تاثیر MRI بر روی جنین
header
آموزش کف پوش سه بعدی

تاثیر MRI بر روی جنین

MRI در زمان بارداری برای جنین و مادر مشکلی ایجاد نمی‌کند

استاد دانشگاه پزشکی تهران با اشاره به اینکه زنان باردار در صورت عارضه سردرد با تاری چشم همراه با تهوع و استفراغ صبحگاهی حتمأ باید به پزشک مراجعه کنند، گفت: MRI به دلیل نداشتن اشعه در زمان بارداری برای جنین و مادر مشکلی ایجاد نمی‌کند.

سلطان‌زاده متخصص مغز و اعصاب در گفت‌و‌گو با خبرنگار اجتماعی خبرگزاری تسنیم‌، اظهار داشت: زنانی که دچار میگرن شده و باردار می‌شوند معمولاً سردردهای آنها بهتر می‌شود ولی گاهی اوقات ادامه پیدا می‌کند. چون زن در دوران بارداری تغییرات هورمونی دارد و آزاد شدن برخی هورمون‌ها در زمان بارداری بیشتر می‌شود و ممکن است خانم‌های باردار به ندرت دچار سردردهایی شوند که علت آن گرفتگی وریدهای مغزی است. یعنی وریدهایی که خون شریانی بعد از اینکه می‌رود تبادلاتی را انجام دهد پسمانده‌های آن توسط این وریدهای مغزی به سیستم گردش خون برمی‌گردد.

این متخصص مغز و اعصاب ادامه داد: بنابراین معلوم نیست به چه علتی گاهی اوقات در زنان باردار این وریدهای مغزی دچار انسداد می‌شود که اصطلاحاً به آن می‌گویند ترومبوز وریدهای مغزی که یکی از علائم این عارضه سردرد است. ولی معمولاً این سردرد همراه با تشنج است و علائم افزایش فشار مغز است.

سلطان‌زاده تصریح کرد: علائم افزایش فشار مغز شامل سردرد، تهوع و استفراغ صبحگاهی، تاری چشم به دلیل ورم انتهای چشم و سردردی که ممکن است بیمار را از خواب بیدار کند است و همین حالت در زنانی که مدت طولانی قرص ضد بارداری مصرف می‌کنند مشاهده می‌شود و چنین حالتی نیز در زنانی که به طور طولانی ویتامین D و A مصرف می‌کنند دیده می‌شود. بنابراین اگر زنان باردار دچار سردردهای شدید شدند مخصوصاً اگر این سردردها با تاری چشم همراه با تهوع و استفراغ صبحگاهی همراه بود حتماً باید به پزشک مراجعه کنند.

وی بیان داشت: نکته مهم در این زمینه آن است که زنان باردار می‌توانند برای آنان آزمایش MRI صورت پذیرد، چون MRI اشعه ندارد و به جنین آنها صدمه وارد نمی‌شود و در این مورد به راحتی بیماری‌های آنان قابل درمان است و جای نگرانی نخواهد داشت.

 

همچنین پژوهشگران در کانادا طی تحقیقاتی که بر روی بیش از یک میلیون و چهار تولد در طی سال های ۲۰۰۳ تا ۲۰۱۵ انجام دادند به این نتیجه رسیده اند که اسکن‌های MRI در سه ماهه اول بارداری خطری برای جنین به همراه ندارد.

سپس زنانی که در سه ماهه اول بارداری‌شان اسکن MRI داشتند با زنانی که این اسکن‌ها را انجام نداده بودند مورد مقایسه قرار گرفتند. کودکان نیز تا سن چهارسالگی تحت مطالعه بودند.

نتایج نشان می‌داد که داشتن اسکن‌های MRI در سه ماهه اول بارداری با افزایش خطر مرده زایی، نقص تولد یا مرگ بعد از تولد، از دست دادن بینایی و شنیدن و سرطان در چهار سال اول زندگی کودکان ارتباط ندارد.

چالش‌ها در مورد قرار گرفتن در معرض MRI ناشی از این نگرانی است که بافت جنینی توسط میدان‌های فرکانس رادیویی MRI گرم شود.

البته در مورد زنانی که گادولینیم – پیشرفته تصویربرداری MRI را انجام داده بودند خطر بالای کمی برای مشکلات پوستی، مرده زایی در بین کودکان متولد شده مشاهده شد.

 

 

 

منبع: http://mehrmihan.ir/effect-of-mri-on-the-fetus/

این مطلب را به اشتراک بگذارید :

a b