خشکی پوست چیست؟و ماسک خانگی برای درمان آن
header
آموزش کف پوش سه بعدی

خشکی پوست چیست؟و ماسک خانگی برای درمان آن

خشکی پوست

خشکی پوست

از دست رفتن آب بدن را دی هیدریشن می نامند که علت خشک شدن پوست است . برای حل کردن این مشکل ابتدا باید علت اصلی آن را فهمید. چندین فاکتور در خشک شدن پوست موثرند از جمله محیط،آب و هوا، موقعیت سلامتی و یا نوع زندگی . بعضی از آنها به آسانی قابل علاج هستند ولی بعضی دیگر زمان و تلاش بیشتری را برای درمان نیازمندند .

علائم خشکی پوست

خشکی پوست معمولاً موقتی است و برای مثال افراد فقط در فصل زمستان به آن دچار می‌شوند اما ممکن است که این عارضه در طول عمر فرد را درگیر کند. نشانه‌ها و علائم خشکی پوست به عواملی نظیر سن، وضعیت سلامت، محل زندگی و زمانی که در فضای آزاد سپری می‌کنید و علل این مشکل بستگی دارد. خشکی پوست یک یا چند علائم زیر را در پوست ایجاد می‌کند که این علائم عبارتند از:

  • احساس سفتی در پوست مخصوصاً بعد از حمام کردن، دوش گرفتن و شنا کردن
  • پوستی که زبر به نظر می‌رسد
  • خارش (پروریتوس)
  • پوست‌ریزی، پوسته‌پوسته شدن و کنده شدن پوست به‌طور جزئی یا شدید
  • بروز خطوط ریز و ترک
  • ظهور لکه خاکستری بر روی پوست
  • قرمزرنگ شدن پوست
  • ترک‌های عمیقی که ممکن است خونریزی کنند

خشکی پوست

۳ ماسک برای پوست های خشک

ماسک شیر، ماسک جو پرک و ماسک موز و خامه پیشنهادهای رایجی برای پوست های خشک محسوب می شوند:

ماسک شیر: برای تهیه این ماسک باید ۲ قاشق غذاخوری شیر چرب را با ۱ قاشق چایخوری خامه ترش و یک قاشق چایخوری ماست نیم چرب یا حتی چرب مخلوط کنید. سپس این مخلوط را به مدت ۱۰ تا ۱۵ دقیقه روی پوستتان بگذارید و بعد از این مدت آن را با آب سرد بشویید. ماسک شیر می تواند به حفظ تعادل pH پوست صورت کمک کند و جلوی خشک شدن بیش از اندازه پوست در روزهای سرد زمستانی را هم بگیرد.

ماسک جو پرک: برای تهیه این ماسک هم باید یک عدد زرده تخم مرغ را با یک قاشق غذاخوری عسل و ۲ قاشق چایخوری جو پرک یا

جو دوسر مخلوط کنید به طوری که یک خمیر کاملا یکنواخت و نرم به دست بیاورید. حالا ماسک جو پرک را حدود ۲۰ دقیقه روی صورتتان بگذارید و سپس آن را با آب ولرم بشویید. به طور حتم، بعد از شستن صورتتان، نرمی، لطافت و شادابی قابل توجه پوستتان را حس خواهید کرد. ماسک جو پرک بیشتر مناسب افرادی است که دچار خشکی بیش از اندازه، خارش و التهاب پوست در روزهای سرد زمستانی می شوند.

ماسک موز و خامه: ماسک موز و خامه از ترکیب ۳ قاشق غذاخوری موز له شده و ۲ قاشق غذاخوری خامه شیرین صبحانه تهیه می شود. این ماسک باید حداقل ۳۰ دقیقه روی پوست بماند و سپس با آب نیمه ولرم یا حتی خنک شسته شود. استفاده از این ماسک می تواند باعث نرمی پوست صورتو ایجاد لایه ای از چربی خارجی روی پوست شود و از خشک شدن بیش از اندازه پوست در روزهای سرد زمستانی هم جلوگیری کند.

این مطلب را به اشتراک بگذارید :

a b