طراحی دکوراسیون داخلی منزل به سبک سنتی و ایرانی
header
آموزش کف پوش سه بعدی

طراحی دکوراسیون داخلی منزل به سبک سنتی و ایرانی

 طراحی دکوراسیون داخلی منزل به سبک سنتی

دکوراسیون سنتی خانهچیدمان سنتی خانه

هنگامی که حرف از دکورهای سنتی به میان می‌آید، فضای شلوغ و قهوه‌خانه‌ای، با دیوارکوب‌هایی قدیمی، ‌گلیم‌ها و چراغ‌ نفتی، مهرهای فیروزه‌ای و هزار خرد و ریز سنتی به ذهن ما می‌آید ولی آیا این فضای درهم از چیدمان سنتی ایرانی الهام گرفته است یا بازار شام را به ذهن متبادر می‌کند؟ در این نوشتار برخی از نکات مهم برای یک دکوراسیون سنتی با الهام از گذشته مطرح شده است.

در چیدمان سنتی قاجار که زمان نزدیکتری به ما دارد، ‌اغلب از روکشهای قرمز تیره موسوم به «لاکی» استفاده می‌کنند. صندلی‌های چوبی با رنگ سبز باز و روکش‌های لاکی، صندوقچه‌های سبز روشن با نقاشی گل مرغ و مخده، بالش‌های بزرگ برای لم دادن که از مخمل قرمز تهیه شده، خصوصیات این معماری را نشان می‌دهد. کفپوش قالی‌ کاشان و کاشمر با این نوع دکور هماهنگ است.

مهم است که بدانیم از چه سبک و ماده‌ای استفاده می‌کنیم. برای مثال، میزهای گران‌قیمت خاتم‌کاری با فرش‌های کرم قهوه‌ای ـ شتری و طرح منظم بته جقه هماهنگ می‌شود و منبت با قالی‌های کاشان رنگین تناسب دارند.
فضاسازی کنید. مکان‌های تاریخی به خصوص خانه‌های قدیم مانند کاخ صاحبقرانیه تهران، بروجردی‌های کاشان و زینت‌الملک «نارنجستان» شیراز هنوز حال هوای تازه و خوش گذشته را دارند، با دقت در این مکان‌ها فکر شما متمرکز می‌شود.
خرت و پرت سنتی نخرید حتی در فضای سنتی هم فکر ما احتیاج به نفس کشیدن دارد، شمعدان و اتو و کشکول و شمشیر معرق و… جز شلوغی و هزینه اضافه برای شما چه دربردارند.
یک آب نما به یاد حوض خانه‌های قدیمی، چیدن مخده‌های بزرگ با رنگ‌های سنگین و قل‌قل سماور، از هر چه فکر کنید سنتی‌تر است. چای را از سماور زیبا روی یک مخده مخمل بزرگ بنوشید.
پرده‌های کلفت سبز با بته جقه‌های قرمز، مخمل زرشکی با شرابه طلایی و پرده‌های سرمه دوزی دستی برای محیط سنتی شما مناسب است.
اجزای کوچک تر را با دقت انتخاب کنید. برای مثال، رومیزی‌ها را با پرده و مبل هماهنگ کنید و سماور و لاله‌ها را جای مناسبی قرار دهید. حتی در دکور سنتی کاربرد و قابل استفاده بودن اولین و اولویت است.

وسایل سنتی منزل

دکوراسیون منزل به سبک سنتی ایرانی

دکوراسیون سنتی

از موارد مهمی که در روحیه آدم ها تاثیر می گذارد، محیط اطرافشان است. اینکه در طول روز چشم ما چه رنگ هایی را بیشتر می بیند و محیطی که در آن زندگی می کنیم به چه سبکی چیده شده باشد، اهمیت زیادی دارد. یکی از روش های چیدمان منزل که این روزها طرفداران زیادی دارد، سبک سنتی و ایرانی است. در این مطلب فقط وسایلی که می توانند به سنتی شدن فضای خانه کمک کنند را برایتان معرفی می کنم اما، برای آنکه به بهترین شکل، خانه خود را بچینید، بهتر است از طراحان دکوراسیون داخلی راهنمایی بگیرید که علم کافی را در این زمینه دارند.

مبل و صندلی از مهم ترین وسایلی هستند که می توانیم برای دکوراسیون منزل از آن ها استفاده کنیم. مهم ترین نکته در مورد صندلی ها این است که تشخیص دهیم مناسب ترین مکان برای صندلی و مبلمان هایمان کجای خانه است. تشخیص این موضوع بستگی به اندازه فضا، تعداد وسایل های اتاق و رنگ صندلی هایمان دارد. در این مطلب قصد دارم در مورد انتخاب مبل و صندلی کمکتان کنم. اگر شما هم مثل من طرفدار دکورهای سنتی هستید، پیشنهاد می کنم از صندلی هایی که طرحِ گل، روی آن ها چاپ شده است و یا پارچه های گل دار دارند، استفاده کنید. این مدل صندلی را گالری های هنری برای فروش گذاشته اند و به راحتی می توانید آن ها را پیدا و خریداری نمایید.

 


پیشنهاد دیگری که در مورد مبلمان و صندلی ها دارم این است که از مبلمان هایی استفاده کنید که پارچه آن ها از جنس مخملباشند، زیرا این نوع مبل ها از قدیم تا به امروز طرفدار داشته اند و هیچ فقط دِ م ُ دِ (ازمدافتاده ) نمی شوند، و ویژگی دیگر آن ها این است که برای دکورهای سلطنتی و همچنین دکورهای سنتی استفاده می شوند.
انتخاب رنگ این نوع مبل ها بستگی به وسایل اتاق شما دارد. اما رنگ های یشمی، فیروزه ای، زرشکی و قهوه ای طرفدار بیشتری دارند که با بیشتر دکوراسیون ها هارمونی ایجاد می کنند. پیشنهاد می کنم تمام مبل هایتان را از یک رنگ انتخاب و تنها یکی از آن ها را با رنگ دیگری که شادتر می باشد انتخاب نمایید. سعی کنید رنگ هایی که مکمل هم هستند را در کنار هم قرار دهید.

پارچه های گل دار، یادآور فضای قدیم هستند. شما می توانید از پارچه های گل دار برای روی بالش ها، رومیزی و پرده استفاده کنید. این پارچه های شاد هر جای خانه استفاده شوند بر روحیه افراد تاثیر زیادی می گذارند.


آینه یکی از وسایل لازم برای هر خانه ای است، اما علاوه بر کاربردش می توانید از آینه های کاشی کاری شده و یا طراحی شده به سبک سنتی، برای تزیین منزل استفاده نمایید.

 

همچنین پارچه های طرح گلیم و فرش نیز بسیار زیبا هستند و می توانید برای بالش و کوسن های روی مبل از این طرح استفاده نمایید.


می توانید برای نوشیدن دوغ از پارچ های سفالی استفاده نمایید. این نوع پارچ ها، مایع درون خودشان را خنک تر نگه می دارند و همچنین نمای آشپزخانه را سنتی می کنند.

 

برای اینکه خانه حال و هوای سنتی به خود بگیرد، بهتر است وسایل آشپزخانه تا جایی که امکان دارد از وسایل سنتی (ظروف سفالی و یا چوبی) انتخاب شده باشند. لیوان های شیشه ای به رنگ آبی و سبز که طرح قدیمی دارند را جایگزین ماگ های فانتزی کنید، نوشیدن انواع شربت ها و دم نوش ها با این لیوان های زیبا حس آرامش بیشتری می دهد.

ظرف ها و بطری های شیشه ای، کاربرد های زیادی دارند. می توانید از آن ها به جای گلدان استفاده نمایید و تعدادی از آن ها را کنار هم بچینید. شیشه ها و بطری های سبز و آبی، فضای خانه را تحت تاثیر قرار می دهند و اگر گیاه و گل هم درون آن ها باشد زیبایی آن ها را دوچندان می کند. دسته های گل نرگس درون تنگ و یا  گل های شمعدانی در اطراف خانه عالی می شود.

 

اگر به وسایل سفالی و سرامیکی علاقه داشته باشید، می توانید برای تزیین میز از آن ها استفاده نمایید. مثلا انار های سرامیکی آبی و قرمز را درون بشقاب بچینید، ظرف هایی که طرح های هندسی دارند را بر روی دیوار نصب کنید، و یا از کوزه هایمینا کاریشده و ظرف های سفالی استفاده نمایید.

 

می توانید از دکور سنتی فقط برای مناسبت های خاص استفاده نمایید.

 

 

 

 

تزیینات سنتی

این مطلب را به اشتراک بگذارید :

a b