روش های مراقبت از گل های آپارتمانی + عکس
header

مبلیما خرید مبل

روش های مراقبت از گل های آپارتمانی + عکس

 روش های مراقبت از گل های آپارتمانی + عکس

 

نام گیاهان آپارتمانی همراه با تصویر / انواع گیاهان آپارتمانی با تصویر

Callistemon شیشه شور

شیشه‌شور یا بطری شور یا كالیسمان مشخصات: اسم علمی گیاه بطری شور Callistemon citrinus ، از خانواده Myrtaceae می باشد.این جنس دارای ۳۵ گونه همیشه سبز، به صورت درخت و درختچه است كه به طور طبیعی در استرالیا و تانزانیا می رویند.

Camellia کاملیا

كاملیا مشخصات: اسم علمی این گیاه Camellia japonica ، از خانواده Theaceae می باشد. این گونه بومی آسیایی شرقی است و بصورت درخت یا درختچه با ارتفاع متوسط، دیده می شود. در گلدان ارتفاع این گیاه به ۲ تا ۳ متر می رسد.

Canna ریزوم اختر قرمز

اختر گیاهی دایمی از خانواده Cannaceae است که برگهای سبز بزرگ و ساقه‌های طویل و بدون انشعاب دارد. طول برگها ممکن است به ۴۰ تا ۵۰ سانتی‌متر برسد. رنگ برگها اغلب سبز است ولی گونه‌هایی با برگهای ارغوانی و شبیه به زرد و مسی‌رنگ نیز عرضه شده‌اند.

Capsicum بذر فلفل زینتی

فلفل زینتی گیاهی دو منظوره است. هم میوه‌های آن جنبه زینتی دارد و هم نوعی فلفل است و میتوان آن را مصرف کرد (ممکن است با ذائقه برخی سازگار و با دیگران ناسازگار باشد و ممکن است احتیاطاتی در مورد مصرف آن وجود داشته باشد)

Capsicum فلفل زینتی

فلفل زینتی مشخصات: اسم علمی فلفل زینتی Capsicum annuum، از خانواده solanaceae می باشد. گیاهان گلدانی فلفل زینتی را می توان در فصل تابستان، خارج از گلخانه نگاهداری كرد. گونه مذكور، یكساله بوده و بومی نواحی گرم امریكا است. برگهای فلفل زینتی سبز نسبتا روشن و مستطیلی شكل می باشند.

Clivia seeds بذر گیاه خورشیدی

خورشیدی گیاهی است با گلهای بسیار زیبا که معمولا در اواخر زمستان تا تابستان شکوفا میشوند. Clivia miniata از تیره آماریلیداسه است و در جنس کلیویا ۴ رقم وجود دارد که مطرح‌ترین آنها مینیاتا است (با گلهایی به رنگ نارنجی زرد قرمز و دورنگ).

Malcolmia بذر شب‌بو دریایی

نوعی شب‌بو محلی در منطقه ما کشت و کار میشود که به شب‌بو دریایی (یا دریای شب‌بو) معروف است. متاسفانه نام فارسی دقیق برای این گیاه پیدا نکردیم و نام علمی دقیق آن نیز صددرصد برای ما مسجل نیست ولی احتمال میدهیم از جنس Malcolmia و از تیره براسیکاسه (کروسیفه‌رآ) باشد.

Abutilun آبوتیلون

آبوتیلون گل گاوپنبه‌ای مشخصات: اسم علمی گیاه آبوتیلون Abutilon striatum و از خانواده Malvaceae می باشد. این جنس، از ۱۰۰ گونه گیاهان نیمه خشبی و علفی یك ساله، چند ساله و درختچه های همیشه سبز و در ختان كوچك تشكیل شده است. معمولا برای پرورش اغلب گونه های این نسل شرایط گلخانه ای لازم است.

Acalyph آکالیفا

آكالیفا یا آکالیف مشخصات: اسم علمی گیاه آكالیفAcalyph hispida و از خانواده Euphorbiacea می باشد . آكالیف بومی جنوب آسیا و گیاهی است با برگ های سبز درشت متناوب، با لبه مضرس كه بیضی شكل، نوك تیز و كركی نیز می باشد. شاتون های این گیاه بلند و قرمز رنگ شبیه دم روباه است.

Adenium arabicum بذر گیاه آدنیوم عربیکوم یا رز صحرا

آدنیوم یا رز صحرا از جمله گیاهان مورد علاقه کاکتوس دوستان، بن‌سای کاران و گلکاران علاقمند به گیاهان گلدار بوده و به طور مشترک در هر سه جامعه طرفدار دارد. این گیاه از خانواده خرزهره Apocynaceae است  و از چند منظر مورد توجه است.

Agave خنجری

آگاو یا آگاوه یا خنجری مشخصات: اسم علمی گیاه آگاو Agave Americana و از خانواده Amaryllidacea می باشد. آگاو بومی مكزیك است. این گیاه گوشتی است و در زمستان باید در ۴ تا ۶ درجه سانتی گراد با مقدار كمی آب نگه داری شود.

تقویت گلهای خانگی 

نگهداری گلهای آپارتمانی در زمستان

 

زمستان فصل استراحت و خواب بسياري از گياهان بوده و همچنين اماده شدن براي شكوفايي در فصل بهار است. اين طبيعي است كه در شرايط عادي ( غير گلخانه اي ) در فصل زمستان گل هي شما رشد چنداني نداشته باشند برگهايشان بريزد يا گاها خشك شوند . اما امر مهم اين است كه ما براي فصل بهار گل هاي زيباي خود را داشته باشيم .

بعضي از گل ها مثل شمعداني ، و كولانكولائه تا حدودي در مقابل سرما مقاوم هستند اما بايد انها را از جريانات سرد محفوظ داريم . گوشه هاي حياط يا زير درختان مي تواند جاي مناسبي براي نگه داشتن اين قبيل گياهان باشد.گل هايي مثل كولانكوئه براي انكه در فصل بهار گلدهي داشته باشند بايسد در فصل زمستان به اندازه كافي از نور خورشيد بهره مند گردند.

گل هايي مثل حسن يوسف در سرماي شديد خشك مي شوند و بايد در جايي مناسب نگه داري شوند. داخل منزل و فضاي سبز داخل منزل جايگاه مناسبي مي باشد . دقت داشته باشيد ممكن است در اين دوره از جذابيت برگ هاي حسن يوسف كاسته شود . جاي نگراني نيست با رسيدن فصل بهار و انتقال گلدان به مكان مناسب دوباره جذابيت خود را به دست مي اورند.

مواظب باشيد كاكتوس هايتان را در زمستان بيش از اندازه ابياري نكنيد. اگر در محل اقامت شما باران زياد مي بارد . كاكتوس هاي خود را از باران محفوظ بداريد . زياد مرطوب بودن خاك گلدان كاكتوس ها در زمستان باعث پوسيدگي و از بين رفتن كاكتوس شما مي شود.

ساقه هاي گل هايي مثل برگ بيدي بنفش نخل مرداب گل قلم زن ( در فضاي باز ) در زمستان كاملا خشك مي شود . نياز به تلاش براي جلوگيري از اين اتفاق نيست زيرا ريشه هاي اين گياهان زنده اند و اين خواب زمستاني برا ي گياهان شما مناسب مي باشد تا در فصل بهار زيبايي كمال خود را به نمايش بگذارند. از ريشه هاي اين قبيل گياهان مراقبت كنيد و مواظب باشيد محل ريشه هاي اين گياهان عمل شخم زني انجام نشود.

گل هايي مثل گل ناز افتابي و پريوش در زمستان كاملا خشك مي شوند و براي داشتن گلدان اين گل ها در سال جديد بايد بذر انها را جمع اوري كنيد . يا اينكه از گلدان خشك شده انها تا فصل بهار مراقبت كنيد. بذر هاي به جا مانده در گلدان در فرصت مناسب رشد مي كنند . شما بايد به اين گلدان ها در نزديك هاي بهار منظم اب دهيد.

 

چند نكته مهم :

  •  از هرس كردن گل هاي خود تا اواخر زمستان بپرهيزيد .
  • از ابياري زياد گلدان هاي خود اجتناب كنيد اين امر سبب پوسيده و از بين رفتن گياه شما در بعضي موارد مي شود.
  • گل هاي خود را از جريانات سر د محفوظ بداريد انها را در ارتفاعات حياط ( مثل روي ديوار )  نگذاريد .
  • از كاشت ، تعويض گلدا و يا خاك گلدان در بيشتر موارد دوري كنيد.
  • مراقب ابياري گل هاي فضاي داخل منزل نيز باشيد . از ابياري زياد انها نيز بپرهيزيد.
  •  مواظب گلدان هاي نزذيك بخاري باشيد هواي گرم و نزديك بودن به بخاري براي بعضي از گل هاي اپارتماني خطرناك مي باشد.
  • در دوره يخبندان مواظب باشيد اب ميان ساقه ها و برگ هاي گياه شما جمع نشود
  • اگر شما در مورد مراقبت و نگهداري گلدان گل خود اطلاعاتي نياز داريد در اينجا مطرح سازيد.

 

نگهداری گیاهان آپارتمانی بهترین کود برای گیاهان آپارتمانی

گیاهان نیاز به تغذیه دارند، چون تغذیه لازمه سلامت آن ها است. گیاه بدون تغذیه هم می‌تواند سال‌ها زندگی کند، اما کم کم ضعیف شده و مستعد بیماری می‌شود. بسیاری از گیاهانی که به آن‌ها توجهی نمی‌شود چون بی‌ارزش به نظر می‌رسند، ظاهر بدتری یافته و یک قدم به سطل آشغال نزدیک‌تر می‌شوند. ظرف یک ماه می‌توانید گیاه خود را از مرگ نجات داده و به زندگی باز گردانید.

چه موقع باید به گیاهانتان غذا بدهید؟
اگر گیاه شرایط خیلی بدی دارد، همین حالا لازم است این کار را بکنید. در غیر این صورت تغذیه فقط به طور کلی در فصل رشد انجام می‌شود که دفعات بیشتری به گیاه آب می‌دهیم. اگر تازه گلدان گیاه‌تان را عوض کرده‌اید، چند ماه تا تمام شدن غذای درون کمپوست فرصت دارید. اکثر گیاهان هر ۲ تا ۴ هفته یکبار به غذا نیاز دارند. توجه کنید که نباید گیاه خود را فراموش کرده و سپس کلی غذا به آن بدهید، زیرا این مساله باعث بروز مشکلات بیشتری می شود، از قبیل پژمرده شدن برگ‌ها و بدشکل شدن برگ‌های جدید. فقط به اندازه‌ای به آن‌ها غذا بدهید که روی برچسب غذای گیاه ذکر شده است. اغلب دادن غذای کمتر در دفعات کمتر بهتر از دادن غذای زیاد در فواصل زمانی نامنظم است. برای برخی از گیاهان از قبیل سرخس‌ها باید غذا را رقیق کنید، برخی دیگر از گیاهان (مانند آزالیا و بگونیا)، آهک موجود در بعضی از کودهای گرانوله را تحمل نمی‌کنند.

غذای گیاه حاوی چه موادی است؟
غذای گیاه دارای ۳ ترکیب اصلی است: نیتروژن (N) برای رشد برگ‌ها و سبز کردن گیاهان در حال زرد شدن، فسفات (P2O5) برای رشد برگ‌ها و پتاس (K2O) برای رشد گل‌ها. سایر عناصر موجود غذای گیاه، عناصر Trace (به آن‌ها ریز مغزی هم می‌گویند) هستند، این عناصر عموماً در بیشتر کودهای مرکب موجود هستند و به یاد داشته باشید که ترکیبات آن باید مجوز قانونی داشته باشند.

روش تغذیه گیاه

 

۱٫ قرص‌ها و چوب‌ها
اگر زمان کوددهی را فراموش می‌کنید، این راحت‌ترین راه تغذیه گیاه است. این قرص‌ها یا چوب‌ها را در خاک فرو می‌کنند و مواد مغذی آن‌ها طی یک یا بیش از یک ماه منتشر می‌شود. مشکل این شیوه این است که غذا به صورت یکنواخت در سرتاسر سیستم ریشه منتشر نشده و گاهی اوقات بعد از مدت‌ها به کار بردن آن، فراموش می‌کنید که دوباره این قرص ها را قرار دهید و در نتیجه ذخایر غذایی خاک تمام می‌شود.

۲٫ کود با انتشار کند
این کود که به طور کلی برای گیاهان بیرون از خانه استفاده می‌شود، مواد مغذی را به کندی و در دوره‌ای طولانی منتشر می‌کند. این نوع کود را می‌توانید هنگام تعویض گلدان با کمپوست مخلوط کنید. هرچند راه بسیار ساده‌ای برای کود دهی است، اما هیچ گونه کنترلی بر روش تغذیه نخواهید داشت و هنگام زمستان که گیاه باید به خواب برود، به مشکل بر می‌خورید.

۳٫ کود مایع
به احتمال زیاد بهترین شیوه تغدیه گیاه است، زیرا به اندازه کافی غذا به تمام سیستم ریشه گیاه می‌رسد. همچنین می‌توانید آن را با توجه به دوره رشد یا خواب گیاه تنظیم کنید. برای توزیع بهتر این کود بهتر است قبل از دادن آن به گیاه، مطابق معمول گیاه‌تان را آب بدهید. از پودرهای قابل حل نیز می‌توانید به همین شیوه استفاده کنید. اگر گیاه‌تان خیلی ناراحت به نظر می‌رسد، غذای قابل حل بهترین راه سرحال کردن سریع آن است.

 

 منبع:http://mehrmihan.ir/apartment-flowers-care-methods-photos/
این مطلب را به اشتراک بگذارید :

a b