کاروانسرای ایوانکی
header
آموزش کف پوش سه بعدی

کاروانسرای ایوانکی

جاهای دیدنی گرمسار: کاروانسرای ایوانکی

caravanserai-eyvanakey

روستای ایوانکی از شهرهای قدیمی و با قدمت بسیار بالا در ۷۱ کیلومتری جاده تهران به طرف گرمسار قرار گرفته کاروانسرای ایوانکی در دو کیلومتری جنوب این روستا می باشد.

نام این روستا در زمان های قدیم به علت موقعیت جغرافیایی که داشته پیل کاسپین یا دریای خزر بوده و بعد ها به شاراکس تغییر نام داده اند. ولی به دلیل اینکه یکی از مکان های مهم زمان پادشاهی کیانیان بوده و دربار شاه کیانیان بسیار زیاد به آن جا رفت و آمد داشته اند نام آن را به ایوان کی یا ایوان کی خسرو و کی کاووس تغییر نام دادند که تا هم اکنون هم به همین نام شناخته می شود.

بنای این کاروانسرا به دوره صفوی مربوط می شود که در فهرست آثار تاریخی ملی به شماره ثبتی ۱۷۶۳ به ثبت رسیده است.

 

caravanserai-eyvanakey

 

نمای این ساختمان از آجر بنا شده که دارای تزیینات آجر کاری نیز می باشد.از لحاظ معماری شکل و شمایل کاروانسرا به صورت چهار ایوانی می باشد که فرم آن به شکل مربع شمالی و جنوبی بنا شده که راه ورود به آن از ضلع جنوبی امکان پذیر می باشد.

کاروانسرا دارای ایوان هایی می باشد که به صورت عریض و کم ارتفاع قرار گرفته اند که از نظر بصری بنا را مستحکم می کند.از جمله زیبایی های این بنا هم می توان وجود تقارن در کل بنا را اشاره کرد.در دور تا دور حیاط و در قسمت بیرونی حجره هایی قرار گرفته اند که در قاب آجری زیبایی واقع شده اند که از نظر معماری به بنا جلوه های خاص و زیبایی را داده اند.

caravanserai-eyvanakey

کاروانسرای ایوانکی در ‪ کیلومتر ۸۲ جاده تهران به گرمسار و یک کیلومتری جنوب روستای ایوانکی است. این کاروانسرا در سمت شمال غربی بخش ایوانکی واقع شده و از بناهای دوره صفوی است. ساختمان این کاروانسرا از سنگ و آجر بنا شده و دارای تزیینات آجر کاری است. فرم کاروانسرا از نظر معماری چهار ایوانی است. این کاروانسرا که دارای پلانی مربع شکل است ، بصورت شمالی – جنوبی بوده و ورودی آن از ضلع جنوبی بنا می باشد . ایوانها بصورت عریض اما کم ارتفاع قرار گرفته اند که از لحاظ بصری بنا را مستحکم و استوار می نمایاند . کاروانسرای ایوانکی که دارای تزئینات آجر کاری کم بوده ، در قسمت پیشانی ایوانها قرار گرفته. از جمله زیبایی های این بنا ایجاد تقارن درکل بنا است . حجره های دور تا دور حیاط و قسمت بیرونی در قاب آجری زیبایی قرار گرفته که جلوه های خاص به بنا بخشیده اند.

منبع : http://mehrmihan.ir/caravanserai-eyvanakey/

این مطلب را به اشتراک بگذارید :

a b