چگونه سیگار را ترک کنیم
header
آموزش کف پوش سه بعدی

چگونه سیگار را ترک کنیم

Image result for ‫چگونه سیگار را ترک کنیم‬‎

راه های ترک سیگار 

۱ – تکنیک های تنفس
تکنیک های تنفس در یوگا به ترک اعتیاد به سیگار کمک می کند. بسیاری از افراد سیگاری هنگامی احساس نیاز به سیگار پیدا می کنند که ناراحتند یا چیزی در ذهنشان وجود دارد که نمی توانند آن را تحمل کنند. یک ورزش ساده تنفسی که نیاز چندانی به آگاهی در مورد یوگا ندارد این است که نفس عمیق بکشید و بعد از چند ثانیه نفس تان را بیرون بدهید و تجسم کنید که یک پک به سیگار زده اید. این کار باعث می شود که ذهن تان از میل شدید به نیکوتین آزاد شود و نیاز تان برطرف شود.

۲ – آب و مایعات دیگر را به مقدار فراوان بنوشید
آنچه از افرادی که سیگار را ترک کرده اند شنیده می شود این است که چند هفته و چند ماه اول سخت ترین روزها خواهد بود و بهترین راه برای ترک اعتیاد نوشیدن آب فراوان یا سایر مایعات مثل آب میوه تازه است. این کار باعث می شود که سموم و نیکوتینی که از قبل در بدن تان وجود دارد از آن خارج شود و میل به سیگار کشیدن را کم می کند.

۳ – از کافئین و الکل دوری کنید
تا جایی که می توانید از نوشیدنی های الکل دار و کافئین دار مانند قهوه و چای دوری کنید. دلیل آن این است که این نوشیدنی ها تمایل به سیگار را افزایش می دهند. برای این که با این میل مبارزه کنید توصیه می شود که آدامس با طعم نعناع یا دارچین بجوید. اگر بعد از غذا به ویژه شام میل بیشتری به کشیدن سیگار دارید، توصیه می شود که یک لیوان چای با طعم نعناع بنوشید یا شکلات نعناعی بخورید که به صورت ناگهانی میل تان را کاهش می دهد. این میل تنها برای چند دقیقه می ماند و اگر بتوانید این چند دقیقه را بر آن غلبه کنید، می توانید سلامتی تان را بهبود دهید.

 

۴ –  یک چیز جویدنی را جایگزین سیگار کنید
بسیاری از مردم این روز ها در مورد آدامس نیکوتین دار صحبت می کنند که برای کمک به افراد سیگاری جهت ترک عادت شان تولید شده اند. طعم این آدامس تا جایی که شنیده شده، آن طور که انتظار دارید خوب نیست. هرچند خود سیگار هم طعم خوبی ندارد. اما تأثیر آدامس عالی است و خیلی از افراد سیگاری که به نیکوتین اعتیاد دارند می توانند نیکوتین مورد نیاز شان را از طریق آدامس تأمین کنند و به این ترتیب سیگار را ترک کنند. یادتان باشد که این نیکوتین موجود در سیگار نیست که مضر است بلکه توتون و تنباکوی آن مضر است.

 

۵ – از دیگران کمک و پشتیبانی بخواهید
ترک سیگار برای همه مردم ساده نیست و فقط با نخوردن چای همه چیز حل نمی شود. خیلی ها باید برای این کار تلاش زیادی کنند و در بعضی موارد علائم جدی ای در رفتارشان مشاهده می شود و باید در بیمارستان بستری شوند. موقع ترک احساس سرگیجه می کنند، عصبی و هیجان زده یا بداخلاق می شوند، ممکن است اشتهایشان را از دست بدهند یا بر عکس اشتهایشان زیاد شود و چاق شوند. بهتر است پزشک خانوادگی، دوستان، پدر، مادر و همکاران تان در محل کار را از این موضوع که در حال ترک سیگار هستید با خبر کنید، زیرا در این صورت آنها بهتر می توانند خودشان را با نوسانات خلق و خوی شما – که در هنگام ترک سیگار عادی است – وفق دهند.

۶ – از مکان هایی که معمولاً سیگار می کشیدید و افراد سیگاری دوری کنید
بهترین راه برای سیگار نکشیدن می تواند این باشد که به جاهایی که معمولاً با دوستان تان سیگار می کشیدید نروید. مسئله دیگر این است که از مخفی کردن سیگار در بعضی نقاط خانه یا محل کارتان خودداری کنید. سعی کنید از دوستانی که سیگار می کشند یا به شما می گویند که سیگار بکشید، چند روزی دوری کنید. اگر دوست یا همکارتان ناگهان سیگار روشن کرد با آوردن بهانه ای آن محل را ترک کنید. در بیشتر مواقع وقتی کسی سعی می کند که سیگار را ترک کند توسط کسانی که قبلاً با آنها سیگار می کشیده تحت تأثیر قرار می گیرد.
به یاد داشته باشید که ترک سیگار در شروع آسان است اما ادامه دادن آن مطمئناً بسیار دشوار است. همانطور که می گویند :”ترک عادت موجب مرض است”. اما اگر واقعاً می خواهید که یک زندگی سالم داشته باشید، لطفاً هر چه سریع تر سیگار را ترک کنید. مشورت با دکتر خانوادگی تان و سر زدن به مراکز ترک سیگار می تواند در این زمینه کمک تان کند. تنها کسی که می تواند شما را وادار به ترک سیگار کند خودتان هستید. یادتان باشد که هیچوقت برای ترک سیگار دیر نیست.
کتاب بهترین راه برای ترک سیگار

how-to-quit-smoking

 

در کتاب آقای آلن کار علاوه بر روش “ترک آسان سیگار” روش دیگری را نیز مورد برسی قرار می دهد و آن روش “قدرت اراده” (willpower) است. روش قدرت اراده نقطه مقابل روش “ترک آسان” است که اشاره مختصری به آن می کنم.

شاید تمامی افراد سیگاری در طی دوران اعتیادشان لااقل یک بار سعی کرده اند با روش قدرت اراده سیگار را کنار بگذارند. معمولا هم شروع این تصمیم با ایجاد انگیزه ای که به صورت هیجانی در وی ایجاد گشته رقم می خورد. برای همین هم پس از مدتی که از نکشیدن سیگار می گذرد ناگهان آن انگیزه زودگذر اولیه محو می شود و شما می مانید و سایه های سیاه وسوسه کننده ای که در ورای ذهن افراد سیگاری وجود دارند.

از اینجا به بعد است که آن شبح های پلید کار خود را شروع می کنند و مدام اقدام به وسوسه وی و از بین بردن ته مانده های انگیزه اولیه او در رابطه با ترک سیگار می کنند.

این سایه های شوم مدام با فرد سیگاری صحبت کرده و او را به چالش می کشند مانند:

۱- هرگز نمی توان بدون سیگار دوام آورد.

۲- زندگی بدون سیگار هیچ لذتی ندارد.

۴- چگونه می شود بدون سیگار از پس موقعیت های دشوار زندگی برآمد؟

۵- بدون سیگار نمی شود بر روی موضوعات تمرکز کرد.

۶- اعتماد به نفس انسان در گرو استعمال سیگار است و اگر سیگار حذف شود اعتماد به نفس انسان هم از بین می رود.

۷- وقتی حوصله مان سر برود چه کار کنیم؟!

۸- وقتی در جمع دوستان سیگاری خود قرار می گیرم و آنها سیگار روشن می کنند، چگونه می شود تحمل کرد و سیگار نکشید؟

۹- دیگر هیچ کدام از وعده های غذایی مانند گذشته لذت بخش نخواهند بود.

و مواردی مانند این ها که اگر دلیل قانع کننده ای برایشان نداشته باشید، به احتمال فراوان تا چند روز یا شاید هم چند ساعت دیگر شکست را به آغوش خواهید کشید! بنابراین آقای آلن کار به طرز استادانه ای در بخش هایی از کتاب، درباره تمامی موارد بالا توضیح می دهد بطوریکه که پس از ترک، وقتیکه شما با این موارد روبرو شدید، کاملا مجهز به سلاح آگاهی خواهید بود و فقط و فقط در این صورت است که ابزار لازم برای نابود کردن هیولای نیکوتین را در اختیار خواهید داشت.

برای تهیه کتاب و توضیحات بیشتر درباره مترجم و مولف به سایت زیر مراجعه نماید:

www.sigarinfo.com
داروی ترک سیگار چیست

قرص های مکیدنی نیکوتینی (Commit)

قرص های مکیدنی نیکوتینی هم وجود دارند (Commit) و آنها هم انواع ۲ و ۴ میلی گرمی دارند . این قرصها در کسانی مفید است که بلافاصله پس از بیدار شدن مصرف سیگار داشته اند . عمدتاً در خلال ۶ هفته اول ترک ، روزی ۹ تا ۲۰ قرص مکیدنی مصرف می شود و سپس مقدار آن کاهش می یابد .قرص نباید قورت داده شود و باید مکیده شود . عوارض آن شامل بی خوابی ، تهوع ، سوزش سردل و سردرد و سکسکه است .

برچسب های نیکوتینی

شما می توانید برچسب های نیکوتین را در داروخانه محلی پیدا کنید. این محصولات با ارائه دوز کمی از نیکوتین بر روی پوست کار می کند تا که حواس شما را کاهش دهد.محققین می گویند این فرایند معمولاً بین ۸ – ۱۲ هفته طول می کشد هشت هفته اول روزی ۱۵ میلیگرم و هفته ۹ – ۱۰ روزی ۱۰ میلی گرم و هفته ۱۱ – ۱۲ روزانه ۵ میلیگرم مصرف می شود. وقتی این برچسب به پوست نصب می شود در ابتدا کرم رنگ است اما به تدریج با جذب نیکوتین موجود در آن به جریان خون بدن، شیشه ای رنگ می شود اما اگر همین برچسب را یک فرد غیرسیگاری به پوست خود نصب کند، هیچ تغییر رنگی در این برچسب ها ایجاد نمی شود و نیکوتین بسیار کمی جذب بدن فرد می شود. تنها عارضه ی آنها بثورات پوستی است در چسبهای ۲۴ ساعته و بی خوابی می باشد.

how-to-quit-smoking
چگونه سیگار را برای همیشه ترک کنیم

۱- دلیل ترک سیگار خود را بدانید.
شما می‌خواهید سیگار را ترک کنید، اما می‌دانید برای چه؟
برای ترک سیگار، باید دارای انگیزه قوی باشید. ممکن است شما بخواهید خانواده خود را از دود سیگار محافظت کنید.
ممکن است به خاطر سرطان سینه از سیگار کشیدن پرهیز کنید، و یا حتی ممکن است برای این‌که جوان‌تر به نظر برسید، سیگار را ترک کنید.
بهترین دلیل را انتخاب کنید و به خاطر دلیل خود با سیگار کشیدن مبارزه کنید و بدانید که شما موفق‌ترین فرد در ترک سیگار هستید.

۲- شکست نخورید.
۹۵ درصد افراد سیگاری خواهان ترک سیگار، بدون درمان و یا مدیتیشن شکست می‌خورند. دلیل این امر این است که نیکوتین موجود در سیگار یک ماده اعتیادآور است. به طور کلی، مغز عادت کرده که هر روز مقداری نیکوتین را وارد بدن کند. در اثر فقدان نیکوتین، علائم کمبود آن ظاهر می‌شود.

۳- ماده جایگزین برای نیکوتین پیدا کنید.
هنگامی که تصمیم به ترک سیگار می‌گیرید، بدن به کمبود نیکوتین پاسخ می‌دهد. علائم کمبود نیکوتین شامل افسردگی، زودرنجی، ناامیدی و بی قراری می‌باشد. ماده جایگزین نیکوتین، این علائم را کاهش می‌دهد.
تحقیقات نشان می‌دهد که آدامس و قرص‌های دارای نیکوتین می‌توانند شانس ترک سیگار را تا دو برابر افزایش دهند.

۴- قرص‌های نیکوتین‌دار را بدون تجویز پزشک استفاده نکنید.
قرص‌هایی وجود دارند که با تاثیر موادشیمیایی بر مغز، به کاهش سیگارکشیدن کمک می‌کنند. آن‌ها همچنین باعث کاهش رضایتمندی از سیگار کشیدن می‌شوند.
دیگر داروها، ممکن است به کاهش علائم ناشی از ترک سیگار کمک کنند. ولی تمامی این داروها را باید تحت‌نظر پزشک مصرف کنید، نه به طور خودسرانه.

۵- به تنهایی ترک نکنید.
به دوستان، اقوام و همکاران خود بگویید که می‌خواهید سیگار را ترک کنید. دلگرمی و تشویق اطرافیان برای ترک سیگار مهم است.
ممکن است نیاز داشته باشید که به یک گروه ترک‌کنندگان سیگار بپیوندید و یا با روانشناس صحبت کنید.
رفتار درمانی یکی از بهترین درمان‌ها برای ترک سیگار می‌باشد.
شما می‌توانید برای ترک موفقیت‌آمیز سیگار، رفتاردرمانی و مواد جایگزین نیکوتین و روش های آرامش دهنده را با هم به کار برید.

۶- استرس خود را کنترل کنید.
یکی از دلایلی که افراد به سمت سیگار می‌روند، این است که نیکوتین آن‌ها را آرام می‌کند.
هنگامی‌که سیگار را ترک کردید، باید یک راه برای مقابله با استرس بیابید. استفاده از ماساژ و روش‌های آرامش دهنده مثل یوگا می‌تواند در این مورد کمک کنند.
بهتر است در چند هفته‌ی اول ترک سیگار، از موقعیت‌های استرس‌زا دوری کنید
۷- از مصرف الکل و مواد تحریک کننده برای کشیدن سیگار دوری کنید.
برخی فعالیت‌ها ممکن است شما را برای کشیدن سیگار تشویق کند. الکل یکی از مهم‌ترین آنها می‌باشد.
اگر با نوشیدن قهوه، تمایل به سیکار کشیدن پیدا می‌کنید، برای هفته‌های اول فقط مقداری چای بنوشید.
اگر بعد از غذاخوردن تمایل به سیگار کشیدن پیدا می‌کنید، حتما یک کار دیگری بعد از غذا انجام دهید؛ مثلا دندان‌هایتان را مسواک بزنید و یا آدامس بجوید.

۸- خانه را تمیز کنید.
بعد از کشیدن آخرین سیگار، بعد از آن تمام کبریت‌ها، فندک‌ها و جاسیگاری‌ها را دور بیاندازید.
تمام لباس‌ها، فرش‌ها و اثاثیه منزل را که بوی سیگار گرفته‌اند، بشویید. از تهویه هوا در منزل استفاده کنید تا از شر بوی بد سیگار خلاص شوید.
در کل هر چیزی را که باعث می‌شود یاد سیگار کشیدن بیفتید، از خودتان دور کنید.

۹- سعی و تلاش کنید.
بسیاری از افراد سیگاری، چندین بار سعی می‌کنند تا سیگار را ترک کنند و بالاخره موفق می‌شوند.
احساسات و شرایط ترک سیگار را باید خود فرد بررسی کند. باید خود فرد به خودش قول دهد که سیگار را ترک کند و پایبند قولی که داده، بماند.
هرکس را می‌توان بر اساس قولش سنجید. پس، شمایی که درصدد ترک سیگار هستید به خودتان قول دهید تا مردم به قول شما اعتماد کنند و در زندگی اجتماعی و خانوادگی خود موفق باشید.

۱۰- راه بروید.
فعالیت ورزشی به کاهش اعتیاد به نیکوتین و کاهش علائم ترک آن کمک می‌کند.
هنگامیکه می‌خواهید به سمت سیگار بروید، ورزش کنید. حتی ورزش‌های ملایم (از قبیل پیاده روی) نیز کمک کننده می‌باشند.
کالری زیادی که در اثر ورزش کردن از دست می‌دهید، جلوی افزایش وزن بعد از ترک سیگار را خواهد گرفت.

۱۱- میوه و سبزی بخورید.
در طول ترک سیگار، رژیم لاغری نگیرید. سعی کنید بیشتر، میوه‌ها و سبزیجات و محصولات لبنی کم‌چرب را مصرف کنید. تحقیقات نشان داده است که مصرف کردن این غذاها باعت عدم تمایل به کشیدن سیگار می‌شوند.

۱۲- برای سلامتی، سیگار را ترک کنید.
ترک کردن سیگار باعث می‌شود که در عرض ۲۰ دقیقه، فشار خونتان پایین بیاید و سرعت ضربان قلبتان آرام‌تر شود.
در عرض یک روز، مقدار مونوکسید کربن خون به مقدار طبیعی خود برمی گردد.
در عرض ۲ هفته تا ۳ ماه، خطر حمله قلبی کم می‌شود و عملکرد ریه‌ها بهتر می‌شود.
فواید درازمدت ترک سیگار عبارت است از: کاهش بیماری‌های عروق کرونر قلب، سکته مغزی، سرطان ریه و سرطان‌های دیگر.

۱۳- ترک سیگار پاداش دارد.
ترک سیگار علاوه بر مزایای فوق العاده برای سلامتی بدن، پول شما را به هدر نمی‌دهد و می‌توانید پول خود را ذخیره کنید.

آدامس ترک سیگار

how-to-quit-smoking
آدامس ترک سیگار طلایی
جعبه آدامس ترک سیگار نیکلایف طلایی رنگ ، دارای رایحه لیمو بوده وحاوی کلسیم D3 و ویتامین C می باشد.
این جعبه شامل ۳۰ عدد آدامس در ۲بلیستر ۱۵ عددی به همراه بروشور نحوه مصرف می باشد و برای کسانی که این رایحه را می پسندند مفید است.
لازم به ذکر است کلیه محصولات نیکلایف دارای ۲ میلی گرم نیکوتین می باشد.

آدامس ترک سیگار سبز
جعبه آدامس ترک سیگار نیکلایف سبز رنگ ، دارای رایحه نعنا بوده و حاوی کلسیم D3 و ویتامین C می باشد.
این جعبه شامل ۳۰ عدد آدامس در ۲بلیستر ۱۵ عددی به همراه بروشور نحوه مصرف می باشد و برای کسانی که این رایحه را می پسندند مفید است.
لازم به ذکر است کلیه محصولات نیکلایف دارای ۲ میلی گرم نیکوتین می باشد.

آدامس ترک سیگار آبی
جعبه آدامس ترک سیگارنیکلایف آبی رنگ ، دارای رایحه مخلوط میوه جات بوده و حاوی کلسیم D3 و ویتامین C می باشد.
این جعبه شامل ۳۰ عدد آدامس در ۲ بلیستر ۱۵ عددی به همراه بروشور نحوه مصرف می باشد و برای کسانی که این رایحه را می پسندند مفید است.
لازم به ذکر است کلیه محصولات نیکلایف دارای ۲میلی گرم نیکوتین می باشد.

نحوه مصرف
این آدامس برای کمک به شما به ترک سیگار ارائه می گردد .
نیکوتین از طریق دهان جذب شده و جایگزین نیکوتین سیگار می شود،
به تدریج با کاهش تعداد سیگار مصرفی و عادت کردن بدن به آن مصرف آن نیز کم شده تا جایی که در نهایت قطع می شود.

نحوه مصرف :
آدامس نیکلایف یک دارو است و بایستی به روش خاصی مصرف شده تا بهترین جواب حاصل گردد.
جویدن آدامس بایستی به آرامی صورت گرفته تا نیکوتین آن به تدریج آزاد و جذب گردد.
در حین جویدن به محض احساس تندی، جویدن را متوقف نموده و آدامس را کنار دهان و لثه قرار دهید.
هنگامیکه احساس تندی کاهش یافت، مجددا آدامس را به آرامی بجوید تا مزه تند آن احساس شود.
این فرآیند را تا جایی که دیگر احساس تندی نکنید ادامه بدهید.(حدود ۳۰ دقیقه )
مقدار مصرف
هفته ۱ تا ۶                            ۱ عدد هر ساعتیا۲ ساعت ۱ بار
هفته ۷ تا ۹                            ۱ عدد هر ۲ ساعتیا۴ ساعت ۱ بار
هفته ۱۰ تا ۱۲                        ۱ عدد هر ۴ ساعتیا۸ ساعت ۱ بار
مصرف آدامس نیکلایف با آدامس معمولی فرق دارد…
(جویدن سریع آدامس نیکلایف باعث جذب سریع نیکوتین و گرفتگی و سوزش گلو می شود)

مقدار مصرف
تعداد مصرف آدامس بستگی به تعداد سیگار مصرفی دارد.در صورتی که کمتر از ۲۵ سیگار در روز مصرف می کردید، هر ساعت یک آدامس مصرف کنید.در صورت از بین نرفتن احساس نیاز به سیگار کشیدن با کمی فاصله، می توانید آدامس دوم را مصرف کنید.در صورتی که بیش از ۲۵ سیگار در روز مصرف می کردید،در هر ساعت دو عدد آدامس با کمی فاصله مصرف کنید، اما نباید بیش از ۲۴ آدامس در روز مصرف نمایید.این مقدار مصرف را حداقل تا سه ماه ادامه دهید و بعد از آن به تدریج کم کنید. به جهت افزایش میزان موفقیت در ترک سیگار تلاش نموده تا حداقل در ۶ هفته اول درمان روزی ۹ عدد آدامس مصرف نمایید.
آدامس نیکلایف حاوی ویتامین C و کلسیم D3 است که برای سیستم ایمنی بدن و سلامت دندانها و لثه مفید می باشد.
مصرف در حاملگی و شیردهی مصرف آدامس برای خانم های باردار و شیرده فقط با تجویز پزشک امکان پذیر می باشد.
هشدار : مصرف توام آدامس نیکلایف با سیگار یا تنباکو های جویدنی،پچهای نیکوتینی و دیگر محصولات حاوی نیکوتین ممنوع می باشد.
هر آدامس حاوی ۶ % میلی گرم فنیل آلانین می باشد و مصرف آن در بیماران مبتلا به فنیل کتونوری ممنوع می باشد.
مصرف را قطع نموده و به پزشک مراجعه نمایید اگر :
مشکلی در دهان، دندان با فک خود احساس کردید.
ضربان قلب نامنظم و یا افزایش ضریان قلب احساس نمودید.
علایم مصرف بیش از اندازه نیکوتین نظیر تهوع،استفراغ،سرگیجه،اسهال ،ضعف و افزایش تعداد ضربان قلب را مشاهده نمودید.
با پزشک خود تماس بگیرید اگر :
مبتلا به بیماری قلبی،سکته قلبی جدید، ضربان قلب نامنظم، فشار خون بالا یا کنترل نشده،زخم معده یا دیابت هستید.
داروهایی که در درمان افسردگی و آسم تجویز می کنند را استفاده می کنید.
شرایط نگهداری دارو: در دمای کمتر از ۲۵ درجه سانتیگراد و دور از نور مستقیم نگهداری شود.
لازم است آدامس را پس از خروج از بلیستر مصرف شود.

منبع : http://mehrmihan.ir/how-to-quit-smoking/

این مطلب را به اشتراک بگذارید :

a b