کشته شدن هشت ایرانی در اثر انفجار بمبی در سامرا
header
آموزش کف پوش سه بعدی

کشته شدن هشت ایرانی در اثر انفجار بمبی در سامرا

این بار انفجار تروریستی در پایانه مسافربری در سامرا چندین شهید و مجروح برجا گذاشت.

eight-killed-iranian-result-of-a-bomb-in-samarra

 

شبکه السومریه‌نیوز روز یک‌شنبه اعلام کرد: در اثر انفجار یک خودروی بمب‌گذاری شده در پایانه مسافربری در شهر سامرا در جنوب تکریت چندین نفر، از جمله چند زائر ایرانی شهید و یا مجروح شدند.

eight-killed-iranian-result-of-a-bomb-in-samarra

 

منابع عراقی از شهادت ۸ نفر و مجروح شدن۹۰ تن از عزیزان ایرانی در این حمله تروریستی خبر دادند.

یک هیات از سفارت ایران در بغداد، امروز (یکشنبه) برای پیگیری مسایل زایران ایرانی آسیب دیده از انفجار خودرو بمبگذاری شده در شهر مقدس سامراء در ۱۱۰ کیلومتری شمال بغداد، به این شهر رفته و منابع امنیتی عراق نیز اطمینان دادند که اوضاع در سامراء عادی است و خطری این شهر را تهدید نمی کند.

هیات سفارت ایران در عراق برای اطلاع از جزییات حادثه و اتخاذ تدابیر فوری برای انتقال سریع مجروحان ایرانی این حادثه و انتقال احتمالی اجساد قربانیان زوار ایرانی به داخل کشور در شهر مقدس سامراء حضور یافته است.

در عین حال یک منبع امنیتی عراق گفت که اوضاع در شهر مقدس سامراء تحت کنترل امنیتی است و هیچ گونه خطری این شهر و مرقدهای ‘امامین عسکریین’ (ع) را تهدید نمی کند.

به گفته این منبع، پس از تدابیر امنیتی اولیه که در محل انفجار و اطراف حرم امامین عسکریین (ع) به اجرا درآمد و اطمینان از نبود هرگونه تهدید تروریستی در این شهر، شرایط در سامراء به حالت عادی برگشته است.

انفجار سامراء در پی انفجار مشابهی صبح امروز در جنوب شهر ‘تکریت’ مرکز استان ‘صلاح الدین’ اتفاق افتاد که بر اثر آن انفجار دستکم هفت نفر کشته و ۱۵ نفر دیگر زخمی شدند.

شبکه خبری العالم نوشت یک منبع امنیتی در استان صلاح الدین اعلام کرده است که پس از این انفجار، نیروهای امنیتی رفت و آمد در سامراء را ممنوع اعلام کردند.

سامراء در ۴۰ کیلومتری جنوب تکریت قرار دارد.

صبح امروز نیز بر اثر انفجار خودروی بمب‌گذاری شده در ایست و بازرسی ایستگاه هواشناسی در جنوب شهر تکریت، چندین نفر کشته و یا مجروح شدند

یک هیات از سفارت ایران در محل انفجار سامرا حضور یافت
eight-killed-iranian-result-of-a-bomb-in-samarra

سخنگوی وزارت امور خارجه انفجارهای تروریستی سامرا و تکریت عراق را که به کشته و زخمی شدن ده ها شهروند بی گناه منجر شد، به شدت محکوم کرد.

بهرام قاسمی ضمن تسلیت این وقایع دردناک، با بازماندگان این اقدامات شوم تروریستی ابراز همدردی کرده و بار دیگر مسؤولیت جامعه جهانی در مقابله با گسترش تروریسم و اقدامات وحشیانه گروه های تکفیری را مورد تأکید قرار داد.

وی ضمن ابراز تاسف از شهادت و زخمی شدن تعدادی از زائران ایرانی در حوادث تروریستی سامرا این ضایعه دردناک را به ملت ایران و خانواده های داغدار این شهدای مظلوم تسلیت گفت.

سخنگوی وزارت خارجه، این اقدامات وحشیانه را ناشی از ناکامی های مکرر تروریست ها در پیشبرد اهداف پلید خود در عراق دانست و افزود: جمهوری اسلامی ایران تا شکست کامل و پاکسازی تروریسم، در کنار دولت و ملت عراق خواهد ایستاد.

 

سعید اوحدی رئیس سازمان حج و زیارت در تشریح حادثه تروریستی صبح روز یکشنبه در سامرا گفت: بر اثر وقوع دو حادثه تروریستی در مجموع ۱۳۲ زائر مجروح شدند که ۹۷ نفر از آن‌ها ایرانی هستند و متأسفانه هشت نفر از هم وطنانمان به شهادت رسیدند.

سعید اوحدی در ارتباط مستقیم با بخش خبری ساعت ۲۱ شبکه یک گفت: ساعت ۹ صبح امروز عوامل داعش بعد از شکست های سنگینی که در موصل داشتند مرتکب جنایت بسیار فجیعی در سامرا شدند که به دنبال آن دو عملیات انتحاری به وقوع پیوست که انفجار اول در محل پارکینگ اتوبوس زائرین در سامرا اتفاق افتاد و انفجار دوم در محل تردد زائرین به سمت حرم بود.

رئیس سازمان حج افزود: در مجموع ۹ تن از زائرین به شهادت رسیدند که هفت تن از آن ها زائرین ایرانی بودند و ۲ نفر نیز راننده اتوبوس بودند.

وی اظهار کرد: در این انفجارها ۱۳۲ عزیز زائر مجروح شدند که ۹۷ نفر از آن ها ایرانی بودند. بلافاصله هلال احمر ایران و عوامل ستادی حج و زیارت به همراه سفارت ایران خود را به محل حادثه رساندند و با هماهنگی با اورژانس عراق، چهار فروند هلی کوپتر سریعاً زائرین را به بیمارستان های کاظمین و بغداد منتقل کردند.

اوحدی در ادامه گفت: تعدادی از زائرین مجروح سرپایی درمان شدند و در حال حاضر ۵۸ زائر ما در بیمارستان های کاظمین و بغداد بستری هستند. در حال حاضر همه عوامل امدادی هلال احمر و حج و زیارت در بیمارستان ها حضور دارند و امور درمانی تحت نظر است. امیدواریم در روزهای آینده با بهود وضعیت زائرین تعدادی از آن ها زودتر مرخص شوند.

رئیس سازمان حج و زیارت درباره وضعیت امنیتی سامرا در آستانه اربعین و محدودیت اعزام کاروان های آزاد به این شهر گفت: ۹ کاروانی که از طرف حج و زیارت به سامرا اعزام شده بودند در زمان انفجار در حرم بودند که با توجه به هماهنگی با عوامل امنیتی این کاروان ها در حرم نگه داشته شدند و بعد از ظهر به بغداد انتقال یافتند.

وی در پایان اعلام کرد که امروز طی هماهنگی با مجموعه ستادی و نماینده جمهوری اسلامی در بغداد تردد زائرین در سامرا به صورت کامل ممنوع اعلام شد.

 

دکتر پیرحسین کولیوند ادامه داد: ۱۱ تن از مجروحان به دلیل شرایط جسمی‌شان، قابلیت انتقال نداشتند. وضعیت این مجروحان را پیگیریم و به محض استیبل شدن شرایط‌شان، جهت ادامه روند درمانی به کشور منتقل خواهند شد. همچنین در صورت لزوم جهت رسیدگی به وضعیت این ۱۱ مجروح، پزشک و جراح به کشور اعزام خواهیم کرد.

eight-killed-iranian-result-of-a-bomb-in-samarra
وی افزود: حدود ۱۰ بیمارستان در تهران که خدمات تروما را ارایه می‌دهند، این مجروحان را پذیرش خواهند کرد و روند درمانی آنها را ادامه می‌دهند.
به گفته وی، عملیات انتقال مجروحان از فرودگاه به بیمارستانها نیز توسط ۲۰ آمبولانس و ۵ دستگاه اتوبوس آمبولانس انجام شد.

سرپرست اورژانس کشور گفت: حال تمامی این ۸۸ مجروح تقریبا خوب است.

 

سخنگوی ستاد مرکزی اربعین حسینی با بیان اینکه در حال حاضر با تدابیر ویژه مأموران امنیتی عراق، شرایط در سامرا به حالت عادی برگشته است، گفت: هم اکنون دو هواپیمای مجهز امدادی از ایران به کشور عراق اعزام شده اند تا با تسهیل بخشی به اقدامات امدادی، پیکر شهدای ایرانی را به وطن منتقل کنند.

حمیدرضا گودرزی افزود: براساس آخرین آمار واصله از شهر سامرای عراق، براثر انفجار انتحاری بمبی در یک پارکینگ عمومی، تعدادی از زائران و مسافران از جمله هشت نفر از هموطنانمان به شهادت رسیده و تعداد قابل توجهی از حاضران در صحنه نیز مجروح شدند.

 

منبع  : http://mehrmihan.ir/eight-killed-iranian-result-of-a-bomb-in-samarra/

این مطلب را به اشتراک بگذارید :

a b