.

زباله های خشک قسمتی از زباله هست که مشتری زیادی دارد.عده ای با تفکیک زباله های خشک(شامل کارتن،کاغذ،شیشه و مواد فلزی)از سطل های زباله شهر و فروش آنها به گاراژهایی که خریدار این وسایل هستند برای خودشان کسب و کاری راه انداخته اند.
بیش از ۱۰ سال پیش شهرداری ورامین با تاسیس شرکت بازیافت جهت تحقق درآمد پایدار از زباله های شهر اقدام نمود و در سال ۱۳۹۱ سازمان پسماند شهرداری ورامین به صورت رسمی کار خود را آغاز کرد.
در طول این مدت به دلیل سوءمدیریت و عدم نظارت و کنترل لازم بر عملکرد مدیر عامل،هدف درآمد زایی از پسماند تامین نشد و کار بهره برداری از زباله هی قابل بازیافت ساماندهی نگردید.
در همین راستا شورای اسلامی دوره چهارم شهر ورامین از ابتدای شروع فعالیت خود در مهرماه ۹۲ جهت بررسی دلایل عدم درآمد زایی سازمان پسماند کمیته تحقیق و تفحص تشکیل ÷داد که حاصل حدود ۳ ماه فعالیت آن ارائه گزارش ۱۲ صفحه ای در مورد تخلفات و ایرادات قانونی در مورد مسائل مالی و اداری مدیر عامل و شورای سازمان به شورای شهر و مراجع ذیصلاح بود.
به دنبال این گزارش دو اتفاق تلخ و شیرین حادث شد که متاسفانه یکی ایجاد فضا سازی مسموم و وهن آلود نسبت به اعضای کمیته تحقیق و تفحص و به ویژه رییس این کمیته بود که می خواستند با این کار رسیدگی به تخلفات سازمان را منحرف نمایند و به همین دلیل موج شایعه پراکنی علیه اعضای کمیته راه انداختند که بسیار تلخ و ناگوار و تاسف آور بود.
اتفاق دیگر تغییر مدیر عامل سازمان پسماند شهرداری ورامین بود که خوشبختانه با ۱۰ ماه فعالیت بسیاری از ایرادات و اشکالات سازمان مرتفع گردیده و در آستانه ایجاد درآمد ثابت و پایدار از بازیافت زباله می باشد که در صورت استمرار چنین مدیریتی به طور حتم شهرداری منافع مالی مناسبی از سازمان پسماند بدست خواهد آوردو زحمات کمیته تحقیق و تفحص سازمان پسماند شهرداری به ثمر خواهد نشست.

 

درآمد روزانه۱۰میلیاردی از بازیافت زباله‌های تهران

 

صنعت بازیافت را می‌توان یک صنعت اقتصادی-زیست‌محیطی دانست که در کنار کاهش بار آلودگی‌های محیط‌زیست می‌تواند سود اقتصادی فراوانی وارد چرخه تولید کشور کند .

اصل۵۰ قانون اساسی تاکید بر موضوع بازیافت داشته و بیان می‌کند هرکالایی که تولید می‌شود تولیدکنندگان آن باید فکری به حال بازیافتش کنند.
محمد هادی حیدر‌زاده، رئیس ستاد محیط‌زیست و توسعه پایدار شهرداری تهران درباره صنعت بازیافت می‌گوید: صنعت بازیافت در کنار کاهش پسماند و آلودگی‌های زیست‌محیطی بویژه آلودگی هوا، با ورود مجدد برخی مواد به چرخه تولید از لحاظ اقتصادی بسیار به‌صرفه است. وی بیان می‌کند: ورود مجدد برخی مواد تولیدی از طریق بازیافت می‌تواند هزینه تهیه برخی مواد برای تولید‌کننده را کاهش دهد.

بازیافت به کاهش خسارات زیست‌محیطی کمک می‌کند
کاهش مساحت جنگل‌های کشور به بهانه تولید چوب و کاغذ در سال‌های اخیر موجب نگرانی مسئولان محیط‌زیست شده است که می‌تواند علاوه بر افزایش آلودگی هوا در کاهش اشتغال نیز موثر باشد اما با توسعه صنعت بازیافت می‌توان علاوه بر حفظ منابع طبیعی کشور اشتغال در این بخش را نیز گسترش داد.
حیدرزاده اظهار می‌کند: با توجه به کمبود برخی منابع بسیاری از تولیدات مثل کاغذ و پلاستیک نیاز به صرف هزینه زیاد و انرژی دارد به عنوان مثال برای تولید کاغذ باید مقدار زیادی از درختان را قطع کرد که با توجه به شرایط محیط‌زیست و جنگل‌‌های کشور این کار غیرمعقول است. وی تصریح می‌کند: بازگشت مواد به چرخه تولید می‌تواند خسارت‌های وارد شده به محیط‌زیست را کاهش داده و تولید را افزایش دهد اما عدم نظارت مسئولان به حوزه عملی در بخش محیط‌زیست باعث شد تا صنعت بازیافت در ۳۰سال گذشته آنطور که باید توسعه پیدا نکند. تنها ۵سال از افتتاح اتحادیه صنایع بازیافت که زیر نظر اتاق بازرگانی فعالیت می‌کند، می‌گذرد و شاید قدمت این سازمان با توجه به اهمیت بحث بازیافت زباله در کشور بسیارکم باشد.
حیدرزاده درباره توسعه صنعت بازیافت در کشور نیز عقیده دارد: متاسفانه صنعت بازیافت در کشور ما صنعت توسعه یافته‌ای نیست و باید برای توسعه آن بخش خصوصی وارد و سازماندهی شود.

ضرورت تشکیل بورس بازیافت
تشکیل بورس بازیافت اما می‌تواند از لحاظ اقتصادی و حضور سرمایه‌گذاران در این بخش به توسعه آن در کشور کمک کند. توان بالای مواد بازیافتی برای تولید درآمد می‌تواند افراد زیادی را به سوی خود بکشاند.
رئیس ستاد محیط‌زیست و توسعه پایدار شهرداری تهران با اشاره به ضرورت تشکیل بورس بازیافت می‌گوید: تشکیل بورس بازیافت می‌تواند نقش مهمی در ساماندهی قیمت پایه داشته باشد. مواد بازیافتی توان بالایی برای خرید و فروش دارند. این توان بالای اقتصادی و درآمدزایی می‌تواند انگیزه سرمایه‌گذاران برای حضور در بورس بازیافتی را افزایش دهد. وی می‌افزاید: درحال حاضر بخش خصوصی در صنعت بازیافت کشور بویژه شهر تهران حضور دارد اما این حضور کاملا غیراستاندارد است. بخش خصوصی باید با برنامه کامل و سازماندهی شده در این صنعت حضور یابد. صنعت بازیافت را می‌توان یک صنعت پرسود دانست. بطوری که درآمد حاصل از این صنعت می‌تواند از خیلی تجارت‌های بین‌المللی بالاتر باشد. بدون‌شک یک برنامه‌ریزی درست و مشارکتی مناسب از سوی شهروندان در طرح بازیافت زباله می‌تواند با کاهش آلودگی درآمد خوبی برای شهر ایجاد کند. حیدرزاده اظهار می‌کند: بازیافت در بخش درآمدزایی از توان بسیار بالایی برخوردار است و فعالان بخش خصوصی در این حوزه در تهران حداقل بیش از ۱۰میلیارد تومان در روز درآمد دارند.

نقش بازیافت در اشتغال‌زایی
صنعت بازیافت یکی از حوزه‌های موثر در ایجاد اشتغال است. رئیس ستاد محیط‌زیست و توسعه پایدار شهرداری تهران با اشاره به این موضوع تصریح می‌کند: صنعت بازیافت می‌تواند هم در اشتغال‌زایی مستقیم و هم غیرمستقیم نقش داشته باشد. محمدهادی حیدرزاده با اشاره به این موضوع که بیشتر نیرو‌های فعال در صنعت بازیافت را پیمانکاران خصوصی تشکیل می‌دهند، می‌افزاید: نباید در موضوع اشتغال‌زایی انتظاری از سازمان بازیافت داشت. با توجه به سهم عمده بخش خصوصی در صنعت بازیافت این انتظار می‌رود که بخش خصوصی با سرمایه‌گذاری مناسب اشتغال در صنعت بازیافت را افزایش دهد.

۴۰ ایستگاه بازیافت برای شهر تهران
وی با اعلام این مطلب که در شهر تهران حدود۴۰ ایستگاه بازیافت احداث شده، می‌گوید: ما برای هر منطقه یک ایستگاه بازیافت در نظر گرفته‌ایم که می‌تواند نقش مهمی در کاهش میزان پسماند شهر داشته باشد و در مقابل بخشی از آلودگی‌های حاصل از زباله را کاهش دهد.
اما آموزش شهروندان بیش از هر مورد دیگری مستلزم توسعه این صنعت است و باید برای بهبود سطح آموزش در حوزه بازیافت از کارشناسان محیط‌زیست استفاده کرد. حیدرزاده با اشاره به لزوم آموزش چهره به چهره شهروندان بیان می‌کند: ما معتقد به آموزش چهره به چهره هستیم زیرا این نوع آموزش تاثیر بیشتری نسبت به پیام‌های زیست‌محیطی دارد. درحال حاضر این کار در شهر تهران توسط پیمانکاران انجام می‌شود.

 

 

منبع: http://mehrmihan.ir/recycling-of-income-matter/

این مطلب را به اشتراک بگذارید :

a b