رفتار با نوجوانان
header
آموزش کف پوش سه بعدی

رفتار با نوجوانان

رفتار با نوجوان دختر
برخی از ما به‌طوركلی انتظار داریم که دختران در کارها همراهی‌مان کنند و پسران، یاغی و تنبل باشند، دختران را همیشه تشویق می‌کنیم که به مادران‌شان کمک کنند اما از پسران، انتظار کمک نداریم .

فرزندان‌تان را آن‌طور که هستند، بپذیرید، نه آن‌گونه که می‌توانند باشند .

behavior-teenagers

اگر می‌خواهیم فرزندان‌مان، خود را انسان‌هایی با ارزش تصور کنند ، باید آنان را با تمام کاستی‌های‌شان بپذیریم. ما باور داریم که برای فرزندان‌مان، ارزش قائلیم و گاهی نیز آن را بازگو می‌کنیم اما بیش‌تر وقت‌ها، رفتار ما با گفتارمان تناسب ندارد. ما باید به آنان ثابت کنیم بدون توجه به این‌که چگونه عمل می‌کنند، برای آنان به عنوان یک فرد، ارزش قائلیم.

روبه‌رو شدن با یک دختر خشمگین

وقتی دختری از روی خشم، مادرش را بی‌ارزش می‌خواند، به احتمال‌ زیاد به علت خشمی‌ است که او نسبت به خود، احساس می‌کند. از این‌رو، این احساس را روی مادرش، فرافکنی می‌کند. بیش‌تر مواقع، وقتی یک دختر نوجوان، عصبانی می‌شود، نه تنها با آشوب هورمون‌ها و احساس‌هایش روبه‌روست، بلکه احساس بی‌ارزشی می‌کند. دختر نوجوان در این سن و سال، با یک به هم‌ریختگی درونی و بیرونی روبه‌ورست. این احساس را که به او دست داده، دوست ندارد و به همین دلیل، احساس خود را روی مادرش، فرافکنی می‌کند. مادری که به او اعتماد دارد، او را می‌شناسد و به شکلی عمیق، او را درک می‌کند.

مادر یک دختر نوجوان باید صبر و شکیبایی زیادی داشته باشد . باید دیدگاهی وسیع داشته باشد و او را به شکلی که لازم است، درک‌ کند. مادر می‌تواند اعتماد و اطمینان دخترش را نسبت به خود، بیش‌تر کند و برای رسیدن به این مهم، لازم است که سرنخ‌های احساسی و عاطفی او را پیدا کند.

مادر مدیر و دانا، خشم دخترش را در این مرحله از زندگی، به حساب در حال رشد بودن او می‌گذارد. البته گاهی وقت‌ها مادر باید به دخترش بیاموزد که خشمش را کنترل کند. اینکه بیاموزیم خود را کنترل کنیم، بخشی از برنامه‌ی رسیدن به بلوغ و بزرگی است.

مواقعی هست که باید بگذارید دخترتان فریاد بکشد. احساس‌های ناخوشایندش را آنقدر تخلیه کند تا به آرامش برسد. در بسیاری از مواقع، وقتی دختر به شدت خشمگین می‌شود، بهتر است مادرش از صحنه بیرون برود و بگوید: «من نمی‌توانم حرف‌های تو را تحمل کنم. بهتر است که نیم ساعت، تنها بمانم.» اگر ترک کردن اتاق، امکان‌پذیر نباشد، شاید چند ثانیه سکوت، نتیجه‌ی دلخواهی بدهد.

تغییر کردن با دختران‌مان

برای آنکه در دوران نوجوانی دخترمان، به او نزدیک‌تر بمانیم، باید در کنار او و با او تغییر کنیم. این بدان معناست که روش‌های مقتدرانه را کنار بگذاریم و رفتاری دوستانه‌تر در قبال دخترمان در پیش بگیریم.

برای آنکه به دختران‌مان نزدیک‌تر شویم، لازم است به آنان، آزادی بیش‌تری بدهیم و مسوولیت‌های جدیدی را به آنان واگذار نماییم.

 
رفتار مادر با پسر جوان

 

behavior-teenagers

زندگی با یک پسر دبیرستانی نوعی مبادله منصفانه است: «اگر اینجا به من کمک کنی، تو را با اتومبیل به آنجا خواهیم برد.»، «اگر تو نظافت کنی، من آشپزی می‏کنم.» پسر احتمالاً در این سن، بیش از پیش از فعالیت‏هایش و از شما فاصله می‏گیرد. اما شما رفتار دوستانه خود را ادامه دهید و در دسترس او باشید تا باز هم با هم گفتگو کنید.

مراقب باشید که همچنان اوقات خاص دو نفری با هم داشته باشید. مثلاً هنگام خرید چند دقیقه‏ای در فروشگاه برای صرف یک نوشیدنی و کمی صحبت صبر کنید. با هم به سینما بروید و بعد از آن زمانی را صرف صحبت کنید.

برخی پسرها حتی در این سن دوست دارند که آنها را در آغوش بگیرید، اما برخی دیگر اصلاً از این کار خوششان نمی‏آید. راه‏هایی را برای ابراز عشق و علاقه به او پیدا کنید که به خواسته‏های او نیز احترام گذاشته باشید. شاید مجبور باشید در مورد مسائل مدرسه یا ورزش موضع بگیرید و بخواهید بیش از اندازه بر زندگی فرزندتان غلبه داشته باشید.

در اواخر دبیرستان و تحت فشارهای آزمون‏های مختلف، به پسرتان کمک کنید که مطالعه کند، اما موقعیتی را به وجود آورید که این تنها معنی زندگی نیست و لذت بردن و شاد بودن نیز اهمیت دارد. به او بگویید که ارزش او با نتایج امتحاناتش برآورد نمی‏شود.

نوعی رقابت دیوانه‏ وار در مورد آزمون‏های مهم و اصلی [در ایران کنکور دانشگاه‏ها] وجود دارد. این امر به معنی شکست یا موفقیت کامل یک سال از زندگی انسان تصور می‏شود. در اینجا می‏توانیم میانه‏رو باشیم. به بچه‏ها کمک کنیم که (به ویژه در سال آخر دبیرستان) نهایت تلاش خود را به کار گیرند، اما آن‏ را متناسب با اهداف آینده خود داشته باشند و در عین حال از نظر اجتماعی و خلاقیت نیز رشد کنند.
چگونه با نوجوانان ارتباط برقرار کنیم؟

 

behavior-teenagers

 

دوران نوجوانی، دورانی پرالتهاب و مهم برای هر فرد است. در این دوران شخصیت اجتماعی فرد شکل می‌گیرد و روابط خارج از چهارچوب خانواده وسعت می‌یابد. یکی از مهم‌ترین این روابط، رابطه با دوستان مختلف است. نوجوان با برقراری این روابط تا حدودی از خانواده فاصله می‌گیرد. بنابراین برای هر پدر و مادری فراگیری‌های راه‌های جدید برای تداوم دوستی‌های گذشته لازم است.
خرید کردن
آن‌چه نوجوانان انجام می‌دهند: نوجوانان با گردش و وقت‌گذرانی و تماشای ویترین مغازه‌ها علیرغم عدم توانائی در خرید بسیاری از چیزها، احساس استقلال‌طلبی و پرورش سلیقه شخصی خود را گسترش می‌دهند.
نکته مهم: عموماً نوجوانان با انتخاب لباس و یا وسیله شخصی خود بسیاری از زوایای روحی و تصورات خود را به نمایش می‌گذارند.
آن‌چه شما باید بدایند: برای وقت‌گذرانی با فرزندتان به جاهائی که او دوست دارد بروید و سعی کنید در انتخاب وسایل شخصی و یا امتحان کردن لباس‌های مورد علاقه او شرکت کنید. این کار فرصتی برای دریافت باورهای فرزندتان نسبت به‌خودش به شما خواهد داد.
تماس گرفتن
آن‌چه نوجوانان انجام می‌دهند: امروزه با گسترش امکانات الکترونیکی فرستادن email و یا sms در طول روز و یا چت کردن به یک کار عادی تبدیل شده است و جزء سرگرمی‌های نوجوانان است.
نکته مهم: نوجوانان برای یافتن دوست از تمامی راه‌ها وارد می‌شوند و با تکنولوژی پیشرفته امروز این راه‌ها بسیار وسیع‌تر و متنوع‌تر شده است.
آن‌چه شما باید انجام دهید: ممانعت از برقراری این ارتباط‌ها امکان‌پذیر نیست ولی آگاهی دادن به فرزند نوجوان کمک بسیار مؤثری در جلوگیری از برقراری روابط نادرست و سوءاستفاده می‌کند. شما با فراگیری روش‌های جدید و نشان دادن توانائی‌هایتان در برقراری ارتباط از طریق اینترنت به او نشان دهید که فاصله زیادی با او ندارید و او می‌تواند در بسیاری از موارد از راهنمائی‌های شما استفاده کند و یا برعکس از او بخواهید نحوه استفاده از رایانه را به شما آموزش دهد، این مسئله باعث افزایش اعتمادبه‌نفس او و رابطه بهتر شما با یکدیگر خواهد شد.
ورزش کردن
آن‌چه نوجوانان انجام می‌دهند: در سنین نوجوانی ورزش‌های گروهی بسیار مورد توجه و علاقه است. و انجام فعالیت‌های ورزشی به همراه دوستان باعث شادی و تفریح نوجوان خواهد شد.

نکته مهم: ورزش یک ابزار مهم جهت هدایت نوجوان به سمت فعالیت‌های اجتماعی سالم و یافتن دوستانی با علایق مشترک است.
آنچه شما باید انجام دهید: می‌توانید با او در فعالیت‌های ورزشی که به سن شما نزدیک است شرکت کنید مثل: کوهنوردی، پیاده‌روی و شنا. به این ترتیب می‌توانید بسیاری از دوستان او را در طی این فعالیت‌های ببینید و با آنها رابطه دوستانه برقرار کنید.
نکته مهم: در طی این گفت‌وگوها هر فرد بدون هیچ‌گونه استرس و یا مخالفت با دیگران به ابراز عقیده می‌پردازد.
آن‌چه شما باید انجام دهید: با فراهم کردن فرصتی مناسب برای گفت‌وگو با فرزندتان اجازه ابراز عقیده به او بدهید و با درست گوش کردن به حرف‌های او راه را برای گفت‌وگوهای بعدی باز کنید. در این صورت فرزندتان با راحتی و آرامش در بسباری از مسائل از شما به‌عنوان یک دوست کمک خواهد گرفت.

رفتار با نوجوان ۱۲ ساله

 

behavior-teenagers
اولین راهکاراین که اگر توانستید تحمل کرده و با آرامش به حرفهایشان گوش کرده بدون اینکه خود را در جایگاه پدر یا مادر بدانید، بلکه خود را یک دوست صمیمی و هم سن و سال او بدانید و راهنمایی اش کنید. بدون اینکه ترسی داشته باشید اولین قدم و بزرگترین قدم را برداشته اید.

فرزندان خود را همان طوری که هستند بپذیرید، بدون مقایسه با فرزندان دیگران، اگر می خواهید واقعا آنها را از دست ندهید.

علاقه خودمان را به صورت جملاتی شیرین اما نه چرب زبانی و شیوه های غیر کلامی محبت آمیز و عملی به فرزندمان ابراز کنیم.عزیزم تو عشق من هستی!!

با جوانان و نوجوانان به زبان دل آنها و مناسب با زمان زندگی آنها سخن بگوییم، درقالب احترام وتشویق در فرزندانمان ایجاد امنیت روانی و انگیزه مثبت کنیم.

فاصله روحی خود را با دردودل کردن و تعریف خاطرات کودکی با فرزندان تان کم کنید و با این کار رشد معنوی را در آنها تقویت کنید.

اشتباهات فرزندان خود را با بزرگواری بدون پرده دری و ایجاد جسارت در آنها رفع نمایید.

به صورت دستوری با آنها صحبت نکنیم و نام فرزند خود را با احترام به ویژه در حضور دیگران صدا کنیم.

دادن هدیه های کوچک به بهانه مناسبت های مختلف به صورتی که آنها را پر توقع نسازد و برای هر کار کوچکی از شما انتظار پاداش و جایزه نداشته باشند.

ایجاد حس مسئولیت و اعتماد به نفس در فرزندان با تعیین وظایف درخانواده و دادن یک حس مالکیت به آنها.

نسبت به دوستان فرزند خود حساسیت و شناخت بالایی داشته باشید، زیرا گرایش او بر پذیرش شما در گروه همسالان و مشابهت آنان از عوامل اصلی تربیت نوجوانان و جوانان است و این کار وقتی آسان می شود که با فرزندانمان دوست باشیم که مطمئنا به دوستان آنها نیزمی توانیم نزدیک شویم.

اهمیت جایگاه فرزندتان را در خانواده به اوتفهیم کنید که در حفظ و رشد شخصیت خود کوشا باشد.

توقعات و انتظارات خود را به صورت دقیق و در حد توان و با محبت برایشان توضیح دهید.

در مواقع انتقاد، شخصیت او را زیر سوال نبرده بلکه حداقل از چند خوبی او تعریف کرده و سپس عمل ناپسند او را انتقاد کنید.

درمقاطع دشوار سعی کنید کنارش باشید و با اواحساس همدردی کنید، امابه او بفهمانید کاری که شما انجام داده اید وظیفه او بوده و عادت نکند.

در آخر فرزندانمان را با سختی و محرومیت آشنا کنیم تا دارای روحیه ای قوی و محکم شوند.

با دقت این راهکارها را مطالعه کرده، بپذیرید و انجام دهید. مطمئن باشید گاهی صمیمیت و مهربانی به موقع شر را به خیر تبدیل کرده و دردسرهای آینده ی فرزند شما برایتان از بین خواهد رفت.

 
behavior-teenagers

 

منبع : http://mehrmihan.ir/behavior-teenagers/

این مطلب را به اشتراک بگذارید :

a b