انشایی در مورد احترام به پدر و مادر
header
آموزش کف پوش سه بعدی

انشایی در مورد احترام به پدر و مادر

essay-on-respect-for-parents
انشاء در باره پدر و مادر

پدر و مادر آدم هاي زحمت كشي هستند كه هيچ وقت ما فرزندان نمي توانيم زحمات آنها را جبران كنيم .از وقتي كه به دنيا مي آييم مادر به ما شير مي دهد و گريه هاي مارا تحل مي كند اگر مريض شويم َب ها پدر و مادر در بالاي سر ما هستند و نگران هستند كه ما طوري مان نشود و پدر و مادر خيلي  زحمت كشيده اند  تا ما به اينجا رسيده ايم و مواظب بوده اند اتفاقي نيوفتد.من پدر و مادرم را خيلي دوست دارم چون براي من خيلي زياد زحت كشيده اند و ما بايد احترام آنها را داشته باشيم ،آنها را در پيش مردم ضايع نكنيم ،در پيش مردم از خوبي هاي آنها بگوييم،در جلوي آنها با خواهر و برادر دعوا نكنيم ،وقتي آنها گفتند برو اين كار را براي من انجام بده ،بريم و كار    آنها را انجام دهيم .با آنها خوش رفتار و خوش اخلاق باشيم و احترام        آنها را در پيش مردم داشته باشيم و با دوستاني كه به نظر آنها خوب نيستند ، دوستي نكنيم و با دوستاني كه در نظر آنها خوب است دوستي كنيم و چيزي كه ما مي خواهيم و در نظرآنها خوب نيست و نخريدند بهانه نگيريم و بگوييم           آن چيز را بايد حتما براي من بخريد و اين كار زشت است و باعث مي شودآنها ناراحتت شوند و ما نبايد بر سر آنها فرياد بزنيم و وقتي پدر و مادر دارند حرف مي زنند بايد سكوت كنيم تا حرف آنها به پايان برسد و بعد ما حرف بزنيم يا اگر ما سكوت نكنيم و حرف بزنيم آنها ناراحت مي شوند.

و پيامبر در اين باره مي فرمايد:

{وقتي كسي دارد حرف مي زند اگر ما حرف بزنيم مثل اين است كه ما در صورت او چنگ بيندازيم.       }

يك شعر درباره مادر

مادرم اي مهربانترين تپش قلب زندگي

دوستت دارم.

هركس كه دوست دارد عمرى زياد، روزى فراوان و روزگار خوشى داشته و از
زندگى خود لذّت برده، و فرزندانش به او احترام نمايند، بايد به پدر و مادر
خود نيكى و احسان نمايد. رسول اكرم‏صلى الله عليه وآله‏

همه دوست دارند خود و فرزندان و نسلشان خوشبخت و سعادتمند و
خوش‏روزى باشند. همچنانكه هيچ فردى در جهان پيدا نمى‏شود كه بدبختى و
سيه‏روزى را دوست داشته باشد. اما چگونه مى‏توان به خوشبختى و وسعت رزق،
دست يافت؟

پاداش نيكى به پدر و مادر

اگر در شماره گذشته به پاره‏اى از سيه‏روزيهائى كه به وسيله بى‏احترامى به پدر و مادر دامنگير فرزندان مى‏شود، اشاره شد، در اين شماره به برخى از كارهائى كه موجب رضايت و دعاى پدر و مادر شده و از اين طريق خوشبختى و فرزندان صالح و نيكو (كه نوعى خوشبختى و سعادت است)، نصيب فرزند مى‏شود؛ مى‏پردازيم و نيز اين مطلب را مورد بررسى قرار مى‏دهيم كه آيا پدر و مادر حتماً بايد مؤمن باشند تا مورد احترام قرار گيرند يا دستور خدا در اين باره مطلق است؟ همچنين اين نكته را مورد توجه قرار مى‏دهيم كه آيا احترام پدر و مادر لازم است يا اطاعت آنها؟ و اگر اطاعت آنها لازم است، حدود آن چيست؟
از جمله كارهائى كه مايه خوشبختى و سعادت انسان و فرزندان و نسل او مى‏شود، نيكى به پدر و مادر و معاشرت مؤدّبانه و محترمانه با آنان است. چنانكه خداوند متعال در قرآن مجيد، مى‏فرمايد:
«ما به انسان توصيه كرديم كه به پدر و مادرش نيكى كند، مادرش او را با ناراحتى حمل مى‏كند و با ناراحتى بر زمين مى‏گذارد، و دوران حمل و از
شير باز گرفتنش سى ماه است، تا زمانى كه به كمال قدرت و رشد برسد و به چهل سالگى بالغ گردد. مى‏گويد: «پروردگارا! مرا توفيق ده تا شكر نعمتى را كه به
من و پدر و مادرم دادى بجا آورم و كار شايسته‏اى انجام دهم كه از آن خشنود باشى، و فرزندان مرا صالح گردان،…»(۱).
در تفسير اين آيه، مرحوم علامه طباطبائى مى‏نويسد:
«حاصل درخواست انسان از خدا اين است كه خدا آنچنان به قلب او الهام كند كه شكر نعمتهايش را بجا آورد و عمل صالح انجام دهد و به پدر و مادرش نيكى كند و همچنين فرزندان او نيز بر او نيكى و احترام كنند چنانكه او به والدين خود احترام مى‏كرد»(۲).
پس معلوم مى‏شود اگر انسان به والدين نيكى و احترام نمايد، فرزندان او نيز به او احترام مى‏كنند.
احاديث فراوانى كه در اين مورد وارد شده، از حدّ شمارش خارج است كه ما به چند نمونه از آنها اشاره مى‏نماييم:
۱٫ رسول گرامى اسلام‏صلى الله عليه وآله مى‏فرمايد:
«هركس دوست دارد عمرى زياد و روزى فراوان و روزگار خوشى داشته و از زندگى خود لذّت ببرد، و فرزندانش به او احترام كنند، بايد به پدر و مادر خود نيكى و احسان نمايد چون اين كار بخشى از اطاعت خداوند است».(۳)

كه قبلاً در ذيل آيه ۲۳ سوره اسراء اشاره شد. و هركس دوست دارد فرزندانش به او نيكى كنند(۴). هركس دوست دارد لحظه مرگ برايش آسان باشد؛ و هركس مى‏خواهدپيش از مرگ، فقر و ندارى سراغ او نيايد(۵)، بايد به پدر و مادر خود احسان و نيكى كند و با آنان مودّبانه و محترمانه رفتار نمايد». باز آن حضرت مى‏فرمايد:
«حتى اشخاصى كه فاسد و نابكار هم هستند، در اثر خوبى به پدر و مادر از امكانات خوب مالى در دنيا بهره‏مند مى‏شوند»(۶).
امام باقرعليه السلام مى‏فرمايد:
«احسان و خوبى به پدر و مادر فقر و فلاكت و هفتاد نوع مرگ بد را از انسان دفع مى‏كند(۷).

نيكى به پدر و مادر پس از مرگ‏

دستور نيكى به پدر و مادر تنها در زمان حيات آنان نيست، بلكه پس ازوفاتشان هم بايد ادامه داشته باشد چنانكه در حديثى از امام صادق ‏عليه همه چیز درباره احترام به پدر و مادر

 الفبای احترام به پدر و مادر

essay-on-respect-for-parents

احترام گذاشتن به پدر و مادر فقط به این نیست که پاهامون را جلوی آنها دراز نکنیم، جلوتر از آنها حرکت نکنیم، جلو پاهایشان بلند بشویم، در اتاق و ماشین را براشون باز کنیم و … همه‌ی اینها کارهای خوبی‌اند ولی اگر طوری باشیم که هر کس ما را دید با لحنی آمیخته به ستایش و احترام بگوید: “این فرزند فلانی است” یا این‌که: “این هرچه دارد از پدر و مادرش دارد”. به نظرم این بهترین تعریفی است که مردم می‌توانند از پدر و مادرهامون بکنند و بهترین احترامی است که ما تقدیم آنها کرده‌ایم.
کارهایی که ما در ارتباط با پدر و مادرهامون انجام می‌دهیم، ریشه در تربیت ما دارد. ریشه در صفاتی دارد که ما بر اساس آنها بار آمده‌ایم و شکل گرفته‌ایم. حتی اگر محل زندگی و شهر و همسایه‌هامون را عوض کنیم نمی‌توانیم و نباید صفات مثبتی که پایه‌های تربیت خانوادگی ما است از دست بدهیم.
آنهایی که با یک تغییر آب و هوایی همه‌چیز را از دست می‌دهند حتی پدرشون را نه تنها با نام کوچک بلکه به صورت نصف و نیمه صدا می‌زنند و این را حمل بر صمیمیت می‌کنند با این کارشون نشان می‌دهند که در رنگ‌پذیری و هم‌رنگ جماعت شدن و حتی از جماعت هم جلو افتادن، رکوردشکن هستند.
اگر در احترام گذاشتن ما به پدر و مادرهامون، زمان و مکان یا شرایط اقلیمی و آب و هوایی یا نوع لباسی که می‌پوشیم یا مبلی که روش می‌نشینیم و یا خوراکی‌ای که می‌خوریم و یا دوست و رفیقی که انتخاب کرده‌ایم و یا زبانی که یاد گرفته‌ایم یا داریم یاد می‌گیریم، یا گوشی موبایلی که به دستمان گرفته‌ایم و یا …. تأثیر داشته باشند باید مطمئن باشیم که هنوز در الفبای این درس در جا می‌زنیم.

منبع : http://mehrmihan.ir/essay-on-respect-for-parents/

این مطلب را به اشتراک بگذارید :

a b