نحوه پیوند درخت سیب
header
آموزش کف پوش سه بعدی

نحوه پیوند درخت سیب

فصل پیوند

بنابر آنچه بیان شد موقع پیوند زدن زمانی است كه گیاه در دوره فعالیت یعنی شیره نباتی در جریان باشد.بنابراین از نظر علمی در هر موقع از ستال به استثنای موقعی كه گیاه در دوره استراحت به سر می برد و شیره نباتی راكد گردیده می توان عمل پیوند را انجام داد.

این نظریه در عمل به اشكالاتی بر می خورد كه عملا موقع پیوند زدن را محدود می كند.

۱- مقدار زیاد شیره نباتی مانع ایجاد تماس بین پیوندك و پایه  در ناحیه  طبقه مولده  و جوش خوردن آنها با یكدیگر می شود و به اصطلاح باغبانان پیوندك در شیره نباتی مایع مانع ایجاد تماس بین پیوندك  و پایه در ناحیه طبقه مولده  و جوش خوردن  آنها با یكدیگر  می شود و به اصطلاح  باغبانان پیوندك در شیره نباتی  خفه می گردد.

۲- حرارت زیاد باعث تبخیر فوق العاده پیوندك شده  و قبل از آنكه سلولهای طبقه مولده یكی شوند  و شیره نباتی كافی به پیوندك برسد، گرما پیوندك را خشك نموده از بین می برد.

۳- سرمای زمستان و یخبندان  و بطور كلی حرارت كمتر از ۱۰ درجه در هوای اطراف پیوندك نیز مانع فعالیت سلولهای نامبرده گردیده جوش خوردن پیوند را غیر ممكن می سازد.

بنابر آنچه گفته شد عملاً در دو فصل بطور حتم می توان گیاهان را پیوند كرد .یكی در فصل بهارپس از بیدار شدن پایه و قبل از انكه شدت جریان شیره نباتی زیاد شود و یا انكه سرمای اول بهار مانع فعالیت سلولهای قسمت هوایی گیاه گردد و دیگری در اواخر تابستان و یا ائایل پائیز (بنا بر نوع درخت ) كه جریان شیره نباتی تا اندازه ای كند شده و سرمای زمستان هنوز فرا نرسیده است.بدیهی است كه هر گاه ممكن شود با وسایل مناسبی از اثر سوء گرمای تابستان جلوگیری به عمل آید و یا آنكه گرمای هوای محل اجازه دهد  می توان درفصل نامبرده نیزعمل پیوند را انجام داد.

learn-how-to-link-the-apple-tree-2

يك باغدار آذرشهري در پديده‌اي اعجاب‌انگيز توانست ۶۵ نوع ميوه از يك درخت برداشت كند. رسول حسني با استفاده از تكنيك‌هاي تجربي و علمي روي يك درخت ۶۵ نوع ميوه پرورش داد و برداشت كرد

به گزارش ایران، اين باغدار باسابقه گفت: به دليل علاقه به كار باغداري چندين بار روي انواع درخت‌ها، ميوه‌هايي را پيوند زدم اما پس از يك سال درختان خشك مي‌شوند تا اين‌كه يك‌بار روي درخت آلوچه وحشي ميوه‌هاي هسته‌دار را پيوند زدم كه نتيجه‌اي شوكه‌كننده داشت و از آن پس متوجه شدم آلوچه وحشي يكي از بهترين درخت‌ها براي پيوند زدن است و به همين دليل حدود ۶۵ نوع ميوه ازجمله چندين آلوچه، ۱۰ نوع زردآلو، انواع مختلف هلو و ديگر ميوه‌هاي هسته‌دار را روي يك درخت پرورش دادم و حدود پنج سال است از روي اين درخت ۶۵ نوع ميوه برداشت مي‌كنم.

learn-how-to-link-the-apple-tree-2

اين مرد ۷۷ ساله و خوش‌ذوق مي‌گويد: برداشت اين ميوه‌ها از ۱۵ خردادماه تا ۱۵ مهرماه انجام مي‌شود كه به تدريج پس از رسيدن ميوه‌ها آن‌ها را برداشت مي‌كنيم. همچنين علاوه بر پيوند زدن اين ميوه‌ها، چندين درخت ديگر با ميوه‌هاي مختلف ازجمله به، سيب، گلابي، گردو و… را نيز پيوند زده‌ام كه نتيجه دلخواهي به‌دست آوردم، به‌طوري كه يك نوع نهال گردو پرورش داده‌ام كه پس از سرمازدگي قادر است سال بعد و پس از سه بار سرمازدگي نيز باز هم محصول دهد.

حسني كه بيشتر لحظات عمر خود را در باغ و باغداري سپري كرده است بيان مي‌كند براي پيوند زدن درختان بذرهاي ميوه‌هايي مانند عناب، گلابي و… از كشورهاي ديگر به‌ويژه روسيه وارد مي‌كنم تا به درختان پيوند بزنم حتي در زمان‌هاي قديم اين ميوه‌ها را به كشورهاي ديگر ازجمله اروپا، آلمان، امريكا و… نيز صادر مي‌كرديم و اكنون باغي دارم كه حدود ۷۰ قلم ميوه دارد كه از طريق پاشيدن تخم‌هاي وحشي روي اين نهال پيوند زده مي‌شود تا نتيجه دلخواه را به دست بياوريم زيرا آلوچه وحشي تنها درختي است كه مي‌توان روي آن چندين ميوه پيوند زد.

 

منبع : http://mehrmihan.ir/learn-how-to-link-the-apple-tree-2/

این مطلب را به اشتراک بگذارید :

a b