تاثیر q10 بر پوست
header
آموزش کف پوش سه بعدی

تاثیر q10 بر پوست

کوآنزیم Q10 چیست؟

 

کوآنزیم Q10 که “یوبی کوئینون” هم نامیده می شود، یک آنتی اکسیدان قوی است که در غشای داخلی میتوکندری تمام بافت ها یافت می شود و برای اولین بار توسط محققان در سال ۱۹۵۷ از میتوکندری گاو جدا شد.

نام آن از کلمه “Ubiquitous” به معنای “حاضر در همه جا” گرفته شده است.

در حقیقت کوآنزیم Q10 که نام شیمیایی آن “۲ و ۳- دی متوکسی ۵- متیل بنزوکوئینون” می باشد، ترکیبی محلول در چربی است و ساختمان آن شبیه ویتامینK  می باشد.

عملکردهای کوآنزیم Q10 در بدن

* در تولید انرژی داخل سلولی نقش حیاتی دارد. وظیفه آن در انتقال الکترون ها در زنجیره  انتقال الکترون میتوکندری ها و کمک به سنتز آدنوزین تری فسفات در غشای آن ها می باشد.

* یک آنتی اکسیدان محلول در چربی است که از پراکسیداسیون لیپیدهای غشایی جلوگیری کرده، به تثبیت غشای سلول کمک می کند و سبب حفظ استحکام و عملکرد سلول می شود.

* سبب تحریک سیستم ایمنی بدن می شود.

تولید و جذب

این کوآنزیم در تمام سلول های بدن به ویژه در قلب، کبد، کلیه و لوزالمعده از اسید آمینه تیروزین ساخته می شود و نقش مهمی را در تولید انرژی داخل سلولی آن ها دارد.

برای سنتز این ماده در بدن به چندین کوفاکتور از جمله ویتامین های B12, B6, B2، اسید فولیک ، نیاسین، پانتوتنیک اسید و ویتامین Cنیاز است. توانایی تولید کوآنزیم Q10 در بدن با افزایش سن کاهش می یابد.

جذب کوآنزیم Q10 موجود در غذا (یا مکمل ها) از روده باریک و تحت تاثیر حضور غذا صورت می گیرد، یعنی با معده خالی، کمتر و به همراه غذای چرب، بیشتر جذب می شود.

 

عوارض جانبی:

به نظر می رسد کوآنزیم Q10 کاملا بی خطر باشد، اما گاهی در دوزهای بالاتر از ۲۰۰ میلی گرم در روز، بروز علایم خفیف گوارشی مانند:

تهوع و علایمی مانند گیجی و راش های پوستی حاصل از مصرف آن گزارش شده است.

 

منابع غذایی Q10:

این کوآنزیم می تواند از غذاها یا مکمل ها به دست آید، اما در بدن نیز تولید می شود.

منابع غنی آن عبارتند از: ماهی های چرب، مرغ، گوشت قرمز ، دل و جگر و قلوه.

سایر منابع آن شامل: غلات سبوس دار ، سویا، بادام زمینی ، آجیل، روغن کانولا و روغن سویا ، جوانه گندم ، تخم مرغ و سبزی جات به ویژه اسفناج و بروکلی است.

 

 

میزان توصیه شده این کوآنزیم به شرح ذیل است:

 

* برای افراد سالم: حدود ۳۰ تا ۶۰ میلی گرم در روز

* برای افراد مبتلا به نارسایی قلب و فشار خون بالا: حدود ۵۰ تا ۱۵۰ میلی گرم در روز

 

فواید کوآنزیم Q10 برای پوست

کوآنزیم Q10 برای سلامت پوست مهم می باشد و همچنین تحقیقات اخیر دانشمندان نشان می دهد که مصرف موضعی CoQ10 می تواند از پوست در برابر نور خورشید و سایر تابش های مضر محافظت نماید. بررسی های دانشمندان آلمانی نشان می دهد که کوآنزیم Q10 از سطح پوست نفوذ کرده و به لایه های زنده اپیدرمیس رفته و در آنجا استرس اکسیداتیو را کاهش می دهد که از تأثیرات مهم آن کاهش چین و چروک پوست می باشد. مطالعه دیگری در ایتالیا نشان می دهد کوآنزیمQ10 در جلوگیری از رشد سلول های سرطانی شده پوست نیز تأثیر بسزایی می تواند داشته باشد.

 

کرم های کوآنزیم Q10 منجر به جوان شدن، ضدپیری و کلاژن ساز پوست هست که از پیری زودرس جلوگیری میکند و از ایجاد چین و چروک جلوگیری می کند

پوست بالغ ممکن است به مرور زمان بسته عوامل بیرونی مانند نور خورشید، نازک تر و شروع به ایجاد چین و چروک شود. درجات چین و چروک بسته به نوع پوست فرق می کند. خوشبختانه، تعدادی از محصولات مراقبت از پوست بعضی از نشانه های پیری پوست را معکوس می کند و از ایجاد عوامل پیری جلوگیری میکند.Q10 یک ماده مغذی است که به طور طبیعی در بدن تولید می شود. کوآنزیم Q10 کمک می کند تولید انرژی در سلول های پوست مدیریت شود و از ایجاد اثرات پیری جلوگیری می کند. وقتی Q10 در بدن کم تولید می شود پوست تحلیل رفته و نشانه های پیری نمایانگر می شود.

کاهش چین و چروک:
کوآنزیم Q10 به کاهش چین و چروک پوست کمک شایانی می کند. در مجله Biofactors به نقل از کلینیک مایو، Q10 باعث بهبود لایه اپیدرمی (لایه داخلی) پوست می شود که علاوه برآن باعث جلوگیری از پیری زودرس پوست می شود. در این مطالعه، بر روی تعدادی از موش های بی مو آزمایش انجام شد.

اثر جوان کننده:
پوست مسن تر می شود، الیاف پوست بمرور کلاژن و الاستین پوست کاهش پیدا میکند و با کاهش تدریجی Q10، الیاف پوست ضعیف می شود. مکمل کوآنزیم Q10 باعث افزایش تولید کلاژن و الاستین پوست می شود که از پیری زودرس پوست جلوگیری می کند.

اثر ضدپیری:
استفاده از کوآنزیم Q10 قبل از بیرون رفتن در آفتاب پوست شما را از آسیب های نور خورشید محافظت می کند.به نقل از مرکز پزشکی دانشگاه مریلند: بر خلاف کرم های ضد آفتاب، پماد آنتی اکسیدان مانند Q10 می تواند مدت طولانی، پوست شما را محافظت کند. یک مطالعه در سال ۱۹۹۹ در مجله Biofactors منتشر شد که نشان می دهد Q10 توانایی جلوگیری از بسیاری از اثرات زیانبار پیری را دارد. نشانه های پیری شامل زبری پوست، لک و چین و چروک می باشد.

 

 

 

 

 

منبع: http://mehrmihan.ir/q10-effect-on-the-skin/

این مطلب را به اشتراک بگذارید :

a b