انشا درمورد نماز
header
آموزش کف پوش سه بعدی

انشا درمورد نماز

انشا در مورد نماز

انشا در مورد نماز

 

عبادات و بندگی خدا راه رسیدن به هدف خلقت است بندگی خدای متعال وسیله است برای رسیدن به آن گنجینه‌ها. اگر خداوند متعال فرمود: «و ما خَلَقتُ الجنَ و الانسَ الا لیعبدون» من جن و انس را نیافریدم مگر این که مرا عبادت کنند، در آیه دیگر از قرآن کریم فرمود: «ان اعبدونی هذا صراط مستقیم» مرا عبادت کنید که این، راه و صراط مستقیم است. و در آیه دیگر قرآن کریم توضیح داد که این صراط انسان را به کجا می‌رساند. فرمود: «واعبد ربَّک حتی یأتیک الیقین» عبادت کن تا به معرفت برسی، عبادت کن تا به یقین برسی. یقین یعنی چه؟ یعنی اینکه موانع را از سر راهت، از دیده قلبت بردارد تا بتوانی آن طوری که متن حقیقت است شهود کنی و تحقق به متن واقع و حقیقت پیدا کنی. البته یقین مراتب دارد – علم الیقین، عین الیقین، حق الیقین و حتی برد الیقین – که در جای خود بحث می‌شود. یقین در مراحل نهایی، یعنی تحقق به کمال حقیقی انسان. یعنی اینکه به هدف خلقتت برسی. در نماز، بحث همین است. در روزه، همین است. در حج، همین است. وقتی فردی برای حج می‌رود، در مراسم حج به او می‌گویند لباس احرام بپوش، لباس دوخته را بیرون بیاور اینها همه اسراری دارد که انسان را به سوی حقیقتش می‌برد. در بیانی امام سجاد علیه‌السلام در فلسفه حج، به یکی از یارانش می‌فرماید: آیا وقتی که مُحرم شدی این کار را کردی؟ آیا وقتی طواف کردی فلان نیت را داشتی؟ آیا وقتی سعی صفا و مروه می‌کردی فلان نیت را کردی؟ حضرت،‌ تک تک اعمال حج را سوال می‌پرسد و می‌فرماید آیا آن طوری که من می‌گویم نیت کردی یا نه؟ عرض کرد: نه من فقط این اعمال ظاهری را انجام دادم. حضرت فرمود: پس طواف نکردی، سعی نکردی، نماز نخواندی، حج نکردی! ببینید! یعنی روح این عمل ظاهری و این طواف و حج، آن حقایق است. اگر ما به آن حقایق، توجه کردیم، اگر به آن معارف توجه کردیم، آنچه را که انجام دادیم در مدار مقبولیت و در مدار ارزش برتر قرار می‌گیرد ولی اگر به آن مسائل توجه نکردیم قطعاً ارزشش پایین خواهد بود. عبادات، ما را به هدف برتر می‌رساند پس این عبادات برای این است که ما را در یک حوزه معارف برتر قرار دهد، بالاتر ببرد. این عبادات یک راه راستی است، یک مسیری است که تو را می‌تواند به آن هدف اعلی و برتر راهنمایی کند. مهم این است که ما این‌ها را دقیقاً درک کنیم، به این‌ها توجه کنیم، بعد دریافت کنیم که اگر در نماز، بحث طهارت را داریم، اگر اذان، قیام، رکوع، سجود داریم، اینها در حقیقت، ارشاد به چه حقایقی است. به عبارت دیگر چه حقایق بلندی است که تنزل پیدا کرده و تمثل پیدا کرده به یک سری اعمال این چنینی که اسمش نماز است. و به عبارت دیگر، باطن این مسئله چیست …

انشا درباره نماز

یکی از کارهایی برای شکر کردن نعمت های خداوند و نشان دادن اینکه ما به خداوند ایمان داریم و او را دوست داریم نماز خواندن است.نماز خواندن نه تنها موجب خوشنودی خداوند از ما میشود بلکه انسان راه از رفتن به مسیر کج باز میدارد و او هرگز گمراه نخواهد شد.
پیامبر اکرم صلی الله و علیه و آله وصلم فرموده است: ای مردم من از میان شما میرم و اگر به تو چیز تکیه کنید هیچ وقت گمراه نخواهید شد. یکی کتاب قرآن و دیگری عترت و اهل بیتم است…. در کتاب قرآن ما را به نماز خواندن دعوت میکنند.زیرا کسانی که نماز میخواند و جزء نمازگزاران هستند میتوانند در زندگی راه کج و راست خود را بهتر بشناسند.
نمازخواندن هم آدابیکه دارد که انجام ندادن آن آداب نماز را باطل میکند. اولین آداب گرفتن روزه است و دومین آداب جایی از بدن ما نجس نباشد و در مکانی که صاحبش راضی به آن نیست نماز نخوانیم.
سومین آداب اگر پولی را از راه حرام به دست آوردیم و  با آن لباسی خریدیم نباید با آن لباس نماز بخوانیم زیرا نماز ما باطل می شود حتی اگر دکمه ی پیراهن ما غصبی یا از راه حلال به دست نیاورده شده باشد نماز را باطل میکند.
برای نماز خواندن نباید از لباس یا کمربند یا هرچیز دیگری استفاده کنیم که از پوست حیوانات حرام گوشت ساخته شده باشد زیرا نماز را باطل میکند.
و استفاده از زیورآلات طلا برای مردان در نماز حرام می باشد و بهتر است در هنگام نماز خواندن انگشتر و گردنبند خود را در بیاوریم و نماز بخوانیم.
و در هنگام نماز خواندن نباید به گوشه  و کنار خود نگاه کنیم باید فقط به مهر و سجاده ی خود نگاه کنیم و نباید حرف بزنیم و… این آداب ، آدابی ساده هستند که اما رعایت نکردن آن ها موجب ناراحتی خداوند و گناه آمدن برای ما میشود. 


منبع:http://mehrmihan.ir/essay-about-prayers/

این مطلب را به اشتراک بگذارید :

a b